Ředitel přenosové soustavy 50Hertz

CEO 50Hertz: Pro akceptaci Energiewende je nutné udržet náklady co nejníže

Německá spolková vláda a vlády spolkových zemí musí zajistit, že náklady na Energiewende jsou na co nejnižší úrovni, aby veřejnost tento proces akceptovala. Zároveň je potřeba odvádět lepší práci při boji s odporem veřejnosti k výstavbě nových přenosových vedení. Včera to prohlásil Boris Schucht, generální ředitel 50Hertz, jednoho ze čtyř provozovatelů německé přenosové soustavy. Schucht zároveň vítá rozdělení německo-rakouské obchodní zóny.

„Pokud budeme vyrábět energii, kterou nemůžeme využít a nemůžeme přenést, budeme dostávat otázky veřejnosti o tom, zda je to nejlepší způsob, jak jít kupředu.“
Boris Schucht, CEO 50Hertz

Schucht řekl, že jeden z argumentů, který politici mohou použít pro přesvědčení veřejnosti, že přechod na obnovitelné zdroje energie je ta správná volba, je nízká cena elektřiny z obnovitelných zdrojů.

„Je působivé, jak nízko ceny klesly. Ještě před několika lety by si to nikdo nemyslel.“
Boris Schucht, CEO 50Hertz

Schucht vítá rozdělení německo-rakouské obchodní zóny

V současnosti funguje v Německu a Rakousku společná nabídková zóna, která nepodléhá koordinovanému systému výpočtu přeshraničních kapacit regionu střední a východní Evropy. Podle Schuchta pomůže její plánované rozdělení v červenci 2018 udržet nízko náklady na přenos německé větrné energie a bude znamenat menší technické problémy při přeshraničním přenosu velkých objemů elektřiny z Německa.

50Hertz provozuje přenosovou soustavu na severovýchodě Německa, kde je země propojena s Polskem a částí české přenosové soustavy. Podle Schuchta je větší úsilí potřeba k rozvoji přeshraničních vztahů v Evropě. CEO 50Hertz dodal, že je zapotřebí technické vylepšení české a polské přenosové soustavy pro omezení přetoků z německých větrných elektráren na severu, které destabilizují tyto soustavy.

V Polsku, České republice i na straně 50 Hertz jsou z tohoto důvodu budovány transformátory s řízeným posuvem fáze (Phase Shifting Transformers – PST).

Nicméně je nutné podotknout, že hlavním problémem přetoků jsou zejména nedostatečně rozvinuté přenosové kapacity ze severu na jih Německa. Elektřina produkovaná ve velkém množství větrných elektráren koncentrovaných na severu z tohoto důvodu putuje na průmyslový jih, případně dále do Rakouska, přes polskou a českou přenosovou soustavu.

Úvodní fotografie: CEO 50Hertz, Boris Schucht. Zdroj: 50HertzJedna odpověď na CEO 50Hertz: Pro akceptaci Energiewende je nutné udržet náklady co nejníže

  1. Petr napsal:

    Konečně budou ti rakouskoněmečtí arogantní nazelenalí hajzli donuceni po létech zlodějin a ignorantského zneužívání až znásilňování naší sítě donuceni za ni platit.
    A ty poplatky by to chtělo pěkně mastné, těsně pod úrovní té jimi teď stavěné superdrahé a stále zdražující vnitřní německé linky.
    Jinak jim pro nelegální přetoky uzavřeme hranici, a oni si s tou svou Energiewende budou zaslouženě užívat jeden blackout za druhým.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *