Jaderná elektrárna Dukovany začala dnes ráno zprovozňovat druhý blok odstavený 9. března. Štěpná reakce byla spuštěna v 7:00. Oproti původním plánům se odstávka zkrátí o šest dnů. Elektřinu do sítě by měl blok začít dodávat v polovině týdne, řekl ČTK mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

V průběhu plánované odstávky druhého bloku energetici vyměnili pětinu paliva v reaktoru, instalovali nové třetí čerpadlo chlazení bazénu skladování použitého paliva, vyměnili části elektrorozvaděčů a provedli rozsáhlé kontroly zařízení, uvedl Bezděk.

Nejnáročnější byla podle něj výměna podružných rozvaděčů. Do roku 2022 musí být vyměněny ve všech blocích. Celková hodnota výměny je 420 milionů korun.

Výkon tohoto reaktorového bloku začali pracovníci elektrárny snižovat 9. března v poledne. Dodávky elektřiny do sítě byly přerušeny ve stejný den v 17:00.

Elektrárna s instalovaným výkonem 2040 megawattů pokrývá pětinu spotřeby elektřiny v ČR. Loni vyrobila 11,9 terawatthodiny (TWh) elektřiny. Od svého zprovoznění v roce 1985 dodala téměř 422 TWh elektrického proudu, což odpovídá sedmileté spotřebě celé ČR.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *