Domů
Elektřina
Bloomberg: Hackeři se nabourali do amerických elektráren
Kybernetické útoky
Kybernetické útoky. Zdroj: https://www.flickr.com/photos/132889348@N07/21382577412

Bloomberg: Hackeři se nabourali do amerických elektráren

Elektřina
6 komentářů
7. červenec 2017, 12:41
ČTK

Hackeři operující ve prospěch cizího státu nedávno pronikli do nejméně tuctu amerických elektráren, včetně kansaské jaderné elektrárny Wolf Creek. Napsala to dnes agentura Bloomberg s odvoláním na informované americké činitele. Útok podle nich vyvolává podezření, že hackeři hledají slabá místa v rozvodu elektrické energie.

Experti varují, že nepřátelské síly si chtějí vytvořit podmínky pro narušení dodávky elektřiny v USA. Příslušné varování dostaly energetické podniky minulý týden. Hackeři rovněž nedávno pronikli do sítí jisté nejmenované společnosti, která vyrábí kontrolní systémy pro zařízení užívaná v elektrárenských provozech.

Hlavním podezřelým je Rusko, píše Bloomberg. Taková možnost je obzvlášť znepokojivá, protože Rusům se už podařilo vyřadit část elektrické rozvodné sítě na Ukrajině, což mohl být test jejich útočných nástrojů.

Jaderná elektrárna Bellefonte
Ilustrační foto

Americká agentura dodává, že USA mají, jak známo, k dispozici vlastní kybernetické nástroje schopné rozvrátit nepřátelskou elektrickou síť.

Podle amerického ministerstva pro vnitřní bezpečnost Spojeným státům bezprostřední nebezpečí nehrozí.

„Není náznak žádného veřejného ohrožení, protože případný dopad (hackerských útoků) se omezuje na administrativní a obchodní sítě,“ uvedlo ministerstvo.

Partnerské ministerstvo energetiky prý s rozvodnými firmami spolupracuje na posílení bezpečnosti.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Milan Vaněček
7. červenec 2017, 14:11

Nejdřív američané ukázali jak hacknout Iránskou energetiku a jejich jaderný program, pak jsme se z filmu Stoneho dozvěděli že američané dovedou hacknout energetiku a infrastrukturu kdekoliv na světě a tak teď i rusové. Bezpečný zdroj bude jen vlastní instalace fotovoltaiky na střeše, vlastní studna a zelenina a avoce na zahradě.

Vinkler
10. červenec 2017, 09:03

No já nevím, zkusme se zamyslet nad reklamním spotem v televizi na pojištění SW škod. Sranda nebo průser?

Vinkler
10. červenec 2017, 10:19

A tedy myslím škod v domácnosti. Viry proniknou všude, ani doma nejsme chráněni. Do jeskyně?

C
10. červenec 2017, 11:58

Viry proniknou tam kam je proniknout necháte, pokud zařízení není připojeno k síti, neboje na něm nějaký obskurní systém, tak tam se nic nedostane. Tady je obrovské nebezpečí "chytrých" domácností a užívání protokolů které na to třeba vůbec nebyly stavěné.

Pokud máte nějaký energetický systém postavený na jednočipu, který není připojený k ničemu a jediný interface je tam klávesnice a display, to nikdo nezaviruje. Respektive ano, ale znamenalo by to přehrát celý SW fyzicky u toho zařízení. S tím se nikdo dělat nebude.

Problémy nastanou když nezabezpečíte zařízení připojené k síti nebo do něj můžete zastrčit flashku nebo podobně (viry se totiž množí pučením, jak praví jeden vtip), to už je pak problém a bude to růst se všemi chytrými televizemi, ledničkami a podobně.

C
7. červenec 2017, 15:36

O tomto byla tak před deseti lety jedna řada čtyřiadvaceti hodin. Energetická a vůbec jiná infrastrukturní bezpečnost je dost velký problém, elektrárny mohou být ještě sranda, ale neumím, nebo spíš nechci si představit co se stane až někdo naboří CDP a pošle proti sobě vlaky.

Takovéto útoky by ale mohly dost podrýt efektivitu OZE protože chtě nechtě pro nízkou cenu je třeba aby byly instalovány ve vhodných oblastech a odtud musí být proud rozváděn, zatím to vypadá že to půjde cestou velmi silových vedení. Pokud bude řízení těchto sítí napadáno, může to celou koncepci OZE výrazně zkomplikovat. Na druhou stranu by to mohlo opravdu vést k decentralizaci kdy budou zřejmě první firmy nuceny k tomu aby si proud zajistily samy. Což nejspíš povede na kombinaci OZE a spalovacího motoru/palivového článku či něčeho jiného. Eventuální přeprava paliva po železnici či silnici by problém být nemusela. Také pak existuje možnost že se na toto vykašleme a z elektroenergetiky se stane součást vojenskoprůmyslového komplexu a každý zaměstnanec bude muset projít bezpečnostními prověrkami nastanou přísné regulace a nejspíš se to celé posune na několik extrémně zabezpečených JE místo statisíců malých elektrárniček. Samozřejmě že pak asi dojde i k tomu že se tyto malé zakáží. To by ale nikdo hádám nechtěl.

Vyrábíme příliš komplexní struktury a napojujeme je na něco co z principu není dobře chránitelné, to by musel ten kód být uzavřený, velmi dobře šifrovaný z hlediska komunikace a zaručeně prověřený po každé sebemenší změně. Aby se ta bezpečnost nějak udělala tak se vymýšlí všemožné sondy a milion jiných věcí, na což se pak nabaluje to že některé společnosti chtějí mít prioritní přenos paketů, což je prostě cesta do pekel z hlediska spoje. To může vést klidně i k faktickému odstřižení ostatních od sítě.

Přílišné spoléhání na počítače a VEŘEJNÉ nebo neizolované sítě, bude představovat stále větší bezpečnostní rizika. Takže by se klidně mohlo stát že pod tlakem útoků dojde k rozpadu velkých sítí na mnohem menší, řekněme v rámci starých elektrizačních regionů. To by byl velmi zásadní problém pro efektivní využívání OZE, které budou v budoucnu nejspíš potřebovat ještě větší infrastrukturu než Südlink.

Petr
7. červenec 2017, 16:01

Na Irán zaútočili hackersky a viry USA ve spolupráci s Izraelem.

Kdo ví, co může dělat Izrael dnes samostatně, plus má velmi mnoho židovských občanů z bývalého SSSR, kteří se můžou vydávat za Rusy téměř neomezeně.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se