Domů
Elektřina
Aliance: Věříme, že vláda rozhodne o stavbě jaderného bloku do konce roku
Jaderná elektrárna dukovany
Zdroj: ČEZ

Aliance: Věříme, že vláda rozhodne o stavbě jaderného bloku do konce roku

Elektřina
14 komentářů
7. prosinec 2018, 14:24
ČTK

Aliance české energetiky, jejímiž členy jsou významné společnosti z jaderného průmyslu, věří, že vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) rozhodne o modelu stavby plánovaného nového jaderného bloku v ČR do konce letošního roku, jak původně avizovala. Uskupení to dnes sdělilo ČTK. Rozhodnutí je podle něj v zájmu energetické bezpečnosti země, konkurenceschopnosti a udržitelnosti.

„Vyjadřujeme hluboké znepokojení a zklamání nad vyjádřeními některých členů vlády o možném posunu rozhodnutí o výstavbě nových jaderných bloků v České republice. Tato vyjádření jsou v příkrém rozporu se schválenou Státní energetickou koncepcí, Národním akčním plánem rozvoje jaderné energetiky a nakonec i s vládním prohlášením,“ uvedla dnes aliance.

Jejími členy jsou například Škoda Praha, Škoda JS, Doosan Škoda Power a Sigma Group.

Premiér Babiš i ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO) v říjnu připustili, že česká vláda může rozhodnutí o případné stavbě nového jaderného zdroje odložit. Možností je podle nich prodloužení životnosti Jaderné elektrárny Dukovany. Babiš na konci října uvedl, že její současná životnost by se mohla prodloužit o deset let. Náklady by byly 20 miliard korun, nový jaderný blok by stál zhruba 200 miliard korun, dodal.

V listopadu premiér zprávu o prodloužení provozu elektrárny a odkladu výstavby označil za nesmysl vytržený z kontextu. Stavbu nového bloku Dukovan by podle něj měla zajistit dceřiná firma ČEZ. Stát je připraven podpořit investici tím, že ji bude garantovat jako druhý v pořadí, uvedl.

„Netlačte nás do toho, abychom vám řekli, že to bude 31. 12. Chceme rozhodnout a rozhodneme, až budeme mít dostatek podkladů,“ doplnila tehdy Nováková.

Dodala, že vláda chce naplňovat energetickou koncepci, prodloužení životnosti dukovanských bloků označila za záložní alternativu.

Aliance české energetiky dnes dále uvedla, že s ohledem na další útlum využívání uhlí jako primárního zdroje pro výrobu elektřiny bude při odkladu rozhodnutí o stavbě nových jaderných zdrojů Česko v budoucnu muset využívat jako primární palivo zemní plyn.

„Nerozhodnutí o výstavbě nových jaderných zdrojů povede nevyhnutelně k plynové variantě a jejím negativním dopadům – velké dovozní závislosti, vysokým a velmi volatilním cenám elektřiny, neplněním klimatických a dekarbonizačních cílů,“ dodala.

O stavbu jaderného bloku v Česku se podle dřívějších informací zajímá šest společností. Jde o ruskou státní společnost Rosatom, francouzskou EDF, jihokorejskou KHNP, čínskou China General Nuclear Power, společný projekt Arevy a Mitsubishi Atmea a americký Westinghouse.

Proti stavbě nového jaderného zdroje v ČR se dlouhodobě staví ekologové. Asociace ekologických organizací Zelený kruh dnes vyzvala předsedy vládních politických stran ke změně energetické politiky. Prioritou podle ní mají být investice do obnovitelných zdrojů a modernizace české energetiky, nikoli stavba nových jaderných reaktorů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
Carlos
7. prosinec 2018, 16:35

Vzhledem ke složení se ani moc nedivím. Problém je v tom, a to nikdo moc nechce přiznat, že nárůst instalovaného výkonu JE asi o 400MW nebude v roce 2040 vůbec stačit a tak jako tak bude velká část EE vyráběna z plynu, nebo uhlí, možná ropných derivátů, každopádně z importních surovin. Navíc bez velkých zásahů do kaskád hydroelektráren nebude možná možné zajišťovat ani špičkovou výrobu proudu.

Energetika u nás potřebuje od základu předělat a trvat na konceptech z minulosti, vzniklých jako deriváty dvou obludných historických událostí, může přinést mnoho nepříjemných problémů.

Milan Vaněček
7. prosinec 2018, 16:50

Přesně tak, kdo se ohání starou Státní energetickou koncepcí myšlenkově ustrnul v době před padesáti lety, v době čs. socialistické republiky a RVHP.

Nyní už je průmyslová výroba a energetika ve světě někde jinde.

MooJin
8. prosinec 2018, 10:40

Ano, klade se ještě větší důraz na jádro.

MooJin
7. prosinec 2018, 19:44

Tak bez jádra to nepůjde, ale chtělo by to i soláry na střechách/parkovištích a ne mega-elektrárny na hodnotné půdě. Hyzdit krajinu větrníkama, fakt neeeee.

Carlos
8. prosinec 2018, 10:19

Tak ta hodnotná půda je podesítkách let absolutně nevhodného zemědělství v háji a podobá se spíš písku než půdě, z toho pak vznikají různé další okolní problémy, ako rychlý odtok vody, bahnotoky a podobně, navíc to neúnosně zatěžuje podzemní vodu chemií. Takže i když tam nasekáte soláry, mimochodem i s akumulací, jejíž celková účinnost by byla jen 34% a všechna energie šla přes ni, potřebujete jen necelá 3 % rozlohy ČR, by to znamenalo pro krainu patrně menší zátěž než to co je tam dnes.

MooJin
8. prosinec 2018, 11:04

Za tu půdu poděkujme EU a její zemědělské politice + biopalivům. Zlatý sověti, ty nás v této oblasti nešikanovali skoro vůbec.

Carlos
8. prosinec 2018, 11:44

Ano, EU může za zcelené lány, srovnejte si jak vypadají pole u nás a v Rakousku en. mapy. cz/s/3gaOK A jestli to nesledujete, tak ten kdo v EU tlačí ve prospěch velkých agropodniků jsou "nové" země EU, dřívější (ne)dobrovolní členové východního bloku. Stejně tak namá ta EU kanalizovala skoro všechny toky a zemědělce nutila s kvérem u hlavy rozorat meze a provést meliorace.

MooJin
8. prosinec 2018, 17:54

Jenže zcelování lánů není ten podstatný problém. Tím je mrtvá půda (co neudrží vodu) bez humusu/biosložky, který v ní není mimojiné kvůli zničené živočišné výrobě a pálení slámy v elektrárnách, protože CO2 je přeci horší než novičok.

Vláďa
9. prosinec 2018, 11:02

Až budou zemědělci nuceni orat po vrstevnici (dražší způsob) nikoliv po spádnici bude s voda v krajině výrazně více zastavovat.

Carlos
9. prosinec 2018, 13:30

A ten problém s mrtvou půdou začal právě tím zcelením, na jižní Moravě nemáte povětšinou přívalové deště, ani nějak dramatické spády, dominantním erozním činitelem se tak zdá být vítr a z toho pohledu je pak vliv zcelení a eliminace překážek v podobě remízků, větrolamů a alejí jednou z hlavních příčin rostoucí eroze a degradace půdy.

MooJin
9. prosinec 2018, 15:15

Degradace půdy začala až po převratu, takže teorie o větru na Moravě nesedí. Špatné hnojení, žádný hnůj, biopaliva+pesticidy k ničemu - to je to co změnilo podmínky a vedlo k úpadku zemědělské půdy PO PŘEVRATU.

Za komunistů takhle masivní problémy nebyly (dokládají to čísla), takže zcelování nemůže být zásadním problémem - ZCELA LOGICKY!!!

Petr
8. prosinec 2018, 14:09

Vláda zbytečně zdržuje, kvůli strachu ze zahraničí.

Ale když teď rozhodnou o nutnosti dostavby Temelína, tak stejně ještě bude minimálně další 2 roky trvat, než se přijmou zákony, aby se reálně vůbec dalo ekonomickou rychlostí stavět, pak se může soustředit na přípravné stavební úpravy celorepublikové infrastruktuy, a dokončení výběrového řízení na reaktory může být ještě později, takže do konce svého funkčního období vládě vůbec nehrozí, že by měla problémy od neúspěšných uchazečů.

Carlos
9. prosinec 2018, 13:35

Jestli je to tak super výhodné, ať si to postaví ČEZ za svoje. Zasahování státu do ekonomiky je omyl, který se tu, a nejen tu, jede jen jako následek dvou totálně šílených válek a implementace zvrácené ideologie v Rusku a následného pnutí celé 20. století (Jaksi musíte reagovat, když vám polovina světa vyhrožuje zničením a něco musíte dělat, když tím chcete vyhrožovat). Zvýhodňovat tu jednu firmu změnami zákonů, garancemi a podobně je pitomost na entou, buď se zreformuje celé stavební právo pro všechny, nebo nic.

A vůbec, ČEZ a ČD, ať jsme spravedlivý, patří hodit na burzu minimálně 51% akcií.

Petr
9. prosinec 2018, 17:31

Co bych si tak já představoval ohledně splnění slibů vlády do konce tohoto roku.

Vláda nařizuje svým zástupcům v ČEZu a státním orgánům, aby prosazovali plné dostavění Temelína na 4 bloky nejpozději k roku 2030, a ihned poté začít s generální rekonstrukcí Dukovan, jenž prodlouží jejich životnost o 15-20 let.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se