Jaderná elektrárna dukovany

Dukovanský 3. blok čeká 107 dní trvající odstávka

V Jaderné elektrárně Dukovany začali energetici dnes v poledne snižovat výkon třetího reaktorového bloku kvůli jeho plánované odstávce, která potrvá 107 dní. Dodávky elektřiny z Dukovan klesnou na polovinu, protože od května stojí i čtvrtý blok. Souběh odstávek dvou ze čtyř bloků elektrárny potrvá přibližně 50 dní. Je nutný kvůli modernizaci centrální čerpací stanice, sdělil ČTK mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

„Dodávek elektrické energie pro odběratele se omezení výroby nijak nedotkne. ČEZ výrobu pokryje z ostatních zdrojů,“ uvedl mluvčí.

Dukovany s celkovým instalovaným výkonem 2040 megawattů pokrývají pětinu spotřeby elektřiny v ČR.

Čtvrtý blok Dukovan stojí od 12. května. U právě odstavovaného třetího bloku plánují energetici odpojit první turbínu dnes kolem 15:00, dodávky elektřiny by měly být úplně přerušeny asi o tři hodiny později.

Společnou odstávku dvou bloků vyvolala potřeba modernizace systému kontroly a řízení jejich centrální čerpací stanice. Zjara už kvůli tomu stály první a druhý blok Dukovan.

jaderná elektrárna dukovany

Ilustrační foto

V Dukovanech začíná poslední odstávka letošního roku. V reaktoru třetího bloku energetici vymění za čerstvé pětinu paliva a uskuteční 68 významných technických akcí, z toho 55 investic.

Součástí rozsáhlých kontrol zařízení budou podle mluvčího prověrka tlakové nádoby reaktoru a teplosměnných ploch parogenerátoru. Odborníci budou také pracovat na modernizaci systému vzduchotechniky, dokončí kontroly svarů a vymění potrubní trasy superhavarijních napájecích čerpadel.

Výsledky těchto činností budou zapracovány do dokumentace k žádostem o další provoz zbývajících dvou dukovanských bloků, které firma ČEZ podala koncem června na Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB).

Platnost stávajících povolení pro třetí a čtvrtý blok Dukovan skončí s letošním rokem. Dukovanské bloky jedna a dvě už nové povolení k provozu mají.

Autor:Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *