ČEZ budova logo

ČEZ zahájil mezinárodní investiční arbitráž proti Bulharsku

Energetická skupina ČEZ dnes zahájila mezinárodní investiční arbitráž proti Bulharsku. ČTK o tom informovala mluvčí firmy Barbora Půlpánová. ČEZ se podle ní k tomuto kroku rozhodl po řadě zásahů bulharských institucí poškozujících podnikání společností ČEZ v Bulharsku a v důsledku dlouhodobě se nezlepšující kritické situace na tamním energetickém trhu. Výše nároku se pohybuje v řádu stovek milionů eur.

S bulharskými úřady má ČEZ problémy delší dobu. Třeba loni v květnu dostala firma od bulharského antimonopolního úřadu pokutu 1,24 milionu leva (17,1 milionu Kč) za zneužití dominantního postavení na trhu. O měsíc později úřad udělil za zneužití dominantního postavení pokuty místním distributorům energie, jejichž vlastníky jsou české společnosti ČEZ a Energo-Pro a rakouská EVN. Distributoři podle úřadu stanovili nepřiměřeně vysoké ceny za užívání nízkonapěťové rozvodné sítě, čímž byla omezena konkurence. Z dalšího zneužití dominantní pozice pak obvinil úřad ČEZ letos v květnu.

ČEZ dnes uvedl, že opakovaně vyzýval bulharskou vládu k urychlené nápravě současného stavu a kompenzaci vzniklých škod. Připomněl, že v listopadu loňského roku zaslal bulharské vládě formální předžalobní výzvu, ve které žádal o vyřešení sporu smírčí cestou a vyhradil si právo zahájit investiční arbitráž. Bulharská strana podle firmy možnost řešení sporu smírčí cestou během této doby nevyužila.

„Jsme připraveni chránit naše investice všemi možnými prostředky, a arbitráž je tudíž dalším logickým krokem,“ uvedl dnes šéf divize vnější vztahy a regulace ČEZ Ivo Hlaváč.

Eletkrárna Varna ČEZ

Ilustrační foto

ČEZ vstoupil na bulharský trh ke konci roku 2004. Jeho distribuční i prodejní společnost zde obsluhuje přibližně tři miliony zákazníků, zejména v západní části Bulharska. Firma zde vlastní i další aktiva, mimo jiné i černouhelnou elektrárnu ve Varně, jejíž provoz byl v lednu 2015 pozastaven.

ČEZ je největší česká energetická firma. Jeho majoritním akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií.

Autor:Jedna odpověď na ČEZ zahájil mezinárodní investiční arbitráž proti Bulharsku

  1. Rings napsal:

    Hrabivci ČEZ to zkusili i v Bulharsku a bezohledně chtěli dusit bulhary a pořádně je dojit, jak je jejich zvykem, že ?! Hnali je klackama a jistě si to Čezáci zaslloužili, ale peněz se jen tak nevzdají, šmejdi !!! Čezouni prohnaní viděli pouze jen ty svoje zisky, ale chudobu obyčejných lidí, tu vidět nechtěli. Napráskat Čezákům bičem je málo !!! Zlotřilost a chtivá politika světa se jim líbí a umožňuje takovýmto lumpům jako je ČEZ beztrestné ždímání lidí. Už aby dostali po hrbu !!!! Nic jiného si nezaslouží, jsou jen dalším kouskem zlotřilého pucle zlotřilého světa !!!!!!!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *