Společnost ČEZ se bude podílet na nizozemském start-upovém programu Rockstart. Program je zaměřen zejména na projekty, které vedou k efektivnějšímu využívání energií. Během dalších tří let tak ČEZ plánuje získat minoritní podíly ve 30 firmách s minimálním rizikem na dodatečné náklady.

Program Rockstart je zaměřen na mladé firmy z celé Evropy, ale do programu se přihlašují například i firmy z Latinské Ameriky. Tyto firmy musejí mít zaměření v oblasti Smart Energy tj. efektivní využívání energií. Program firmám poskytne mentoring, právní pomoc, profesionální zázemí a asistenci s rozvinutím podnikání.

Každý rok přihlásí okolo 150 až 300 začínajících firem a odborná porota, v níchž bude nově zasedat i ČEZ, vybere celkem 10 nejzajímavějších a nejperspektivnějších firem. Vybrané firmy se účastní půlročního intenzivního akceleračního programu. Výsledkem má být získání nových investorů pro tyto firmy.

„Na spolupráci s Rockstartem se těšíme. ČEZ zásadně rozšiřuje a inovuje portfolio služeb nabízených zákazníkům. Vývoj a uvádění těchto služeb na trh vyžaduje rychlost, efektivitu a neotřelé přístupy, v tom jsou start-upy často velmi silné. Chceme také nové služby a produkty start-upů společně testovat na našich trzích. Tato spolupráce může být zároveň zdrojem investičních příležitostí,“ říká manažer útvaru inovace společnosti ČEZ Ladislav Bárta.

Zisk bez rizik

ČEZ se na projektu bude podílet mezi roky 2016 až 2018. Během těchto tří let získá ČEZ celkem 30 minoritních vlastnických podílů ve vybraných firmách. Tyto firmy jsou financovány ze speciálního konvertibilního úvěru Smart Energy, který je vždy založen pro daný rok.

Pro ČEZ je tato pozice velice výhodná, protože případný úspěch vybrané firmy bude pro ČEZ znamenat finanční zisk, naopak případný neúspěch nebude představovat dodatečné náklady.

„Vstup ČEZ mezi naše partnery v  Smart Energy je pro náš program velkým vítězstvím. Chuť ČEZ investovat do budoucích trendů v energetickém byznysu a proniknout do start-upové kultury ukazuje, že zájem této firmy o inovace je skutečný,“ říká Freerk Bisschop, programový ředitel Rockstart Smart Energy.

Zdroj úvodní fotografie: www.angel.co/rockstart
Štítky: ČEZRockstar

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *