Budoucnost skladování elektřiny v bateriích ve velkém měřítku je opět blíže.

Baterie pro systémy o kapacitě až 1 GWh od AES zajistí LG Chem

AES Energy Storage a korejský výrobce baterií LG Chem se dohodly na víceletém kontraktu, který zajistí výrobu Li-Ion baterií pro technologické řešení AES Advancion – tedy bateriovou náhradu špičkové elektrárny – s maximální kapacitou 1 GWh, kterou navíc bude možné v případě potřeby i navýšit.

Provozovatelé přenosových a distribučních soustav i velkých elektrárenských bloků, stejně jako společnosti zabývající se inovacemi v energetice budou moci profitovat ze spojení jednoho z největších poskytovatelů vysokokapacitních energetických bateriových systémů AES a předního světového výrobce baterií LG Chem. Otevírá se tak cesta k plnohodnotnému začlenění bateriových systémů do elektrizační soustavy a tedy i efektivnímu skladování elektrické energie.

Kontrakt zahrnuje výrobu několika typů bateriových modulů společnosti LG Chem, které budou zajišťovat akumulační kapacitu pro ukládání energie v bateriových systémech AES, které jsou již v současné době ve výstavbě. Další součástí kontraktu je také zajištění výroby baterií pro budoucí předpokládaný nárůst poptávky po systémech AES.

Pro představu, bateriový systém s kapacitou 1 GWh je schopen akumulovat energii z klasických velkých blokových elektráren o výkonu 250 – 1 000 MW a v případě potřeby (špičky, poruchy apod.) dodávat potřebný výkon zpět do sítě po dobu až několika hodin.

Více o akumulaci energie v tomto článku.

Systém AES Advancion. Zdroj: AES

Systém AES Advancion. Zdroj: AES

Odvětví zaznamenává prudký nárůst

Celosvětově zaznamenává sektor skladování elektrické energie na nejvyšších napěťových hladinách, schopných ovlivňovat stabilitu celé soustavy, obrovský nárůst. V roce 2009 byl výkon takovýchto systémů 60 MW celosvětově, zatímco dnes již hotové nebo připravované projekty disponují výkonem 1 400 MW. Studie společnosti Navigant dokonce předpokládá nárůst instalovaného výkonu v takovýchto bateriových systémech do roku 2020 až na 11 GW. V současnosti patří společnosti AES prvenství v počtu provozovaných, budovaných a plánovaných velkokapacitních bateriových instalací se souhrnným výkonem 384 MW.

Úvodní fotografie: aes.comNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *