CTO Tesly: Ceny baterií budou klesat mnohem rychleji, než většina lidí očekává

Spoluzakladatel a technický ředitel automobilky Tesla Motors Jeffrey Brian Straubel představil na letošní konferenci Intersolar North America svou vizi budoucího vývoje akumulace energie a fotovoltaického průmyslu.

Straubel věří, že je průmyslové odvětví akumulace energie „přesně nad propastí“ masivního snižování cen podobného tomu, jaké proběhlo ve fotovoltaickém průmyslu. „Následující dekáda bude vypadat úplně jinak vzhledem k obrovské poptávce v oblasti stacionární akumulace energie a v oblasti elektromobility – od mnoha společností, ne jenom od Tesly. To obrovsky změní poptávkovou křivku a její sklon, “ řekl Straubel.

Vyjádřeno čísly, Straubel věří, že poptávka po bateriích pocházející nejen od Tesly bude do roku 2020 na úrovni kolem 35 GWh. „To je mnohem více lithium-ion akumulační kapacity, než bylo vyprodukováno po celém světě v roce 2013.“

„Je to něco jako rozdíl mezi solárními články používanými v kapesních kalkulačkách a na satelitech versus solární panely použité na budovách. Poptávka je řádově mnohem vyšší a tlačí pokles ceny na úplně jinou trajektorii.“

Značná část baterií od Tesly bude dodávána jako Powerpack

Straubel potvrdil nedávné prohlášení generálního ředitele Tesla Motors Elona Muska, který řekl, že 80 – 90 % baterií bude dodáváno jako Powerpack používaný v distribučních a přenosových soustavách. Více o představení domácí baterie Powerwall a větší Powerpack zde.

Powerpack je zhruba desetkrát větší než Powerwall. Skládá se z 100kWh bloků, které jsou následně zapojeny do větších celků. Garantovaná životnost baterií je 10 let.

Straubel ukázal na Intersolar 2015 publiku koncept teoretické 25MW elektrárny se 100MWh akumulačním systémem.

Svůj projev zakončil CTO Tesly poměrně agresivními predikcemi, které vypadaly spíše jako přání společnosti. „Podle našeho názoru budou ceny baterií klesat mnohem rychleji, než většina lidí očekává.“ Dále dodal, že do deseti let budou téměř všechny auta poháněná elektřinou.

„Naše vize je, že baterie opravdu zvítězí nad ostatními technologiemi akumulace energie, jako jsou přečerpávací vodní elektrárny, akumulace energie ve formě stlačeného vzduchu (CAES), dokonce i průtokové baterie.“

Autor:3 odpovědí na CTO Tesly: Ceny baterií budou klesat mnohem rychleji, než většina lidí očekává

  1. Josef napsal:

    Představa ,že ceny baterií budou klesat protože roste poptávka je z ekonomického hlediska dost pochybná, spíše bych očekával pokles cen z důvodu, že roste nabídka. Ale nabídka nepřichází s ničím přelomovým i když se baterie budou produkovat ve větším cena bude pořád vysoká dokud se nezmění technologie a klesat bude jen pozvolna Lithium totiž není křemík kterého je v zemské kůře 26-28% a je prakticky nevyčerpatelný. Výroba může růst jak chce a levných surovin je stále dost. Lithia je v zemské kůře jen 65 ppm přibližně stejně jako stříbra – je ho tedy 4000x méně než křemíku. To také znamená náročnost při těžbě, takže nabídka je velmi omezená. Čím více baterií, tím větší problém bude s těžbou, proto také cena lithiových baterií nebude prudce klesat na jednu stranu bude klesat cena výroby baterie , ale na druhou stranu poroste cena materiálu, (cena lithia je 4x vyšší než byla před 13 lety)dříve nebo později se proto podle mého názoru cenový pokles zastaví a pokud rychle poroste poptávka bude cena baterií stoupat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *