přenos elektřiny

České technologické řešení řídí obchod s elektřinou na Balkáně

Aukční kancelář SEE CAO, která řídí obchodování s přeshraničními kapacitami elektrické energie ve většině balkánských zemí, rozšířila své působení o řecko-tureckou hranici. Tento krok má přímý vliv na zásobování elektrickou energií pro 86 milionů lidí. Obchodování je řízeno pomocí českého informačního systému Damas, který byl vyvinutý společností Unicorn Systems

Aukční kancelář SEE CAO působí na trhu necelé dva roky. Již nyní zajišťuje nákup a prodej kapacit v rámci přeshraničního obchodování s elektrickou energií na pěti hranicích: Chorvatska s Bosnou a Hercegovinou, Bosny a Hercegoviny s Černou Horou, Černé Hory s Albánií, Albánie s Řeckem a Řecka s Tureckem. Ještě v letošním roce přitom plánuje rozšíření o další oblasti.

Aukce přeshraničních kapacit jsou zavedeným a ověřeným nástrojem pro maximalizaci užitku z omezeného zdroje, jakým přenosové kapacity jsou. SEE CAO organizuje roční, měsíční a denní aukce, ve kterých obchoduje více než stovka obchodníků s elektřinou.

Obchodní proces řízen pomocí české technologie

Celý obchodní proces je řízen informačním systémem Damas, vyvinutým českou společností Unicorn Systems.

„Rádi pracujeme na projektech, které jsou nejen technologickou výzvou, ale mají i silný společenský přesah,“ komentoval Jan Konrád, International Services Director ze společnosti Unicorn Systems.

Technologické řešení od společnosti Unicorn Systems používá pro obchodní řízení přenosové soustavy také provozovatel české přenosové soustavy ČEPS, a.s. nebo slovenský provozovatel přenosové soustavy SEPS, a.s.

Systém Damas Energy slouží oběma provozovatelům zejména k automatizaci obchodních a technických procesů. Dále zajišťuje flexibilní komunikaci mezi provozovatelem přenosové soustavy a dalšími účastníky trhu, jako jsou výrobci elektřiny, obchodníci, velkoodběratelé nebo poskytovatelé podpůrných služeb.

Autor:Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *