Domů
Elektřina
ČEPS využila v prvním čtvrtletí nové regulační PST transformátory ve 48 dnech
Regulační PST transformátory ČEPS. Zdroj: vlastní

ČEPS využila v prvním čtvrtletí nové regulační PST transformátory ve 48 dnech

Elektřina
9 komentářů
18. červen 2017, 10:35
Jan Budín

Český provozovatel přenosové soustavy ČEPS, a.s. využil v prvním čtvrtletí letošního roku nové PST (Phase Shifting Transformers) transformátory regulující toky elektrické energie z východní části Německa ve 48 dnech. Toky na hranicích s Německem regulují prozatím dva PST transformátory, které byly spuštěny v polovině ledna. Zbylé dva stroje mají být spuštěny do konce června. 

První dva z plánovaných čtyřech regulačních PST transformátorů, které byly spuštěny v polovině ledna, využila ČEPS v prvním čtvrtletí celkem ve 48 dnech. I díky využití PST transformátorů nemusel český provozovatel přenosové soustavy využívat jiných nákladných nápravných opatření pro udržení stability sítě a ušetřil až desítky milionů korun.

„Regulační rozsah prvních dvou jednotek byl uvolňován postupně. Za první čtvrtletí byly transformátory využity ve 48 dnech,řekl Jan Kalina, předseda představenstva ČEPS, a.s.

Kalina dodal, že nastavení regulačních odboček je komunikováno se zahraničními partnery v rámci přípravy provozu s primárním cílem zajistit spolehlivost provozu elektrizačních soustav v celém regionu.

Zbylé dva stroje mají být spuštěny do konce června

Dispečeři ČEPS mohou aktuálně regulovat toky elektrické energie na jedné ze dvou propojovacích 400kV linek s východní částí Německa. Spuštění zbylých dvou strojů je plánováno do konce června.

Poslední díl čtvrtého regulačního transformátoru byl dopraven do rozvodny Hradec u Kadaně v polovině března. Nyní probíhají zkoušky a testovací provoz.

V cílovém uspořádání budou na každé propojovací 400kV lince s východní částí Německa zapojeny paralelně dva regulační PST transformátory.

PST transformátor je elektrický stroj, který umožňuje prostřednictvím posunu fázového úhlu napětí na jeho vstupu a výstupu aktivní řízení protékajícího činného výkonu. Omezení toku činného výkonu na přetíženém vedení způsobí přerozdělení toků v celé propojené soustavě.

 

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Martin Prokš
19. červen 2017, 12:18

Čtu dobře, respektive je ta zpráva správně, "v prvním čtvrtletí ve 48 dnech"?. Čtvrtletí jsou 3 měsíce, cca 90 dní. 48 dní z toho je tedy více než polovina! To už je situace až tak moc špatná, že neplánované významné a nebezpečně vysoké přetoky energie jsou prakticky každý druhý den?

Petr
19. červen 2017, 12:52

Až tak často extrémně nebezpečně vysoké přetoky nejsou, ale každý druhý den nás souručenství německých a rakouských nazelenalých zlodějů ze společné zóny ojebává o transportní poplatky přez naši draze vybudovanou robustní elektrickou síť.

Zatímco oni se nám dosud pochechtávali, a svou síť budovat ani za ještě daleko vetší peníze nestíhají a nezvládají.

Martin Hájek
19. červen 2017, 16:31

Ano, je to v zásadě o tom, že i malé přetoky jsou přetoky a když nic tak způsobují ztráty v naší přenosové soustavě, které pak musí platit český spotřebitel, takže není důvod je neblokovat. Ostatně ten PST transformátor byl v Q1 jen částečně funkční a masivní přetok by stejně vyblokovat nezvládnul, to bude až v Q3 nebo spíše v Q4, kdy už to bude velmi relevantní a zajímavé, jak se s tím pánové ve 50Hz poperou. Možná alespoň omezí svoje tlachy o tom, že integrace OZE pro ně není žádný problém.

VK
19. červen 2017, 21:25

Může prosím někdo podrobněji rozebrat, proč došlo až na (velmi drahé) nasazení těch transformátorů? To nestačí ty přetoky jen měřit a smluvně ošetřit, za jakou cenu to bude přes českou soustavu procházet? Předpokládám, že ta cena by byla kvůli přetížení a ztrátám nastavena nelineárně (čím větší proud, tím násobně větší pokuta).

Když vezmu přetoky účtované u firem/domácností, například s fotovoltaikou, tam se přetoky pokutují, nebo zpoplatňují.

Nechápu, proč to podobně nejde nastavit mezinárodně, aby to bylo pro obě strany výhodné. Případně aby to jasně motivovalo Němce ty přetoky omezit.

Jsem laik, ale tohle mi fakt přijde postavené na hlavu. Ty PST bych pochopil maximálně ve chvíli, kdy dojde k neočekávané sérii havárií a ani jedna strana ten přetok nebude čekat (prostě obrana proti náhodnému přetížení/blackoutu). Ale ne ve chvíli, kdy o tom přetoku obě strany ví.

Díky za vysvětlení

C
19. červen 2017, 22:09

Hlavně jde o to že byly nekontrolované a v dost nepříjemné části soustavy, kde to pak mohlo spustit nadproudové ochrany a teoreticky i dominový efekt. To nikdo nechce. Samozřejmě jsou tam odpojovače, ale to je hrubé řešení a znemožňuje pak odběr levného proudu pro naše použití. Ten transformátor se tak vlastně poněkud podobá tranzistoru nebo reostatu, kterým lze natavit (byť toto je jiný princip) kolik proudu vedením smí jít. Vlastně je to jediná možnost jak obejít Kirchoffovy zákony.

Samozřejmě že to mohli řešit smluvně, ale jestli nebyl zájem, nebo je nebylo možné odhadnout nevím, ale také mohla roli hrát Německo-Rakouská obchodní zóna, která ignorovala jakékoliv limity na vedení. Dokud asi nebyly takové severojižní transfery tak se to neřešilo, ale s jejich růstem nejspíš začaly dělat problémy.

Martin Hájek
20. červen 2017, 00:01

Ono pane C na smlouvu musí být dvě strany, že. No a když ta jedna strana čerpá neoprávněnou výhodu a vzhledem k pravidlům, která nastavila v EU, z toho těží, no tak samozřejmě nemá zájem se na něčem dohodnout, takže pak nezbývá než silové řešení. Tak to totiž v té naší solidární EU chodí. Nakonec je vždy bližší národní košile než EU kabát a každý se stará hlavně sám o sebe, zbytek jsou jen kecy.

Ale pana VK chápu, ono je opravdu obtížné se vyznat v tom, že Německo má plnou hubu solidarity a zeleně světa a reálně se chová úplně opačně a naprosto drsně sobecky. Ale také je pravda, že Německý establishment je v koutě, protože prostě slíbil něco, co nejde splnit a teď zoufale vytlouká klín klínem a nemá čas se ohlížet na sousední zemně a už vůbec ne na ty východní vazaly, co až donedávna vždy drželi hubu a krok a začali rebelovat až pod tlakem Německé osídlovací politiky.

Vláďa
20. červen 2017, 07:33

Asi by byl vhodný pohled do minulosti. Náš rozvodný systém byl stavěn z místa výroby do místa spotřeby. Výstavbou velkých kapacit hlavně VTE na severu vznikla potřeba transferu energie do míst kde se nejvíce využívá to je jih (Bavorsko). V Německu nedokázali postavit dostatečné přenosové kapacity. Mezi Německou rozvodnou Rohrsdorf a Etzenricht je propojení přes naše území. Vše je napojeno hlavně na rozvodnu Hradec. Provoz linek byl definován na nějaké zatížení. Do rozvodny Hradec jsou zapojeny naše podstatné výrobní kapacity které jsou dále rozvedeny po republice. Když se do jednoho bodu přivede energie přesahující možnosti tohoto bodu musí být nějakým způsobem přívod energie omezen. Když Němci obrátili tok energie nezbývá nám nic jiného než tento to omezit a jedna z možností je využití uvedených transformátorů.

VK
22. červen 2017, 14:00

Děkuji. Já tohle přibližně chápu, technicky je to jasné. Pokud není s Němci řeč, tak nasazení těch PST dává technicky smysl.

Jde mi spíše o nějaké insider info: Kdo s Němci o tom jednal? Na jaké úrovni? Kdo z politiků to řešil? Co Europoslanci? Kdo s tím vystoupil v Evropském Parlamentu?

O přetocích od Němců je spousta hospodských řečí, rád bych si o tom přečetl informace z první ruky a ne jedna paní povídala.

Ta investice není malá a k tomu musíme připočítat servis a výměnu po X letech provozu.

Martin Hájek
22. červen 2017, 23:47

Na pracovní rovni ČEPSu a Německých TSOs se to řešilo více jak deset let. Následně i několikrát na nejvyšší úrovni Slávek s Andělou. Poslední jednání už ale bylo v tom duchu, že mi stavíme. A paní kancléřka byla nemile překvapena, že Němci jsou poněkud ve skluzu. Oni totiž staví vlastní PST na svojí straně hranice. Asi proto, aby mohli v případě potřeby regulovat proti nám. Pokud k tomu přistoupí, tak asi zbyde už jen jeden prostředek, a sice vypínač. Krása v té naší Evropě, co jsme si tu vybudovali a jak to skvěle funguje pod taktovkou Drunkera v Bruseli.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se