Britský reaktor pokořil rekord v době nepřetržitého provozu

Druhý blok jaderné elektrárny Heysham B, která se nachází na severozápadním pobřeží Anglie v pondělí zaznamenal světový rekord v délce nepřerušeného provozu v rámci všech jaderných elektráren. Reaktor má být uveden do odstávky z důvodů plánované údržby v říjnu.

Dne 1. srpna oslavil Pokročilý plynem chlazený reaktor (AGR) 895. den nepřetržité výroby. Po poslední provedené odstávce vyrábí elektřinu od 18. února 2014. Provoz bloku bude nadále pokračovat až do 16. října tohoto roku, kdy bude reaktor odstaven pro plánovanou údržbu a kontrolní činnosti. Za předpokladu, že stanovený termín provozovatel zařízení dodrží, dosáhne délka kampaně bez přerušení výroby úctyhodných 941 dní.

Strojovna elektrárny Heysham B

Strojovna elektrárny Heysham B

Jaderná elektrárna Heysham B-II je provozována firmou EDF Energy a za dobu rekordního provozu již vyrobila 13,495 TWh elektrické energie. Druhý blok elektrárny byl uveden do provozu v roce 1988 a od té doby dodal do sítě 115,46 TWh. Celá elektrárna Heysham má v provozu 4 jaderné reaktory. Každý reaktor dvojblokové elektrárny Heysham A má instalovaný výkon 580 MWe a další dva reaktory na Heysham B disponují projektovaným výkonem 2 x 615 MWe. Kvůli značnému vyhoření paliva má nyní rekordní blok výkon pouze 174 MW (3.8.2016 v 12:00).

Výměna paliva za provozu

AGR – je typ jaderných reaktorů chlazený oxidem uhličitým a moderovaný grafitem. Palivové soubory obsahující obohacený uran mohou být vyměněny za provozu reaktoru při sníženém výkonu. V průběhu současné kampaně bylo již nahrazeno 123 palivových souborů.

Jaderné elektrárny provozované společností EDF Energy v číslech

Jaderné elektrárny provozované společností EDF Energy v číslech

„Reaktor Heysham B-II reprezentuje světovou špičku v bezpečnosti a spolehlivosti provozu jaderných elektráren dosažením pouhých 0,3 % celkových výpadků výroby. Je naprosto v pořádku, že se cítíme na tento výsledek velice hrdí,“ zdůrazňuje ředitel elektrárny John Munro význam dosaženého úspěchu v dopise zaměstnancům.

Právě plánované a neplánované výpadky výroby (snížení výkonu bloku, nebo jeho odstavení) jsou jedním z hlavních ukazatelů pro hodnocení kvality provozování každé jaderné elektrárny. Agentura IAEA na základě hodnocení těchto a několika dalších ukazatelů uděluje každé elektrárně hodnocení (rating) a pravidelně je zařazuje do žebříčků.

Dosud držel rekord v délce nepřetržitého provozu 7. blok elektrárny Pickering v kanadském Ontariu, který dosáhl v období mezi 26. dubnem 1992 a 7. říjnem 1994 délky provozu 894 dní. Jedná se o těžkovodní reaktor s tlakovými kanály typu CANDU, který taktéž umožňuje výměnu paliva při sníženém výkonu reaktoru. Pickering 7 je v provozu od roku 1984.

Torness 2 ve Skotsku, taktéž typu AGR, byl provozován 825 dní a to mezi roky 1997 a 1999. Jde tak o v pořadí třetí rektor co se týče délky provozu mezi odstávkami.

Pohled na JE Torness

Pohled na JE Torness

K dalším vytrvalostním běžcům mezi jadernými elektrárnami může být zařazen také těžkovodní reaktor na 5. bloku elektrárny Rajasthan provozovaný indickou společností Nuclear Power Corporation Of India, který byl v nepřetržitém provozu po 765 dní, a také první blok skotské elektrárny Torness, který nedávno překročil 740 dní provozu a jeho plánovaná odstávka pro údržbu se neuskuteční dříve než v dubnu příštího roku.

Rekord mezi lehkovodími a tlakovodními reaktory drží Američané

Světový rekord v délce palivové kampaně u lehkovodních reaktorů, které musí být kvůli výměně paliva odstaveny, drží americký varný reaktor (BWR) LaSalle II provozovaný společností Exelon. Blok byl v únoru 2007 odstaven po neuvěřitelných 739 dnech nepřetržitého provozu, chvíli po ukončení 711 denní kampaně prvního bloku stejné elektrárny. Mezi tlakovodními reaktory vládne v délce kampaně, taktéž americký, Calvert Cliffs II, který v roce 2009 ukončil nepřetržitý provoz po 693 dnech.

Zdroj fotografií: EDF EnergyNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *