Domů
Elektřina
Austrálii sužují velká vedra, s poklesem rezervního výkonu došlo i na přerušování dodávek elektřiny
Přenosová soustava ČR. Zdroj: ČEPS
Zdroj: ČEPS

Austrálii sužují velká vedra, s poklesem rezervního výkonu došlo i na přerušování dodávek elektřiny

Austrálie zažívá i v letošním roce velmi teplé léto, kdy teploty šplhají na historická maxima. S růstem teplot a intenzivním využíváním klimatizací roste i poptávka po elektrické energii. Pro zajištění dostatečné výkonové rezervy v síti musela být minulý pátek dokonce postupně přerušena dodávka elektřiny více než 200 tisícům odběratelů ve státě Victoria.

S příchodem jedné z nejhorších vlny veder nastaly i krušné časy pro australskou elektroenergetickou soustavu. S vysokou poptávkou po elektřině klesá i dostupný rezervní výkon v síti, kdy australský operátor trhu (AEMO) vydal několik upozornění na nedostatek výkonových rezerv, a to zejména ve státech Victoria, Jižní Austrálie a Nový Jižní Wales, ve kterých teploty v minulém týdnu přesahovaly v odpoledních maximech i 45 °C.

„Připravovali jsme se na podmínky jako dnes zajišťováním strategických rezerv, které podpoří naše schopnosti zvládat nepředvídané události napříč energetickým systémem. AEMO nyní povolal tyto rezervy, aby omezil riziko nedostatku výkonu,“ uvedl minulý čtvrtek australský operátor trhu.

Přestože australský operátor trhu zpočátku nepředpokládal možné přerušování dodávek tamním odběratelům, v síti státu Victoria byla situace natolik závažná, že se musel uchýlit k tomuto kroku.

Již ve čtvrtek 24.1. se kvůli nedostatku rezervního výkonu vyšplhaly ceny elektřiny ve Victorii během odpolední a večerní špičky až na horní hranici 14 500 australských dolarů za MWh (zhruba 235 tisíc Kč/MWh).

Následující den okolo poledne již australský operátor trhu přistoupil k plánovanému přerušování dodávek elektrické energie. Pro zajištění dostatečné výkonové rezervy bylo sníženo zatížení sítě o 250 MW, v každou chvíli tak bylo bez elektřiny 60 až 100 tisíc odběratelů. Podle operátora trhu výpadky ve státu Victoria postihly celkově více než 200 tisíc odběratelů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(28)
Jan Veselý
30. leden 2019, 09:45

Jen pár detailů z australských webů. Nedostatek výkonu nastal kvůli selhání uhelných elektráren. Tři tyhle "spolehlivé zdroje" nebyly schopny provozu v době, kdy jich bylo nejvíce třeba.

Jižní Austrálie (zelená, nespolehlivá) neměla nejmenší problémy, naopak jejich dodávky naplno vytížily spojení do Victorie.

Emil
30. leden 2019, 11:48

A píší také na těch australských webech, proč tyhle nespolehlivé a ještě k tomu drahé a špinavé uhelné elektrárny už dávno nezavřeli?

Jan Veselý
31. leden 2019, 11:12

Minerals Council of Australia, mocná lobby, která pase celou garnituru, která je v Austrálii v současnosti u vesla, včetně premiéra, který se zamiloval do kusu uhlí. Přes tohle všechno jede výstavba VtE a FVE v Austrálii dopředu utěšeným tempem.

Petr
30. leden 2019, 12:11

Nesmysl, problém s výkonem měla samozřejmě i ta superzelená Jižní Austrálie. A uhelné elektrárny měly problém hlavně ty zastaralé, které se provozovatelé kvůli politice zdráhají modernizovat a nechají je v provozu dožívat až do rozpadnutí.

Naopak jde hlavně o selhání mnoha nově za dotace postavených větrníků, které samozřejmě při nejvetších vedrech, kdy je třeba nejvíc elektřiny často stojí v bezvětří.

Petr
30. leden 2019, 13:28

Co lžete?

"There were 76 outages across Adelaide, affecting more than 28,000 customers during the hottest day in the city’s history."

A Adelaida je hlavní město právě Jižní Austrálie.

Jan Veselý
31. leden 2019, 11:06

Nelžu, já psal o tom, že v Jižní Austrálii neměli problémy s dostatkem produkčních kapacit, což neměli, ba dokonce byli schopni exportovat do Victorie.

To, že se někde přehřívala trafa je úplně jiný problém. Asi je to bude ještě více stimulovat, aby budovali distribuovanou fotovoltaiku s bateriemi.

frank
30. leden 2019, 10:11

Slušelo by se ovšem dodat, že základním problémem jsou i síťové prvky, konkrétně přehřáté transformátory které je nutné vypínat a že velké záložní diesely naskočily bez problémů :) a ke všemu prakticky nefouká...

Jan Veselý
30. leden 2019, 10:55

Ještě je velké štěstí, že Australáci ve velkém staví střešní FVE. Ty během vlny veder vyrábějí opravdu dost a odlehčují transformátorům.

frank
30. leden 2019, 11:21

ano píší, že pokrývají zhruba 10 procent současné spotřeby přes den

Milan Vaněček
30. leden 2019, 11:41

a za pár let to bude 20%, pak 40%, a stále levnější a levnější

Antonín Mikeš
30. leden 2019, 11:44

A kdy to podle vaší curvy bude zdarma?

Jan Veselý
31. leden 2019, 11:15

Learning curve je exponenciála, která nulu neprotne nikdy. Ale mohlo by se teoreticky stát, že to s FV panely jednou dopadne jak s "fleškami", které se taky tranformovaly ze super drahého zázraku na nudnou věc, kterou vám na každé konferenci strčí mezi ostatní reklamní přeměty.

frank
30. leden 2019, 11:29

Zajímavé zprávy z Australie

Green Electricity Grid Collapses During Aussie Heatwave

https://wattsupwiththat.com/2019/01/25/green-electricity-grid-collapses-during-aussie-heatwave/

Renewable energy fails the test in heatwave conditions

https://www.sunshinecoastdaily.com.au/news/renewable-energy-fails-the-test-in-heatwave-condit/3633238/

Milan Vaněček
30. leden 2019, 12:08

Tak jsem si kliknul na ten prvý odkaz, asi jste to nečetl, je to typický žvást.

frank
30. leden 2019, 12:16

jistě typický žvást nějakého místního který nemá váš rozhled, typický argument od vás....

Jan Veselý
31. leden 2019, 11:18

Tak se koukněte jak "zelená" je produkce elektřiny ve Victorii - odkaz.

Martin Prokš
30. leden 2019, 20:01

Jistě, žvást hlavně kvůli tomu poslednímu odstavečku tam, který shrnuje australskou zkušenost, že? Můžete mít spolehlivou elektrickou síť, nebo OZE síť. Obojí dohromady nejde.

O tom že se tam mluví o výpadcích i v té jižní části a o problematice proměnné výroby nesouladicí se spotřebou (ta křivka) také nemluvě, to je také žvást že?

Jan Veselý
31. leden 2019, 11:20

Fakt netuším jak mohou OZE za přehřívání traf nebo za chybějící 1 GW výroby uhelných elektráren, které přece mohou běžet kdykoliv je potřeba.

Emil
1. únor 2019, 10:15

A také je současně na špici v četnosti podobných rozsáhlých výpadků. Jedna věta z toho Vašeho odkazu mluví za vše: "The fact is that our thermal generators are ageing, they are becoming less and less reliable."

Pokud Australané raději investují do dalších a dalších nestabilních zdrojů místo investicí do údržby těch stabilních, pak se nemohou divit, že mají jen ty nestabilní.

Petr Nejedlý
1. únor 2019, 10:42

Pokusím se to shrnout z mého pohledu, včetně proběhlé diskuze.

Vzniklá situace jasně ukazuje, že i přes masivní nasazení a podporu OZE elektroenergetika AUS stále stojí a padá s uhelnými elektrárnami. Pokud klekne uhlí, klekne celý systém a FVE výroba přes vrcholné léto (božínku, kdo by to byl řekl...) je pouze slabou náplastí, která lokálně zmírní problémy. V případě VtE záleží na bohu, zda a jak silně zafouká či nezafouká, reálný vliv na stabilitu systému dtto FVE.

Na možné problémy vyvolané snižující se spolehlivostí konvenčních zdrojů upozorňuje operátor sítě (AEMO) dlouhodobě a opakovaně, naposledy např. zde (https://www.pv-magazine-australia.com/2018/08/24/aemo-heightened-risk-of-outages-coal-generators-to-blame/).

A teď samozřejmě přichází na pořad otázka, proč se snižuje spolehlivost konvenčních zdrojů. No jedním z důvodů je to, že zelení aktivisté na všech úrovních , včetně některých členů vlád a samozřejmě zelených frakcí v parlamentech, již před léty vyhlásili uhlí v AUS válku a prohlásili jej za neperspektivní, neekologickou či dokonce za nežádoucí technologii. Na toto reagovaly banky, které zdražily úvěrování investičních akcí v sektoru konvenční energetiky (započteny zvýšené rizika, včetně „politických“). Výrobci si to pragmaticky vyhodnotili tak, že uhlí je/bude nerentabilní a rizikové, nechají tedy stávající uhelky dožít s minimálními náklady na údržbu, přesunuli svoje komerční aktivity do sektoru dotovaných OZE, a konec konců řešit problémy se stabilitou a spolehlivostí sítě není úkolem jejich, nýbrž AEMO. A podle AEMO se situace ještě zhorší, až se budou odstavovat další uhelky v horizontu 2023-2024...

Samozřejmě AEMO nestojí s rukama v kapsách, hodlá výpadek uhlí nahradit kombinací FVE

(28 GW), větru (10,5 GW) a akumulace (sumárně 17 GW/90 GWh), a samozřejmě stabilizační plynovou kapacitou cca 500 MW a navíc výraznými investicemi do přeshraničního propojení linkami VVN/ZVN, nicméně toto chce čas a vysoké investice, které mimochodem zaplatí pravděpodobně kdo…? no přece daňoví poplatníci...

Takže závěrem: tvrzení, že za stávající problémy v AUS mohou uhelné elektrárny je na infantilní úrovni PŠM hnutí Duha. Hlavním důvodem je zelený = OZE aktivismus, který proniká do všech úrovní do státní správy a samosprávy nahrazuje technickou kompetenci.

Milan Vaněček
1. únor 2019, 11:45

Já bych to shrnul stručněji, v částečném souhlasu s panem Nejedlým: když se v některém státě, třeba Australie nebo Belgie vlastníci vykašlou na údržbu svých elektráren, které ztratily perspektivu (uhlí-Australie, atom-Belgie) tak to vždy hrozí průserem a nuceným omezováním spotřeby.

Než to vše vyřeší OZE a plyn, tak uplyne dost času. Proto si Německo drží uhlí a dává mu ještě 20 let (atomu jen 4, to moc urychlili).

Martin Prokš
31. leden 2019, 17:44

Dobrý den,

fakt nevím, jestli jste tak zapálený nekritický fanda z přesvědčení, nebo za peníze.

Četl jste to? Koukl jste se do diskuse? Zkusil jste se kouknout do odkazovaných článků?

Kontrolní dotazy:

- Co má masivní nasazení solárů ve slunné Austrálii společného s křivkou zatížení sítě, tou tak zvanou kachní křivkou?

- Co mají společného soláry se zatížením lokálních sítí a síťových prvků v průběhu dne?

- Jak se projevuje dlouhodobé odstavení řiditelných zdrojů do studené zálohy na jejich ekonomice a následně logicky na jejich údržbě a zajištěním personálem?

- Jak se to projevuje na dostupnosti a spolehlivosti dodávek?

- Jaké jsou navrhované řešení a co to znamená pro koncového zákazníka?

To vše tam v pouhých třech článcích + diskuse je jasně napsané. Žádná teorie, ale realita kontinentu který to zkusil.

Dávám si další černý puntík že jsem se nechal vyprovokovat k reakci...

Carlos
31. leden 2019, 20:44

Pane Prokši,

prošel jsem si snad všechno co tu bylo linkováno, většina toho je jen nějaký press release, až na tu stránku s diskusí, nicméně zdá se že společným narativem je "OZE jsou zlo", nic víc. Pokud je tu ještě něco dalšího, tak jsem ten link přehlédl, rekurzivně jsem šel maximálně o jednu úroveň, bylo by toho příliš moc, zejména kvůli stránce s diskusí, která se zdá, byť po rychlém pročtení, jako echo chamber.

Pokud se ale přes tu stránku dostaneme k dalším článkům, tak se dá říct toto: Kachní křivka je způsobena FVE bez akumulace, nedostatkem kapacit na úrovni sítě a doposud ještě nastavením NT na noc, ale v Queenslandu na tom již pracují a přesouvají NT do doby špičky produkce FVE.

Pokud máte nastavenou síť tak že neustojí místní FVE ve výkonu, který jste udali před tím odběratelům, tak si za ty problémy můžete tak trochu sám, další věc jsou 1.-N. harmonická, ale toho nepořádku je v síti čím dál tím víc, možná to chce osazovat filtry na síťi, ale hádám že měniče je na výstupu mají a nepořádek do sítě leze z různých spínaných zdrojů, usměrňovačů se sběracím kondenzátorem bez tlumivky apod. Možná by stálo za to zkusit prolobbovat aby se nad X wattů musely používat zdroje s tlumivkou.

Situace zdrojů v Australské energetice je tak trochu mafiózní, neumím si představit že by kdekoliv ve světě, krom Austrálie, mohla cena atakovat 14k AUD.

Tady bych spíš možná viděl na čím hůř tím líp situaci.

Milan Vaněček
31. leden 2019, 22:02

Pane Prokši, nechte už těch desinformací, které nazývám "žvásty". O jaké "kachní křivce" to píšete, to jste si zase něco přečetl, když chcete realistická data z Australie tak se podívejte sem:

https://www.pv-magazine.com/2019/01/28/renewable-energy-is-the-way-of-the-future/

na ten obrázek ze skutečných dat z různých států Australie v době lednových veder.

Přemýšlejte a už se nenechávejte vyprovokovat, Austrálie je ve fotovoltaice (myslím tím vědu i investice) na špici.

lorca orca
30. leden 2019, 13:37

Už i u nás se letní spotřeba vyrovnala zimní. Dokonce do té míry, že velkodistributoři uvažují o zrušení ovládání HDO čkem nízké tarify. Podle mě je drží zpátky jenom výbuch vzteku maloodběratelů, kteří nízkým tarifem ohřívají vodu, případně topí.

Ale úplně už slyším tu krycí legendu, jak brečí, že se levný proud musí za draho kupovat a následně dotovat...

Na stránkách ČEPSU lze sledovat, jak někdy v létě je situace napjatá a kolapsu hlavní páteře chybí nepatrný kousek. Australská situace je na spadnutí i v Evropě. A jestli skopčáci fakt v r. '22 vypnou jádro a plánované uhelky, bude se vypínat i u nás.

Milan Vaněček
30. leden 2019, 15:39

Letní spotřeba se nejlépe doplní fotovoltaikou, částečně i s krátkodobou bateriovou akumulací

Josef Novák
30. leden 2019, 22:44

Ona se sama doplni...

Antonín Mikeš
30. leden 2019, 22:07

"Už i u nás se letní spotřeba vyrovnala zimní."

To tedy nevím co tím myslíte - dle http://www.eru.cz/documents/10540/462820/Rocni_zprava_provoz_ES_2017.pdf/521bff99-fdcf-4c86-8922-3a346af0bb88 strana 6 odstavec 3.2 Bilance elektřiny - spotřeba je v lednu TBS 7511 GWh, a pak červenec 5218 GWh. Zdá se vám pokles o 31% zanedbatelný? A můj odhad je že se šířením tepelných čerpadel a topných fólií bude spotřeba v zimě spíše růst.

"Dokonce do té míry, že velkodistributoři uvažují o zrušení ovládání HDO čkem nízké tarify. "

Tak je snad nějaký omyl, nízké tarify nesouvisí s roční dobou ale s denním diagramem, a to hlavně s denním diagramem zatížení sítě. Je to vidět i na ceně na faktuře, NT silová elektřina stojí cca 2/3 ceny VT ale NT přenos stojí většinou o dva řády méně. Tedy elektřina stojí cca stejně ale za přenos se platí v NT méně.

"Podle mě je drží zpátky jenom výbuch vzteku maloodběratelů, kteří nízkým tarifem ohřívají vodu, případně topí."

Samozřejmě to je pravda. Současně je drží to, že je levnější mít jednu elektrárnu, která běží během dne na 60%-100% dle denní doby, než řešit vypínání elektrárny a běh z 0%-100% v řádu jednotek hodin. NT a VT umožní odměnit ty odběratele, kteří jsou schopni a ochotni (a investovali do toho) odložit svou spotřebu.

Tvrzení v druhém odstavci mi nedává smysl vůbec, právě proto že NT není až tak rozdíl v ceně proudu ale v ceně přenosu.

"Na stránkách ČEPSU"

Ano to může být pravda ale velká část zřejmě budou přetoky protože jak už jsem ukázal výše, česká zátěž sítě od české spotřeby je v létě nižší.

Předpovídáte zvýšení spotřeby v létě na zimní úroveň a současně uzavírání zdrojů v ČR, to mi nepřipadá pravděpodobné.

Panu Vaněčkovi: Ano je pravda že domácí FV mohou snížit zatížení sítě i využití sítových zdrojů v létě, ale tím se naopak více rozevřou nůžky spotřeby zima/léto o kterých jsem psal výše.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se