Domů
Elektřina
Britský National Grid pozastavil přípravy výstavby vedení k plánované JE Moorside
Ztráty v přenosové soustavě
Zdroj: ČEPS

Britský National Grid pozastavil přípravy výstavby vedení k plánované JE Moorside

Britský provozovatel přenosové soustavy National Grid se rozhodl pozastavit projekt výstavby přenosového vedení, které má připojit plánovou jadernou elektrárnu Mooorside k tamní síti. K pozastavení projektu za bezmála 3 miliardy liber provozovatel soustavy přistoupil poté, co se developer elektrárny rozhodl projekt pozastavit, aby mohl provést jeho strategické zhodnocení.

Developer NuGen se nyní rozhodl, že provede strategické zhodnocení celého projektu, které má přinést robustnější a stabilnější platformu pro jeho realizaci. Ve výsledku tak ale pozastaví přípravné práce na žádosti o povolení k realizaci projektu.

„Je důležité, abychom se ujistili, že povolení probíhají paralelně, aby Inspektorát pro plánování mohl prozkoumat žádost o povolení pro naše vedení s vědomím, že je velmi potřebné. Navzdory této pauze jsme si jisti, že vedení bude připraveno v době, kdy ho společnost NuGen potřebuje a nadále s ní budeme úzce spolupracovat,“ uvedla společnost National Grid.

Projekt britské jaderné elektrárny Moorside je v nejistotě již od února, kdy společnost Toshiba oznámila vzhledem k problémům společnosti Westinghouse možné přehodnocení svých aktivit v jaderném sektoru. Na projektu elektrárny se totiž má podílet konsorcium NuGen složené ze společností Engie a Toshiba, která měla v konsorciu majoritní 60% podíl. Společnost Engie nicméně na začátku dubna oznámila záměr prodat svůj 40% podíl Toshibě, která tak NuGen zcela ovládne.

Do projektu výstavby elektrárny Moorside by mohla vstoupit i korejská KEPCO, která by však nejspíš preferovala vlastní design reaktoru, což by pro projekt znamenalo další roky zpoždění vzhledem nutnosti schválení použití jejího reaktoru britským regulačním úřadem.

Elektrárna Moorside by měla mít podle původních plánů tři reaktory Westinghousu typu AP1000. Zprovozněna měla být v roce 2024, aktuální plán však počítá až s rokem 2026.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Milan Vaněček
18. květen 2017, 09:11

Takže 100 miliard korun navíc bude v Anglii stát připojení jaderné elektrárny k síti? To je teda pořádná suma. To se jim ta JE pěkně podraží.

Petr
18. květen 2017, 19:54

Možná.

Ale jestli je ta suma pravdivá, tak to jenom vypovídá o tom, jak příšerně drahé musí být přípojky na všechyn ty nové větrníky, které bývají ještě dál mimo civilizaci a stávající sítě.

C
18. květen 2017, 17:44

3mld liber, pokud se opravdu někdo někde neupsal je obrovská suma. OZE se často vytýká že se nesoutěží s cenou přípojky, že ji hradí provozovatel soustavy, tady jaksi vidím, že ji také hradí provozovatel soustavy, navíc cena na připojení jednoho bloku je víc než 1/4 jeho ceny.

Buď tedy budeme při diskusích opravdu srovnávat ceny proudu bez přípojek, nebo s přípojkami, ale není možné vzít vysoutěženou cenu z větrné farmy, přilepit k ní třeba 20€ jako cenu za přípojku a pak to porovnávat s konvenční elektrárnou, kde jsme toto neprovedli. Jinými slovy buď srovnávejme jen cenu proudu na přípojce, nebo cenu celého projektu a potřebných opatření v EPS.

Jsem zvědavý, jestli se jim podaří tu výstavbu do roku 2026 stihnout, alespoň jeden blok, čas se jim velmi krátí, pokud by byli sto postavit jeden reaktor za pět až sedm let (dřív než 2019 tam asi bagry nenajedou) může to být impuls pro další západní země, které nemají silnou Jenergetiku ani OZEnergetiku a ani nemají o budoucnosti jasno, zatím, k tomu aby šly jadernou cestou. Pokud by to ale selhalo, pak asi bude jádro na západě definitivně mrtvé.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se