Podle odhadů americké agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) by i letos v létě měly být nejvýznamnějším zdrojem elektrické energie v zemi plynové elektrárny. Zemní plyn přebral ve Spojených státech v letních měsících vedoucí roli uhlí již v předešlých dvou letech.

Přestože EIA ve svém krátkodobém energetickém výhledu z počátku měsíce počítá v letošním letním období (červen, července, srpen) s meziročním poklesem výroby elektrické energie ze zemního plynu, plynové elektrárny by se i tak měly stát nejvýznamnějším zdrojem elektřiny již třetím rokem v řadě.

Podíl plynových elektráren na výrobě elektřiny má letos v létě podle odhadů EIA dosáhnout 34 %, tedy o 3 procentní body méně než v loňském roce, avšak stále má být vyšší než 32% podíl uhlí.

Na meziročním poklesu výroby elektřiny má mít zásadní vliv pokles poptávky spojený s nižším využíváním klimatizací. Podle analýzy americké NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) bylo loňské léto rekordně teplé, v letošním roce má indikativních počet dní pro chlazení poklesnout o 11 %. Celkově se má nižší využívání klimatizací projevit poklesem výroby elektrické energie na 1160 TWh, tedy o 2,4 % méně než loni v létě.

Měsíční výroba elektrické energie v USA podle zdroje za období leden 2012 až prosinec 2017
Měsíční výroba elektrické energie v USA podle zdroje za období leden 2012 až prosinec 2017. Zdroj: EIA

Plynovým elektrárnám hrál do karet zejména levnější plyn

Poprvé se zemnímu plynu podařilo v USA překonat ve výrobě elektřiny uhlí v dubnu 2015, v celoročním období poté v roce 2016. Na nárůstu podílu plynových elektráren se podepsaly zejména nižší ceny zemního plynu. Zatímco v loňském létě se zemní plyn umístil s 37 % na první příčce před druhým uhlím s 33 %, před deseti lety pocházela z plynu pouze čtvrtina elektřiny, z uhlí se 46 % necelá polovina.

Za poklesem podílu zemního plynu na výrobě elektřiny stojí i jeho rostoucí ceny. V průběhu letošních prvních tří měsíců dosahovala průměrná cena zemní plynu v uzlu Henry Hub 3,01 USD/MMBtu, přičemž ve stejném období roku 2016 byla se 2 USD/MMBtu o třetinu nižší. Nárůst ceny plynu se tak projevil poklesem jeho podílu z 32 % v prvním čtvrtletí 2016 na 29 % v letošním roce. Podle EIA by se cena měla držet okolo 3 dolarů i letos v létě.

Uhlí bude stále dominovat na Středozápadě

Na celonárodní úrovni má podíl zemního plynu i uhlí letos poklesnout rovněž díky vyšší výrobě elektřiny ve vodních elektrárnách a dalších obnovitelných zdrojích. Majoritní podíl (54 %) má mít uhlí na výrobě elektřiny letos v létě pouze na americkém Středozápadě. V dalších regionech se má polovičnímu podílu přiblížit právě zemní plyn, a to se 43 % na Jihu a 44 % na Severovýchodě.

Podíly zdrojů elektrické energie na výrobě v jednotlivých regionech USA v létě 2016 a předpověď pro léto 2017
Podíly zdrojů elektrické energie na výrobě v jednotlivých regionech USA v létě 2016 a předpověď pro léto 2017. Zdroj: EIA

Nejvíce diverzifikovaný výrobní mix má mít západní region, který disponuje vysokým výkonem ve vodních elektrárnách. Po výrazném období sucha byla letošním zima v Kalifornii bohatá na množství srážek, díky čemuž EIA letos odhaduje růst podílu vodních zdrojů na výrobě z 20 % v loňském létě na 27 %.

Díky vyšší výrobě ve vodních elektrárnách spolu s rostoucím výkonem v solárních zdrojích tak EIA letos na Západě očekává meziroční pokles podílu plynových elektráren z 34 % na 27 %.

Autor úvodní fotografie: Pro-Per Energy Services @Wikimedia

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *