Blackout v holandsku

Bez proudu jsou statisíce domácností, ČEZ vyhlásil kalamitní stav

Společnost ČEZ Distribuce vyhlásila kvůli kumulaci poruch na vedení vysokého a nízkého napětí způsobených silným větrem k 8:30 kalamitní stav v sedmi krajích. Kalamitní stav tedy momentálně platí pro Karlovarský, Královéhradecký, Liberecký, Pardubický, Plzeňský, Středočeský a Ústecký kraj, sdělila mluvčí ČEZ Soňa Holingerová. Informovala, že bez elektřiny jsou statisíce domácností.

„V terénu jsou poruchové čety a snaží se opravit poruchy a obnovit dodávky elektřiny odběratelům,“ uvedla mluvčí.

Silný vítr od rána řádí po celém území republiky, škody způsobuje zejména na západě a na severu země.

„Nejhorší situace je v současné době v kraji Královéhradeckém, Ústeckém, Libereckém a také Středočeském,“ řekla Holingerová kolem 8:00.

Klidnější stav je podle ní zatím na severní a střední Moravě.

„Předpokládáme, že se vítr bude přesouvat i do této lokality,“ odhadla.

Nejčastější příčinou poruch je pád stromů a větví do vedení a ulomené izolátory.

„Máme navýšené počty pracovníků jak v terénu, tak i na dispečinku a call centru. Pro hlášení poruch prosím volejte na bezplatnou linku 800 850 860,“ dodala mluvčí.

Autor:15 odpovědí na Bez proudu jsou statisíce domácností, ČEZ vyhlásil kalamitní stav

 1. C napsal:

  Jo kdyby bylo všechno zakopané v zemi, tak by se to nestalo. Sice je to nákladnější, ale počasí na to tak nějak přestává mít vliv.nehledě na to že pak i krajina vypadá o něco lépe než když se všude motá velké množství vedení VN. Ano kabel se může také poškodit, například stavební technikou, ale nehrozí u něj že by jej ohrozily popadané stromy.

  Další velmi vhodnou věcí by bylo kdyby se nebrzdil rozvoj domácích a decentralizovaných zdrojů, které by byly schopné pracovat i bez nadřazené sítě. Říkám si jak silná bouře, nás bude muset zasáhnout abychom to začali pomalu chápat i u nás. V tropech to s divočejšími bouřemi začínají chápat, kdy to dojde i lidem zde je otázka. Asi bude muset nastat něco co odpálí na pár měsíců celou elektrickou síť. Ale i pak by nejspíš ČEZ a spol udělaly všechno proto aby byl zachován status quo. Připadá mi že celou možnost změny opět unáší ty stejné síly, které zafungovaly už před asi 120 lety a energetiku ovládají dodnes. Zaštiťují se veřejnou prospěšností, přičemž aktivně vyvozují aktivity jdoucí směrem k omezení jejích možností. Minimálně u nás.

  • v napsal:

   „rozvoj domácích a decentralizovaných zdrojů, které by byly schopné pracovat i bez nadřazené sítě“ … Jak často nastává tento stav, aby to bylo jak píšete „velmi výhodné“? Když loni v zimě namrzlo trakční vedení, tak se našlo také hodně „chytráků“, kteří to chtělo rozmrazovat proudem…

   • C napsal:

    Píši vhodné, to je jedna věc, ale jde hlavně o obecné brzdění těchto zdrojů donedávna nepřátelskou a stále nepříliš dobrou legislativou. Zdroj, aby toto uměl, musí mít relativně dobře dimenzovanou akumulaci, takže tyto zdroje se hodí i v normálním provozu se sítí. S tím jak se mění klima nevím, kolikrát se to bude opakovat, ale zatím máme v posledních letech každý rok zhruba jednu takovou kalamitní událost. Netvrdím že je to samospásné, ale rozhodně by se taková možnost hodila, pokud je rozdíl mezi oběma druhy měničů takový, aby se celá instalace výrazně neprodražila.

    Loni? Fotky mám z toho dne, ale to bylo už 3 roky zpátky, pokud mluvíme o tom stejném. Nahřívat TV proudem je blbost, není to jak na jednom konci uzemnit, znamená to stejně ten daný úsek odpojit a drát je sběrači namáhán, takže by možná mohlo dojít i k jeho přepálení ve slabším, více odřeném, místě. Navíc se nahřívá ten horní nosný vodič, neefektivní. Stačilo když v Brně nahodili měnírnu, napojené a přimrzlé šaliny drát propálily, stačilo aby naskočilo topení a pár se jich zkusilo rozjet. Problém dráhy je to že v polovičce republiky jsou jen 3kV DC, což námrazu neprorazí, na 25kV k těm problémům nedošlo, nebo ne v takové míře, vyšší napětí umožnilo vrstvu ledu prorazit, zbytek dodělal sběrač a kinetická energie.

    • v napsal:

     Ano, máte pravdu, už je to asi déle, ty 3 roky to budou. Trakce je kapitola sama pro sebe, ale reagoval jsem na Vás hlavně proto, že DS podle mě funguje poměrně spolehlivě:

     http://www.cezdistribuce.cz/cs/distribucni-soustava/uroven-kvality-distribuce-elektriny.html

     Samozřejmě, že by ta spolehlivost šla ještě vylepšit, ale jde o to, za jakou cenu. Kabelizace VN a VVN se všude nevyplatí, například kvůli jalovým ztrátám.

     Hezký večer

     • C napsal:

      Pokud vím, tak to 110kV moc nepostihlo, takže nám zbývá všechno pod tím a tam zase toho moc nepopadalo pokud jde vedení polem, takže nám zbývají nepříjemné lesní úseky, kde by se to právě hodilo, dále pak místa kde vedení působí rušivě po vizuální stránce. Ano vedení do krajiny patří, ale pokud je vystaveno stálé hrozbě poškození pádem stromu, nebo narušuje ráz nějakého celku, či zabírá velmi široký pás, pak je myslím na čase je umravnit, ať už kabelem, nebo chytřejším návrhem.

      U nás je za městem rozvodna, no a z ní vede jedno dvojité vedení a další 3 samostatně, což je tedy dost široký zábor na ochranná pásma. Navíc polepených podle toho kdy se stavělo, takže originální ocelové sloupy, dřevěné dělané asi za války/po válce, betonové, nové ocelové… v určitých místech můžete udělat fotku jak ze sovětského svazu. (možná jsem ji dokonce udělal) Přitom vedou jen do dvou směrů a nesáhlo se na ně snad od doby co je postavili. Přitom by šla konsolidovat na jedno trojité a jedno dvojité.

      Díval jsem se na nějaké záběry co to s vedením napáchalo, jednak to vypadalo jakoby elektrárny neznaly že existuje ochranné pásmo (na soukromou osobu si troufnou, na lesníky asi ne) kde by neměl být ani jeden strom, natož aby byly tak daleko aby vedení neohrozily, les klasicky smrkový, takže na malér zaděláno. Tady by to podle mne chtělo právě dát pod zem.

  • Martin Hájek napsal:

   To jsou zase moudra… Zakopané v zemi je to 10x dražší. No tak to necháme zakopat a pan C bude první, kdo bude ječet, že je to moc drahé…
   Celkově jsem už trochu otupělý, hlouposti jsou tu v diskusích tuny, škoda že se s ní nedá topit, ale tohle mě vždycky dojme, jak takový mudrc ví přesně, že je potřeba dát dráty do země…

 2. Petr napsal:

  Na co vydelava CEZ miliardy, kdyz foukne vitr nebo zaprsi a pul dne nejde elektrika? Bydlel jsem nekolik let v nemecku a v zivote nevidel vypadek elektriny.

 3. Jirka napsal:

  Děkuji energetikům.

 4. Klementova napsal:

  No a Vysočina je na tom jak od 8:30 nejde v Přibyslavi okres Havlíčkův Brod a nikdo nic neví linka je přetížená

 5. Jaroslav Svarovsky napsal:

  Proč STÁTNÍ firma má nedostatek zaměstnanců při poruchách v Mladé Boleslavi-Debr nejde elektřina uz od 10 hodin dopoledne!!!!!!!!
  Děkuji za vysvětlení a způsob kompenzace..
  V opačném případě se obracím na příslušný soud.
  Děkuji
  J.S.

  • Pavel napsal:

   Docela by mě zajímalo s kým se chcete soudit při Kalamitním stavu, nastudujte si energetický zákon č. 458/2000 Sb, a pak něco tady pište. Prý chci kompenzaci :D. Nebo to řešte soudně ať na tom proděláte víc 😀 Jo až budete mít soudní staní, tak mi řekněte, rád bych to viděl.

   • C napsal:

    A že se to dá případně, pokud bude pán vytrvalý, dohnat na zrušení daného paragrafu vás asi nenapadá, že?

    Apropos o škodách způsobených přerušením dodávky proudu tu už minimálně jeden soudní spor byl a pokud se dobře pamatuju, tak elektrárny nakonec rozvalenou pec a zatuhlé sklo platit musely, protože to zničili jen a pouze svou blbostí a arogantním jednáním techniků. Toto by mohlo dopadnout podobně.

 6. Pavel napsal:

  Docela by mě zajímalo s kým se chcete soudit při Kalamitním stavu, nastudujte si energetický zákon č. 458/2000 Sb, a pak něco tady pište. Prý chci kompenzaci :D. Nebo to řešte soudně ať na tom proděláte víc 😀 Jo až budete mít soudní staní, tak mi řekněte, rád bych to viděl.

 7. Jan napsal:

  To asi ne na zapade cecch respektive Sekerske Chalupy nejde uz od nedele presne 6.30hod az do tetka tak nevim proc se nic nedeje pri az nanas prjide rada jaka rada snad? Jeden kylometr od nas elektro jde a unas porad nic jsem velmy zvedavy kdo to vsechno zaplati mrazak chadnicky a hlavnw topeni. JAN

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *