Belgie znovu otevírá jadernou elektrárnu, Tihange

Belgie po 20 měsících vrací do provozu dva jaderné bloky

Belgický federální jaderný regulační úřad (AFCN) povolil znovuspuštění jaderných bloků Doel 3 a Tihange 2. Ty se opakovaně potýkaly s defekty v plášti reaktorové nádoby, naposledy byly odstaveny v březnu minulého roku.

Během odstávky bloku Doel 3 v roce 2012 bylo při ultrazvukové kontrole pláště reaktorové nádoby zjištěno velké množství povrchových poruch – vodíkových vloček. Stejné problémy byly detekovány při následující kontrole na jednom bloku elektrárny Tihange. Z bezpečnostních důvodů byly oba reaktory vyřazeny z provozu.

K opětovnému spuštění obou bloků došlo v červnu roku 2013. Z důvodu nepříznivých výsledků testů za provozu však musely být opět odstaveny v březnu 2014.  Od té doby na nich probíhala série materiálových testů.

„Defekty v plášti v reaktorové nádobě jsou vodíkové vločky, které vznikly při výrobě. Jinými slovy, byly zde od začátku. Vodíkové vločky jsou kvazi-laminární, leží rovnoběžně s pláštěm nádoby. To znamená, že jsou jen minimálně namáhány, a proto nemají vliv na mechanickou celistvost,“ uvádí se v tiskové zprávě provozovatele.

Na základě zprávy o stavu elektráren předané 28. října povolil regulační úřad jejich znovuspuštění.

„Zpráva velmi detailně popisuje zjištění výzkumu prováděné mezioborovým týmem interních a externích expertů a to jak z Belgie, tak i ze zahraničí,“ zdůrazňuje provozovatel obou jaderných elektráren, společnost Electrabel.

Elactrabel nyní pracuje na uvedení bloků do provozu. To je plánováno na 15. prosince letošního roku.

Obě elektrárny jsou velmi důležité pro belgickou energetiku. Výroba obou elektráren, jejichž instalovaný výkon činí v součtu téměř 6 000 MW, dohromady představuje téměř 60 % produkce v celé zemi. Ta je stále velmi závislá na jaderné energetice.

Zdroj úvodní fotografie: Andreas KrischerNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *