jaderná elektrárna dukovany

Dukovany snižují výkon 2. bloku, odstávka potrvá skoro dva měsíce

V Jaderné elektrárně Dukovany začali energetici dnes v poledne snižovat výkon druhého bloku kvůli plánované odstávce, která potrvá skoro dva měsíce. Energetici během ní v reaktoru tohoto bloku vymění za čerstvé pětinu jaderného paliva a zařízení zkontrolují. V bloku budou také provádět 39 významných technických a investičních akcí, řekl ČTK mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

Zbývající tři bloky Dukovan jsou v provozu. Elektrárna s instalovaným výkonem 2040 megawattů pokrývá pětinu spotřeby elektřiny v ČR.

V Dukovanech začíná první letošní plánovaná odstávka. Odpojení generátoru první turbíny v odstavovaném bloku od přenosové soustavy energetici předpokládají v 15:00 hodin. Dodávky elektřiny z tohoto bloku budou zcela přerušeny po odpojení druhého generátoru, což má nastat kolem 18:00.

Práce budou energetici v druhém bloku provádět od soboty.

„Musíme vyměnit palivo, provést plánovanou údržbu, kontroly zařízení a spouštíme i investiční akce řádově za stovky milionů korun,“ uvedl ředitel elektrárny Miloš Štěpanovský.

Odstavení jaderných elektráren Německo

Ilustrační foto

Výměna se bude týkat 78 palivových souborů z 349. Mezi investičními akcemi, které budou experti provádět během odstávky, bude rekonstrukce rozvaděčů za 420 milionů Kč. Do roku 2022 bude postupně provedena na všech dukovanských blocích.

Mezi dalšími akcemi připravenými pro nynější odstávku je například instalace 48 regulačních armatur na sekundární části zařízení a osazení nových čerpadel bazénu, v němž se chladí použité palivo.

Pro letošek připravuje firma ČEZ v dukovanské elektrárně investice celkem za 1,795 miliardy korun.

Jaderná elektrárna Dukovany loni vyrobila 11,9 terawatthodiny (TWh) elektřiny. Od svého zprovoznění v roce 1985 dodala téměř 422 TWh elektrického proudu, což odpovídá sedmileté spotřebě celé ČR.

Autor:Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *