Těžba hnědého uhlí

EIA: Uhlí bude i nadále ve výrobě elektřiny dominovat

Uhlí zůstane podle nejnovějšího energetickém výhledu za rok 2016 (International Energy Outlook 2016 – IEO2016) od americké agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) i do budoucna hlavním zdrojem energie při výrobě elektřiny. Až v roce 2040 by se na úroveň uhlí měly dotáhnout obnovitelné zdroje energie a zemní plyn. OZE budou nejrychleji rostoucím zdrojem z pohledu výroby elektřiny s očekávaným průměrným ročním růstem 2,9 %.

Podle referenčního scénáře IEO2016 dosáhne globální netto výroba elektřiny v roce 2020 25 800 TWh a v roce 2040 36 500 TWh. EIA očekává, že i v budoucnu bude ve výrobě elektřiny dominovat uhlí, jehož podíl má na globální výrobě elektřiny však klesnout ze 40 % v roce 2012 na 29 % v roce 2040. Přesto by výroba elektřiny z uhlí měla ve sledovaném období vzrůst z 8 600 na 10 600 TWh, tedy zhruba o 23 %.

Výrazný růst podílu na globální výrobě elektřiny EIA předpovídá u zemního plynu (z 22 % v roce 2012 na 28 % v roce 2040) a u obnovitelných zdrojů energie (z 22 % v roce 2012 na 29 % v roce 2040).

Výroba elektřiny z jaderných elektráren by měla v roce 2040 dosáhnout přibližně dvojnásobné hodnoty ve srovnání s rokem 2012, tedy 4 500 TWh.

výroba elektřiny podle zdroje

Na uhlí by se v roce 2040 měl dotáhnout zemní plyn a OZE. Zdroj: www.eia.gov

Nejrychleji porostou OZE

Nejrychleji rostoucím zdrojem budou s průměrným růstem výroby elektřiny 2,9 % obnovitelné zdroje energie. Následovat by dle EIA měl zemní plyn s očekávaným ročním růstem 2,7 % a jádro s 2,4 %. Výroba elektřiny z uhlí by měla ve sledovaném období růst průměrně o 0,8 %.

Bez uvažování vodních elektráren by podle EIA měla výroba elektřiny z OZE růst dokonce o 5,7 % ročně. Absolutně nejrychleji rostoucím zdrojem by potom měla být solární energie s průměrným tempem růstu 8,3 % za rok.

Celková výroba elektřiny z OZE by měla mezi lety 2012 a 2040 v referenčním scénáři vzrůst o 5 900 TWh, z čehož největší přírůstek je očekáván u vodních a větrných elektráren (celkem 3 800 TWh).

výroba elektřiny z OZE

Největší tempo růstu je očekáváno u solárních elektráren. Zdroj: www.eia.gov

Autor:

Štítky: , ,


10 odpovědí na EIA: Uhlí bude i nadále ve výrobě elektřiny dominovat

 1. Jan Veselý Jan Veselý napsal:

  EIA je známá tím, že je sice schopna dodat skvělá data o současnosti a minulosti, ale jejich předpovědi jsou na houby.
  Před časem jsem si jen tak pro zajímavost stáhl a prolistoval jejich Outlooky z let 2000 a 2005 a dobře jsem se bavil jak byli s předpovědí na 10-15 let dopředu naprosto mimo.
  Jako příklad uvedu, že očekávané dominantní OZE byly – spalování odpadu a geotermální energie.
  P.S.: A všimli si soudruzi z EIA, že světová spotřeba uhlí už třetím rokem klesá, a stále rychleji?

  • Martin Hájek napsal:

   Tak to nevím, z jakých zdrojů čerpáte. Podle IEA světová spotřeba uhlí v roce 2013 ještě docela svižně rostla. V roce 2014 stagnovala a až v roce 2015 se očekává významný pokles, k tomu však zatím nejsou k dispozici ověřená statistická data. O roku 2016 bych se zatím asi neodvažoval spekulovat. Jinak obecně předpovídat vývoj energetiky je dost obtížné a rád bych znal někoho jehož 15 let stará předpověď vyšla.

   • Milan Vaněček napsal:

    To asi nevíte moc o Energiewende. Němcům jejich plány s OZE již 15 let vycházejí.

   • Josef napsal:

    Spotřeba uhlí klesla v roce 2015 o 1,8%, nicméně z jednoho roku nelze usuzovat , 80% poklesu spotřeby uhlí se odehrálo v USA , díky levnému plynu. Asie , která spotřebovává 73% uhlí stále rostla. Předpoklad ,že objem spotřebovaného uhlí poroste může být správný vždyť Indie má dnes větší spotřebu uhlí než USA a za posledních 10 let se spotřeba zdvojnásobila, Indonesie, která bude příští rok třetí největší spotřebitel uhlí na světě zvýšila svojí spotřebu během posledních 10 let téměř zvedla 3,5x.

   • Jan Veselý napsal:

    Dík, že jste potvrdil moje tvrzení. Za rok 2016 už jsou data za první půl rok. Na dvou největší trzích (USA+Čína) je to doslova volný pád.
    Zatím nejlepší předpovědi, které jsem viděl měla Greenpeace. Ale uznávám, že odhadovat fluktuace na trhu s komoditami je dost problém.

    • Martin Hájek napsal:

     A ta data za 1. pololetí 2016, kterými tady stále operujete, jsou tedy od jaké nezávislé instituce? Od Greenpeace?

     • Jan Veselý napsal:

      Čína – IEEFA, USA – EIA.

     • Martin Hájek napsal:

      Ale ta data, která uvádíte, se týkají primárně těžby, nikoliv spotřeby uhlí. Propad nekonkurenceschopné těžby v Číně a USA snadno nahradí jiné regiony s nižšími náklady, např. Austrálie. Ano, v USA i Číně zřejmě došlo i k dalšímu propadu spotřeby uhlí, (ale podstatně menšímu než v těžbě), ale tento propad spotřeby může být kompenzován jinými regiony, např. Indií, Indonésií atd. Vývoj ceny uhlí naznačuje, že dochází k redukci těžebních kapacit při alespoň stagnaci celkové poptávky. Ale to je jen hypotéza, kterou musí teprve potvrdit statistická data, která budou nejdříve touto dobou příští rok.

     • Jan Veselý napsal:

      Tak si zahrajeme na logiku:
      1) V Čině lze pálit místní (~94%) a importované (~6%) uhlí. Celkem jsou to cca 4 miliardy tun. Z Číny se prakticky žádné uhlí nevyváží.
      2) Pokud klesne domácí produkce o 9,7% a import vzroste o 8,2%, znamená to, že domácí produkce v prvním pololetí meziročně o ~170 Mt tun a import vzrostl o ~8 Mt. Čína tak umazala ve spotřebě ~160 Mt uhlí.
      3) Je to přibližně třetina spotřeby v Indii a pětinásobek spotřeby v Indonésii.
      4) Tak rychle tam spotřeba určitě neroste.
      5) V USA meziročně klesla spotřeba uhlí za první pololetí o 27% neboli ~120 Mt.
      6) Jaké země nahradí takový pokles spotřeby uhlí na dvou hlavních trzích?

     • Martin Hájek napsal:

      V USA neklesla o 27 % spotřeba uhlí, ale jeho těžba. V obou případech jde o pololetní odhady. Nicméně s Vámi souhlasím, že to vypadá na významný pokles globální spotřeby uhlí v letošním roce, který by byl už třetí v řadě.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *