Sonnebatterie

Německo chce od 2016 zrušit podporu na systémy akumulace energie

Německý ministr hospodářství a energetiky Sigmar Gabriel oznámil, že od nového roku nepočítá s podporou solárních systémů se systémy akumulace. Naráží však na kritiku od solárního byznysu. Zrušení dotací pocítí na objednávkách pravděpodobně i společnost Sonnenbatterie, která je největším prodejcem na německém trhu.

Oznámení ministra o zrušení podpory od nového roku je uvedeno ve zprávě adresované Hospodářskému výboru Spolkového sněmu. V této zprávě je uvedeno, že „program podpory již nyní splnil svoji úlohu a zároveň úspěšně podpořil rozvoj bateriových systémů v Německu. Proto jej není potřeba nadále podporovat.

„Jsme z tohoto rozhodnutí zklamáni a nemáme pro něj žádné pochopení. Další úspěch německé politiky Energiewende závisí právě na rozvoji systémů skladování energie. Jsou hlavním pilířem Energiewende.“
Carsten Körnig, výkonný ředitel německé průmyslové fotovoltaické asociace

Díky této podpoře může v kombinaci se solární elektrárnou každý zažádat o dotaci až 660 (cca 18 000 Kč) euro za kWp instalovaného výkonu.

Nyní schéma podpory funguje již třetí rok, po kterém má být ukončeno. Zástupci fotovoltaických asociací volají po dalším tříletém prodloužení.

sonnenbatterie akumulační systém

Rozhodnutí se může významně dotknout také společnosti Sonnenbatterie

Omezení podpory se může významně dotknout společnosti Sonnenbatterie, do které v tomto roce menšinově vstoupila Skupina ČEZ prostřednictvím dcery Inven Capital. Sonnenbatterie má největší podíl na německém trhu se systémy pro akumulaci energie.

Sonnenbatterie přesto dále rozšiřuje svůj záběr v Evropě, po té co vstoupila na americký trh, vstoupila nyní také na trh Velké Británie. Zde bude nabízet své produkty v kapacitě od 2 do 16 kWh. Očekává se také brzký vstup Sonnenbatterie na trh v ČR.

Podle odhadů je v Německu celkem 20 000 domácích systémů akumulace elektřiny, z toho patří Sonnenbatterie více než 8 000 kusů.

Do konce loňského roku bylo v Německu podle údajů poradenské společnosti EUPD Research instalováno celkem 8 300 systémů a pro rok 2015 se očekává instalace dalších 12 500.Jedna odpověď na Německo chce od 2016 zrušit podporu na systémy akumulace energie

  1. energetik napsal:

    Dost dobře Německo. Ovšem ČEZko po dvou letech výstavby nedotovaných OZE, dotace a tunely zase počátkem roku 2016 pro nové OZE spouští. Jako vždy ode zdi ke zdi, neboli kam chce ČEZ tam jdou zákony a vláda.
    Mne na spousty našich zákazníků se naštěstí tyto duševněaktobatické výkony netýkají, protože již více jak dva roky používají takzvaně „nedotované“ a neevidované (v ČEZku nelegální) zdroje energie.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *