Domů
Elektřina
Změny na poli evropské energetiky dopadají na ekonomiku přečerpávacích elektráren
Přečerpávací vodní elektrárna Goldisthal v Německu. Zdroj: Vattenfall
Přečerpávací vodní elektrárna Goldisthal v Německu. Zdroj: Vattenfall

Změny na poli evropské energetiky dopadají na ekonomiku přečerpávacích elektráren

Nejen nižší velkoobchodní ceny elektrické energie, ale i další faktory dopadají na ekonomiku provozu řady evropských přečerpávacích elektráren, které jsou často vnímány jako nezbytný nástroj pro integraci obnovitelných zdrojů do energetických systémů. Německé elektrárny rovněž trápí síťové poplatky, které musí platit za odebíranou elektřinu.

Německo v přečerpávacích elektrárnách disponuje výkonem přibližně 7 GW. Nejnovější a s více než 1 GW zároveň nejvýkonnější přečerpávací vodní elektrárnou v Německu je elektrárna Goldisthal, zprovozněná v roce 2003. Většina z německých elektráren však byla zprovozněna v druhé polovině minulého století.

Vzhledem k současným podmínkám na trhu podle agentury Bloomberg hrozí, že švédská společnost Vattenfall a norská Statkraft možná přistoupí k uzavírání některých svých přečerpávacích elektráren v Německu.

Přečerpávací vodní elektrárna Markersbach
Elektrárna Markersbach je s výkonem 1,046 GW druhou nejvýkonnější přečerpávací vodní elektrárnou v Německu. Zdroj: Vattenfall

Nemalé obtíže způsobuje provozovatelům německých přečerpávacích elektráren starších 20 let povinnost platit síťové poplatky za odebranou elektřinu při čerpání, jelikož jsou regulátorem považováni za spotřebitele. Podle Německého spolkového svazu energetiky a vodohospodářství (BDEW) tyto poplatky připravují provozovatele starších elektráren o téměř veškerý zisk.

„Bojujeme za udržení současných elektráren v soustavě. Podle nás je nejlepší podporou shodit okovy a nastolit stejné podmínky pro konkurenci,“ okomentovala nerovnost podmínek na trhu Maren Petersen z BDEW.

Podle mluvčí německého ministerstva financí jsou přečerpávací elektrárny pro Německo nezbytné pro přizpůsobení se rostoucímu podílu obnovitelných zdrojů. Nová zařízení, jako například navrhovaná přečerpávací elektrárna v dole Prosper Haniel, nemusí po dobu prvních 20 let provozu síťové poplatky platit.

Německá RWE uvedla, že její elektrárny jsou pod tlakem, ale odmítla se vyjádřit k jejich ziskovosti.

„Absolutně nejvýkonnější baterii, kterou si lze představit, jsou naše přečerpávací vodní elektrárny, které dokáží zvládnout velké objemy a jsou již v provozu. Dnes ale síťové poplatky, které platíme, spolu s nižším rozdílem mezi vysokými a nízkými cenami činí jejich provoz neziskovým,“ řekl agentuře Bloomberg Magnus Hall, generální ředitel švédské státní společnosti Vattenfall.

Elektrárny netrpí pouze v Německu

Změny na poli evropského energetického sektoru, včetně německé energetické politiky, mají dopady i za hranicemi Německa. Švýcarský holding Alpiq se již přibližně rok bezúspěšně snaží prodat svůj menšinový podíl ve vodních elektrárnách, mezi nimiž jsou i elektrárny přečerpávací.

Další švýcarská energetická společnost Axpo musela snížit hodnotu své nové, bezmála 1,5GW přečerpávací elektrárny, která má zahájit komerční provoz letos v létě.

Výstavba nových vodních elektráren se zatím nerozbíhá ani v Rakousku. Do roku 2020 pravděpodobně nebudou zahájeny žádné další projekty, většina z nich zřejmě ani do roku 2025.

Úvodní fotografie: Německá přečerpávací vodní elektrárna Goldisthal, zdroj: Vattenfall

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(16)
energetik
23. březen 2017, 17:41

Já chci také nabíjet akumulátory bez poplatků. Ne ne, žádné výjimky nevytvářet ani pro historické akumulační technologie.

Martin Hájek
23. březen 2017, 22:41

Tím méně samozřejmě pro ty nové!

Pete
24. březen 2017, 16:52

Doporučoval bych změnit nickname na "energetik" (v uvozovkách). Bude to lépe vyjadřovat znalost v oboru. Drahým dotovaným bateriovým systémům, které se chystá řada států zavést pro velkou energetiku (rozlišujte od baterie, kterou máte na stěně v garáži) určitě nebude svědčit platba za distribuci, kterou si připlatí za uložení energie z OZE. Energie z vody je využívána obdobně dlouho jako energie z větru. Elektrárna větrná je pro vás jako "energetika" elektrárnou moderní a vodní asi zastaralou. Případně je pro vás chemická baterie lepší cestou, než přemístit hmotné těleso (třeba vodu) o nějakou výšku a využít gravitace země. Nemám nic proti bateriím. Pojďme dělat věci nově. Jen se nechovejme jako "energetici".

Pete
23. březen 2017, 19:33

To je ovšem znepokojující zpráva. Tady zjevně něco Energiewende uteklo. Přečerpávací elektrárny a zejména ty německé, dnes slouží i k ukládání energie z obnovitelných zdrojů. Velkou měrou se podílejí na stabilizaci soustavy a právě kvůli jejich flexibilitě můžeme sledovat u sousedů malý technologický zázrak v posunu k obnovitelným zdrojům. Ne každý kdo se dnes k energetice vyjadřuje to ví. Předpokládám, že Němci přenastaví podmínky a nepřijdou o tyto spolehlivé nabíjecí baterie.

Martin Hájek
23. březen 2017, 22:40

"můžeme sledovat u sousedů malý technologický zázrak v posunu k obnovitelným zdrojům"

Nevím, co přesně kouříte, ale už byste to měl trochu omezit. :-)

Ten návrh je samozřejmě jen další dotací jedné technologii, na kterou se budou muset složit všichni ostatní spotřebitelé elektřiny. Je to cesta do pekel, kterou Německo nastoupilo v roce 2011 a která postupně vede k dotaci všeho a totální likvidaci trhu.

Pete
24. březen 2017, 17:04

Já nic nekouřím. To spíše vám se odněkud kouří, když podrážděně reagujete na jakoukoli zmínku o OZE. ;-) Pro upřesnění: zázrakem myslím skutečnost, že se celou změnu podařilo vybalancovat a v Německu nebyl black-out. OZE je prostě zajímavé a perspektivní. Lidé jsou ochotni platit místo za drahé auta, za technologicky náročné energetické systémy. Časem klesne cena a budou ještě dostupnější než dnes.

Vladimír Wagner
23. březen 2017, 23:03

Ono Energiewende uteklo mnoho věcí. Pro zálohování na větru závislých zdrojů ty přečerpávačky moc nejsou. Pokud vykrývaly denní špičky a přebytky z jaderek, tak to bylo velice efektivní zařízení. Dokáže totiž produkovat elektřinu několik hodin až něco přes desítku hodin a stejně dlouho zase čerpají vodu. Když vykrývá denní pravidelné změny, tak každý den levnou elektřinu v době přebytku využívají a pak v části dne, kdy je nedostatek ji draze prodávají a vydělávají každý den. Nyní je levná elektřina, když hodně fouká (a to třeba řadu dní). A pak zase drahá elektřina řadu týdnů, když nefouká. Sluneční zdroje vyhlazují denní špičky. A v létě, kdy elektřina tolik není v Německu a u nás moc potřeba, tak ani v noci není moc drahá, protože musí být přebytky fosilních kapacit v horké záloze. Přečerpávačkám se tak velice omezila možnost vydělat.

energetik
24. březen 2017, 06:21

Zvláštní je že ty v ČR si díky OZE chrochtají blahem:

oenergetice.cz/elektrina/ceske-precerpavaci-elektrarny-vyrobily-nejvice-energie-v-historii/

a už nemusí dělat drahou zálohu pro jaderky, ale mění provoz několikrát za den.

Je ale pravda že ty ČEZké mají oproti ostatním akumulačním systémům a zahraničních provozovatelům spousty výjimek a poplatky neplatí.

energetik
24. březen 2017, 06:27

Pravidla trhu by se měli sjednotit aby platili pro všechny akumulační technologie v celé EU stejné, bez výjimek.

Pete
24. březen 2017, 17:09

Ještě komentář pro "energetika". Přečerpávací elektrárny se více provozují, méně vydělají. Nechrochtají, protože jinak by se stavěly nové a to se nevyplatí. V celé Evropě dnes chrochtají jen dotované zdroje.

C
24. březen 2017, 11:11

Pokud by byly akumulační kapacity dostatečné proto aby umožnily bezpečný nájezd elektráren ze studeného stavu, pak by tento problém odpadl. Jenže problém je kde tyto postavit a o jakou technologii se má jednat. Sice je to realizovatelné, ale asi se tím nikdo pořádně ještě nezabýval.

Martin Hájek
24. březen 2017, 14:25

Tím by samozřejmě problém neodpadl, ale narostl. Jednak by bylo potřeba zadotovat tu novou akumulaci. No a pak ještě více dotovat ty elektrárny, protože je potřeba zaplatit jejich udržování v provozuschopném stavu při stále klesající výrobě. Je to smrtící spirála dotací, ze které je velmi obtížné vybřednout - viz společná zemědělská politika EU, protože prostě jedna dotace plodí další a je to jako domino.

C
24. březen 2017, 15:29

Ano, dotace jsou zlo, nicméně by to řešilo tento problém, který nastínil pan Wagner, cituji:

A v létě, kdy elektřina tolik není v Německu a u nás moc potřeba, tak ani v noci není moc drahá, protože musí být přebytky fosilních kapacit v horké záloze.

Tento by vyšší akumulace řešila a možná by i, když nebude v síti tolik parních elektráren, by se situace kolem PVE a spol. mohla změnit.

Rozhodně je v EU tolik dotací a příkazů na všechno, že si toho začínají všímat i netechničtí komentátoři. EU hrozí jedním velkým průšvihem, pokud se nereformuje a nevzdá obrovského množství nařízení, je s ní konec.

Martin Hájek
24. březen 2017, 16:15

No ten problém by to řešilo, ale jen za cenu vzniku dalšího problému. Ve výsledku by se spirála dotací jen otočila o další závit.

Pete
24. březen 2017, 16:38

Využití přečerpávacích elektráren vzrostlo u nás v Německu i Rakousku. Vyrobí více MWh, ale vydělají méně peněz, protože s poklesem cen se snížilo i rozpětí cen.

Josef
25. březen 2017, 21:57

Ano teď jste to definoval přesně, s poklesem cen šly dolů i rozdíly mezi dnem a nocí. problémem přečerpávací el. je totiž účinnost okolo 75% . Takže když je změna ceny menší nebo rovna 33% elektrárna nemůže pracovat byť náklady na provoz jsou nízké. Mnozí zastánci akumulace si dost dobře neuvědomují , že i při nulové ceně akumulátoru stoupne cena výstupu o 1/3.. , pokud by se použila baterie bude celková účinnost patrně nižší , protože půjde o 4 konverze energie - nabíječka - baterie , baterie- střídač.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se