Jaderná Elektrárna Doel

Belgie: Životnost jaderných reaktorů Doel 1 a 2 prodloužíme o 10 let

Jaderné reaktory v Belgii Doel 1 a Doel 2 budou mít prodlouženou životnost o dalších 10 let. Nebudou uzavřeny již letos, jak určoval původní plán, ale budou uzavřeny až za 10 let, celkem po půl století svého provozu. Podle původního plánu měly být oba reaktory odstaveny již letos.

Podle belgické ministryně pro energetiku Marie Christine Marghem bylo prodloužení životnosti do roku 2025 nutné kvůli zajištění bezpečnosti dodávek elektřiny v Belgii.  Vláda oznámila, že vyjednávání o prodloužení životnosti s energetickou společností Electrabel bylo ukončeno 29. června. Dohodu o budoucnosti jaderné elektrárny urychlily zejména současné poruchy na ostatních belgických jaderných reaktorech.

Ozvali se i kritici prodloužení elektráren, kteří kritizují zejména neočekávaný obrat ovlivňující jistotu investic.

Polovina elektřiny v Belgii pochází ze sedmi jaderných reaktorů. Na konci roku byly tři z nich na několik měsíců odstaveny, další dva byly ve stejnou dobu odstaveny pouze dočasně. Reaktory Doel 3 a Tihange 2 (každý o výkonu 1000 MW) jsou mimo provoz již více než rok a jejich provoz bude obnoven v listopadu 2015.

Tato situace vyústila v rozhodnutí prodloužit životnost elektrárny Doel a zajistit tak pro obyvatelstvo bezpečné dodávky elektřiny.

Negativní signál pro investory

To je přesně ten typický příklad politického zásahu, který má vliv na jistotu investic v energetice.

Energetický analytik Fabio Genoese

Podle Fabia Genoese je největší problém belgických politiků neustále strašení blackouty a nedostatkem elektřiny. Vzhledem k omezené délce trvání Belgických politických koalic a nízké politické stabilitě, je to problém.

Bylo zde tolik energetických ministrů z různých politických stran a každý aplikoval svůj pohled na energetiku. Lidé tomuto systému zkrátka nedůvěřují natolik, aby do něj investovali.

Fabio Genoese

„Náhlá změna v provozování zmíněných jaderných bloků sníží důvěru investorů ještě víc. Nedá se na takový systém spolehnout,“ pokračuje Genoese.

Podle prvotní analýzy belgické energetiky od Evropské komise má Belgie jednu hlavní slabinu: Nedostatečný rámec regulace a stabilitu plánování, která prodlužuje investice do nových zdrojů elektřiny a infrastruktury.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *