Domů
Elektřina
ČEPS kvůli přetokům omezil přeshraniční obchodování s Německem a Rakouskem

ČEPS kvůli přetokům omezil přeshraniční obchodování s Německem a Rakouskem

Český provozovatel přenosové soustavy ČEPS omezil v týdnu od 17. 8. do 21. 8. nabízenou přeshraniční přenosovou kapacitu na profilech s Německem (ČEPS – 50Hertz a ČEPS-TenneT) a s Rakouskem (ČEPS – APG). Na těchto profilech došlo ke snížení nabízených kapacit do denních aukcí až na 0 MW. Došlo také ke krácení již přidělených měsíčních a ročních kapacit. Důvodem jsou stále se opakující neplánované toky elektřiny z Německa a kritická provozní situace v polské přenosové soustavě v uplynulých dnech.

 

ČEPS  se vyrovnává s opakovanými přetoky výkonu z Německa, jež jsou způsobeny obtížně předvídatelnou výrobou elektřiny z obnovitelných zdrojů energie na severu Německa a jejím následným přenosem do importních oblastí na jihu země, již delší dobu. Společnost na problém mimo jiné upozornila v rozsáhlé analýze těchto přetoků z období na přelomu roku 2014/2015. Z analýzy vyplývá, že ačkoliv jsou v určitých časových řezech fyzické toky mezi Rakouskem a Německem, které tvoří společnou obchodní zónu, nižší než 3 000 MW, plánovaná obchodní výměna mezi těmito zeměmi je téměř 8 000 MW. Vzniklý výkonový rozdíl musí být přepraven přes okolní přenosové soustavy, včetně té české.

Přetoky výkonů z Německa
Situace ze dne 11. 12. 2014 13:00 – 14:00. Zdroj: ČEPS – Mimořádná situace v PS ČR na přelomu 2014/2015

„Přestože má obchodování na německo-rakouské hranici zásadní vliv na provozně tržní podmínky v sousedních zemích, nezaznamenali jsme na této hranici korektivní opatření, například zastavení vnitrodenního obchodování. Další skutečností je, že polská přenosová soustava se v uplynulých dnech opakovaně potýkala s kritickou provozní situací a musela přistoupit k řadě opatření s cílem zajistit bezpečný provoz své vlastní soustavy,“ vysvětluje ČEPS v tiskové zprávě důvody pro omezení přeshraničního obchodování na vybraných profilech.

Situace v polské přenosové soustavě byla vlivem dlouhého sucha tak kritická, že muselo kvůli nedostatku elektřiny dojít k omezování výroby velkých průmyslových podniků. V řekách totiž chyběla voda, která je nezbytná pro chlazení elektráren.

Polský provozovatel přenosové soustavy PSE dle zmíněné tiskové zprávy mimo jiné požádal provozovatele přenosových soustav sdružené v rámci TSC (TSO Security Cooperation) ke krácení přeshraničních kapacit proto, aby nemusely být nasazovány finančně náročné bilaterální a multilaterální redispečinky.

Česku mají pomoci speciální tranformátory na hranicích s Německem

Částečnou ochranou pro českou přenosovou soustavu před neplánovanými přetoky výkonu ze severního Německa budou od roku 2017 transformátory s regulací fáze (PST), které umožňují aktivní řízení protékajícího činného výkonu. Stavba těchto zařízení byla slavnostně zahájena začátkem června 2015.

Budoucí podoba elektrické stanice Hradec u Kadaně. Zdroj: facebook profil Skupiny ČEPS
Budoucí podoba elektrické stanice Hradec u Kadaně. Zdroj: facebook profil Skupiny ČEPS

„Díky PST je možné řešit úzká místa v síti nebo omezit přetížení některých prvků sítě. Umístění transformátorů na česko-německém profilu pomůže omezit rizika přetěžování vnitřní sítě České republiky vlivem přetoků směrem sever-jih. Sníží se ale také riziko zavlečení velkých systémových poruch ze zahraničních sítí,“ řekl o nových strojích místopředseda představenstva spoleřnosti ČEPS Milan Kovařík.

Celkové náklady na výstavbu PST transformátorů v elektrické stanici Hradec u Kadaně by neměly přesáhnout 2 miliardy korun.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Energetik
24. srpen 2015, 13:38

Poláky nechápu, všude tolik levné energie, stačí jen sbírat. Třeba naši zákazníci ji spalují v odporech, protože poslat ji Polákům přes ČEZ a ČEPS není možné, ty "své trhy" brání s podporou "nezávislé" vlády a "rovných zákonů. Třeba můj otec v poledne když už je bojler nahřátý a akumulátory nabité, hodí elektrody do sudu s vodou a kouká jak to krásně šumí.

A troubové v ČEPSU místo aby vydělávali na přenosech (za což jsou placeni) tak přenosy blokují s absurdními výmluvami. To je prostě státní firma kde mají své jisté a v klidu se dál mohou hrabat kramlí v uchu aniž by to mělo vliv na platy. Tam mají evidentně ještě Husáka na stěně.

Petr
8. červenec 2016, 17:20

Za to, že přes českou síť Němci něco pošlou Rakušanům se nic neplatí /poštovné zdarma - nějaká dohoda či co/. Opravy a provoz naší přenosové soustavy platíme jen my z daní.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se