Společnost Caventou využívá technologii inspirovanou fotosyntézou, díky které mohou prvky domácnosti jako stoly nebo skla oken vyrábět elektřinu. Stůl, schopný využít nepřímého slunečního záření, by se měl začít vyrábět příští rok.

Stůl s povrchem pokrytým oranžovými pruhy vypadá jako moderní kus nábytku pro milovníky umění, až bližší pohled odhalí USB porty v rámu, které umožní dobití telefonu či notebooku. To vše díky speciálním solárním článkům, které vypadají jako designový prvek a mohou být integrovány do oken nebo skleněných částí nábytku.

Podle vynálezkyně Marjany van Aubelové je tato varianta více subtilní oproti instalaci solárních panelů na střeše.

„Chci navrhnout články, které mohou být plně integrovány do vašeho každodenního života a kterých si nejste vědomi…“
vynálezkyně Current Table Marjana van Aubelová

Current Table společnosti Caventou
Current Table společnosti Caventou

Energie získaná díky barvivu

Za vynálezem stojí londýnská společnost Caventou, pojmenovaná po francouzském chemikovi Josephu-Bienaime Caventouem. Ten společně se svým kolegou Pierrem Josephem Pelletierem izoloval a pojmenoval látku chlorofyl, zelený pigment podílející se na fotosyntéze, procesu, při němž rostliny přeměňují energii slunečního záření na chemickou energii.

Články použité ve stole využívají podobného principu, fotoaktivní barvivo je schopno chemické či fyzikální změny v reakci na ozáření, díky čemuž může být následně vyráběna elektřina. Výhodou technologie je, že články jsou oproti klasickým fotovoltaickým článkům schopny lépe využít méně intenzivního záření, ať již odraženého, nebo způsobeného oblačností.

„Zjistila jsem, že barvivo je schopno generovat elektřinu…Barva není jen estetickým prvkem, má svoji speciální fuknci,“ tvrdí Aubelová.

Stůl bude vybaven baterií, aby mohla být získaná energie využita později, její kapacita ovšem není prozatím známa.

Nejedná se o levnou záležitost

První verze stolu je k vidění v londýnském Design muzeu. Další generace, jejíž výroba by měla být zahájena v příštím roce, bude schopna napájet mobilní telefony i notebooky.

„Za průměrného londýnského dne může stůl umístěný uvnitř napájet 3 telefony a iPad, nebo jeden počítač a telefon,“ prozradila Aubelová.

To, že se jedná o málo rozšířenou technologii, nese i svá úskalí. Cena prvních komerčních kusů se očekává mezi 2 000-3 000 liber (75 000-112 000 korun). Budoucí verze by vedle snižující se ceny mohly zahrnovat i technologii indukčního nabíjení.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *