přenosové vedení

Bez elektřiny je kvůli větru 140 000 odběrných míst ČEZ

Kvůli silnému větru eviduje společnost ČEZ přes 120 poruch na vedení vysokého napětí, další stovky poruch na vedení nízkého napětí. K 23:00 bylo bez elektřiny kolem 140 000 odběrných míst. Nejsložitější je situace v Plzeňském, Karlovarském, Středočeském kraji a Pardubickém kraji, přidává se i Olomoucký. ČTK to dnes krátce po 23:00 sdělila mluvčí ČEZ Soňa Holingerová. Do Česka dorazila večer studená fronta spojená s tlakovou níží Fabienne, jež s sebou přináší silný nárazový vítr. Výstraha meteorologů před velmi silným větrem platí do pondělních 06:00 v celém Česku.

„V terénu máme stovky pracovníků poruchových čet i dodavatelských firem. Budou pracovat i přes noc a snaží se obnovit dodávky elektřiny v postižených lokalitách, jak nejdříve je to možné,“ uvedla mluvčí.

Podotkla ale, že terén je na mnoha místech podmáčený a k poruchám je obtížné se s těžkou technikou dostat. Na řadě míst stále fouká a vítr i silný déšť postup oprav komplikuje, dodala.

Nejčastější příčinou poruch je podle ní pád stromů a větví do vedení, dále společnost eviduje poruchy způsobené údery blesku při bouřce či polámané izolátory.

Nejsložitější situaci je podle mluvčí na Rakovnicku nedaleko Krušovic.

„Zde nám následkem pádu stromů a silného větru popadalo šest příhradových stožárů vedení velmi vysokého napětí 110 kV. Navíc stožáry spadly do křižujícího vedení vysokého napětí, došlo k přetrhání vodičů i na tomto vedení,“ popsala.

Lidé mají v případě hlášení poruch volat na bezplatnou distribuční linku 800 850 860.

Autor:Jedna odpověď na Bez elektřiny je kvůli větru 140 000 odběrných míst ČEZ

  1. Petr napsal:

    Mají nějak už delší dobu blbě udržované ty trasy, tak vysoký strom v blízkosti, aby padl na vedení vysokého napětí, by vůbec neměl být.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *