Odstavení jaderných elektráren Německo

Drábová: ČEZ se aférou se svary poučil

Energetická společnost ČEZ se aférou se svary poučila a přijala kroky k nápravě, řekla dnes v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Odstávky elektráren mezi lety 2015 a 2017 kvůli nekvalitním rentgenovým snímkům svarů stály skupinu kolem deseti miliard korun, jak již dříve potvrdil generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

„Dost podstatné kroky k nápravě byly ze strany ČEZ učiněny. Bohužel a bohudík to bylo až po průšvihu. Bohudík, protože ten průšvih byl dostatečně malý na to, aby ohrozil bezpečný provoz těch jaderných elektráren. Ale zároveň dostatečně velký a citelný na to, aby se ČEZ konečně vzpamatoval a začal reagovat na naše setrvalé upozorňování na to, že je tady řada – přes vynikající provozní výsledky, které obě ty jaderné elektrárny měly – takzvaných slabých signálů, že boj o co největší efektivitu – přeloženo do lidské řeči o co největší seškrtání nákladů na provoz těch elektráren, rozumně dosažitelné – začíná narážet na meze toho, co je únosné,“ uvedla Drábová.

jaderná elektrárna dukovany

Ilustrační foto

Podle ní se nyní frustrace úřadu proměnila v lehké uspokojení, protože vedení skupiny přijalo kroky k nápravě.

„Které povedou k tomu, že podobný průšvih nastane za dalších 15 až 20 let, až se zase ten management, který tam v té době bude, uklidní vynikajícími výsledky. To je takový cyklický vývoj,“ dodala předsedkyně.

Podle ní jsou faktické důsledky vlastně kladné.

ČEZ již dříve podal trestní oznámení na neznámého pachatele s podezřením na podvod. Další oznámení podal Státní úřad pro jadernou bezpečnost, podle kterého mohl být spáchán trestný čin poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení z nedbalosti.

ČEZ předloni v dubnu odvolal z funkcí některé pracovníky Dukovan, kteří byli za problémy svarů odpovědní. Ostatním odpovědným zaměstnancům firma významně snížila mzdu. Při vyšetřování bylo odhaleno více než dvacet neúmyslných závažných nebo méně závažných porušení povinností současných nebo bývalých pracovníků.

Autor:2 odpovědí na Drábová: ČEZ se aférou se svary poučil

 1. petrik napsal:

  Jaky neznamy pachtel?Soudruzi mely u kazdeho rengeoveho svaru vyrazeno cislo kdo to varil!!! CEZ ze by se poucil? CHce stavet nove JE v dnesni dobe kdy nezavadite o odborniky , nesezenete soustruznika frezare natoz rengenoveho svarece, staci se podivat na EUROVII u Ostravy jak osidily beton+ armatury na mostech D1, to je skutek, padajici most u Studenky nikdo na nic nemuze a mnoho dalsich, teprve ted se musiRakusane bat. Kde je CKD , ze Slovinci delaji obezne kolo pro DLouhe strane?atd….

  • Petr napsal:

   Příští rok se začnou uvolňovat lidi, co už dostavují jaderné bloky na Slovensku.

   Neříkám, že by nebylo lepší, kdyby zodpovědní dostávali od soudů víceleté tresty ve vězení a zabavení majetku, ale u toho příkladu Dukovan začal ČEZ už skutečně trestat manažery, a ti po letech konečně přestali přemýšlet o znevýhodňování vlastních zaměstnanců ve prospěch nekontrolovatelného outsorcování.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *