Elektřina z mořského přílivu se cenově přibližuje svým konkurentům

Plánovaný projekt britské společnosti Natural Energy Wyre by mohl přinést posun v oblasti finanční náročnosti výroby elektrické energie z mořského přílivu. Elektrárna za zhruba čtvrt miliardy liber se nicméně neobejde bez státní podpory.

Přílivová elektrárna na řece Wyre na severozápadě Anglie by s výkonem 120 MW mohla dosáhnout roční produkce až 220 GWh.

„Domníváme se, že se jedná o nejdostupnější projekt svého druhu, zejména ve srovnání s projektem Swansea tidal lagoon. Spojené království má pro tuto technologii dostatečný potenciál, například řeka u Bristolu má rozsah rozdílu hladiny při přílivu až 12 metrů.“

Bob Long, vedoucí manažer projektu

Společnost Natural Energy Wyre se snaží pro financování svého prvního projektu zajistit podporu v podobě Contract for Difference ve výši 110 liber za MWh. Po získání zkušeností z provozu a doladění technologie by cena mohla podle Longa klesnout na úroveň 100 liber za MWh.

Autoři projektu vyjednávali o případné podpoře s britským ministerstvem energetiky a klimatických změn, které však bylo v minulém měsíci v reakci na brexit rozpuštěno. O dalším osudu projektu se bude podle Longa rozhodovat nejspíše až po ustanovení nové vlády.

Zdroj úvodní fotografie: Natural Energy Wyre9 odpovědí na Elektřina z mořského přílivu se cenově přibližuje svým konkurentům

 1. Peppa napsal:

  Voda jim tam teče zadarmo a oni potřebují dotaci?!

  • energetik napsal:

   To jsou kompenzace za zdeformovaný trh. Až se trh a podmínky narovnají (to už ale nebudou existovat atomové elektrárny) potom nebudou kompenzace potřeba.

  • Jan Veselý napsal:

   Zavádějí novou, potenciálně velmi přínosnou technologii. Proto bych se neštítil jim na prototypovou a demonstrační produkční jednotku dát podporu. Nehledě na to, že chtějí míň než Hinkley, jako reprezentant technologie s 60 lety praktického využívání technologie jiné.

   • NN napsal:

    Novou??? Cituji z Wikipedie – heslo přílivová elektrárna:
    První přílivová elektrárna byla postavena v roce 1913 v Anglii v hrabství Cheshire, která nesla jméno Dee Hydro Station. První významná přílivová elektrárna byla spuštěna v roce 1966 ve Francii na řece Rance v oblasti Bretaně. V současné době ji provozuje Électricité de France, má špičkový výkon 240 MW a skládá se z 24 turbín.
    —Chybí údaj na jak dlouho ta podpora má být (což je ovšem velmi podstatné). To asi nelze tak jednoduše srovnat s ostatními.

 2. nikdo napsal:

  Davat dotaci nekomu kdo spomaluje rotaci zeme je nemoudre, nasi potomci nam nepodekuji az to budou muset davat dohromady.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *