Německá RWE musí nadále snižovat náklady na provoz svých konvenčních elektráren, uvedl generální ředitel společnosti Martin Schmitz. Důvodem jsou nízké ceny elektřiny, které i přes nedávné oživení zůstávají na rekordně nízkých hodnotách. Společnost nyní rovněž sází na zavedení kapacitního mechanismu.

Po roce, ve kterém RWE zaznamenala svou největší čistou ztrátu a vyčlenění obnovitelných zdrojů energie, síťových aktiv a retailových aktivit, je nyní společnost pod tlakem nalézt nový obchodní model založený na jejích konvenčních elektrárnách a obchodování s komoditami.

V loňském roce vývoj forwardových velkoobchodních cen elektřiny pro rok 2017 skončil na úrovni 27 euro za MWh, což je sice o třetinu více než 20 euro/MWh na počátku roku 2016, ovšem pro provoz většiny konvenčních elektráren není ani tato cena dostatečná.

„I tato cena je nejnižší, kterou jsme zaznamenali za více než 10 let. Není tedy důvod se radovat,“ řekl Schmitz.

Část konvenčních zdrojů v Německu je tak vlivem jejich nerentabilnosti odstavována, společně s plánovaným odstavením jaderných elektráren do roku 2022 by německá soustava mohla mít v budoucnu problémy. Dokládá to i březnová zpráva německých provozovatelů přenosové soustavy, kteří upozorňují na možné budoucí problémy se zajištěním dostatku výkonu v soustavě při zvýšené poptávce po elektřině v zimním období.

RWE spoléhá na nezbytnost zajištění základního výkonu v elektrizační soustavě, který obnovitelné zdroje energie nemohou poskytnout. Do karet společnosti nahrává plánované zavedení systému rezervní kapacity, který Německo plánuje spustit od zimy 2018/2019. Ten ovšem nejdříve musí projít v současné době probíhajícím přezkoumáním ze strany Evropské komise.

„Více než kdy jindy jsem přesvědčen, že konvenční elektrárny a ukládání energie ve velkém měřítku jsou naprosto nezbytné jako záložní zdroje. A to nás v RWE činí nepostradatelnými,“ tvrdí Martin Schmitz.

RWE se nyní dle slov Schmitze zaměří na tři základní pilíře.

„Budeme i nadále optimalizovat naše činnosti spojené s výrobou elektřiny. Využijeme potenciál spojený s naší hlavní činností a aktivně zajistíme nová řešení pro zajištění bezpečnosti dodávek,“ uvedl Schmitz.

Úvodní fotografie: CEO RWE – Rolf Martin Schmitz. Zdroj: RWE

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *