Kogenerační jednotky řady G3500H nacházejí uplatnění ve velkokapacitních sklenících.

COGEN Czech: Zájem o kogenerační jednotky v ČR roste

V Česku roste zájem o kogenerační jednotky, zařízení pro společnou výrobu elektřiny a tepla. Tvrdí to oborový spolek COGEN Czech i firmy, které ČTK oslovila. Výkonný ředitel spolku Milan Šimoník ČTK řekl, že v posledních letech přibývá v tuzemsku každý rok asi 30 megawattů (MW) nových kogeneračních jednotek s plynovými motory. Ke konci letošního roku bude podle něho celkový instalovaný výkon takových zařízení v ČR činit asi 350 MW.

„Typickou oblastí instalace kogeneračních jednotek je náhrada dosluhujících plynových kotlů v sídlištních a městských výtopnách nebo ve firmách. To jsou zdroje o velikosti stovek kilowattů (kW) až jednotek MW a tam je stále je prostor pro další rozvoj. Mikrokogenerace, tedy zdroje do velikosti 50 kW jsou zatím stále relativně drahé a méně účinné. Ale i v tomto segmentu očekáváme do budoucna větší rozvoj,“ uvedl dnes Šimoník.

Odhaduje že do roku 2030 by mohlo být v ČR v provozu až 1000 MW kogenerací s plynovými motory. Instalovaný výkon největší české jaderné elektrárny v Temelíně je asi 2000 MW.

Lídrem trhu kogenerací je společnost ČEZ Energo ve které vlastní 50,1 procenta společnost ČEZ a 49,9 procenta třebíčská firma Tedom. Firma aktuálně provozuje 119 kogeneračních jednotek v 64 lokalitách ČR.

Mezi zákazníky jsou podle společnosti teplárny, průmyslové podniky, nemocnice, hotely, školy nebo obce, které kogenerační jednotkou doplňují dosluhující zdroje v rámci centrálního zásobování teplem.

Proti loňskému prvnímu pololetí stoupla v prvních šesti měsících letošního roku výroba elektřiny z kogeneračních jednotek ČEZ Energo meziročně o osm procent na 139.000 megawatthodin (MWh), výroba tepla pak o čtyři procenta na 690 terajoulů (TJ).

„Od konce roku 2010 se nám podařilo zvýšit počet provozovaných lokalit čtyřikrát a další místa přidáme letos,“ uvedl generální ředitel ČEZ Energo David Bauer.

Trvalý zájem o kogenerační jednotky eviduje podle marketingového manažera Vlado Murára i samotný Tedom.

„Proti loňskému roku jsme v tržbách o několik procent výše,“ řekl ČTK.

Podotkl, že firma očekává, že zájem o úsporné technologie bude stoupat úměrně tomu, jak poroste cena elektřiny. Ceny kogeneračních jednotek na bází spalovacích motorů ve výkonech od 30 kW do 1 MW se podle něj pohybují v řádu jednotek milionů korun.

Analytik společnosti ENA Jiří Gavor míní, že kogeneracím prospělo, když po období legislativní nejistoty schválila Evropská komise v březnu minulého roku podporu pro zdroje kombinované výroby elektřiny a tepla (KVET) postavené v letech 2016 až 2020.

„Ještě větší stimul očekávám od nyní právě připravované novely zákona o podporovaných zdrojích energie. Zatímco v současnosti je podpora kogenerace vypisována pouze na rok a není na ni právní nárok, tak nově bude stanovena na 15 let. To zásadně zlepší podmínky financování nových instalací,“ dodal Gavor.

Zatímco z klasických elektráren se teplo vznikající při výrobě elektřiny vypouští bez užitku do okolí, kogenerační jednotka ho využívá k vytápění nebo přípravě teplé vody.

Podle propagátorů tím šetří palivo i peníze a navíc garantuje vysokou účinnost využití energie. Ta podle dostupných údajů přesahuje 90 procent, což znamená nižší emise škodlivých látek do ovzduší. Jako palivo je využíván plyn.

Autor:Jedna odpověď na COGEN Czech: Zájem o kogenerační jednotky v ČR roste

  1. Petr napsal:

    Tak jako jo je to pro dnešek lepší řešení než to staré.

    Ale nesmí se zapomínat, že brzkou budoucností tohoto oboru jsou palivové články na metan, takže všeobecně lepší by bylo zrušit veškeré státní dotace na výstavbu i provoz, a třeba tady dávat společné peníze na výzkum a zavedení výroby těchto článků.

    A efektivnějším dnešním řešením pro ČR by bylo zakázat nebo trestně zdanit novou výstavbu nekogeneračních fosilních výtopen.
    Protože jedna z mála jistot tohoto světa je, že plyn a ropa budou nadále postupně zdražovat a v každém případě i při výkyvech už nebudou levnější než v posledních pár letech.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *