Dojede letos první elektromobil Rally Dakar?

Slavný závod rally Dakar, který odstartoval na nový rok a který se již několik let odehrává v Jižní Americe,  začal letos, stejně jako loni,  za účasti automobilu stáje Acciona. Ta opět postavila na start svůj elektrický vůz, o kterém hrdě prohlašuje, že je jediný ze 491 účastníků, který nepotřebuje ani kapku paliva. Loni zelený vůz závod nedokončil.

Letošní ročník, složený z 12 etap a celkové délky 9000 km, má být nejtěžším z dosud pořádaných ročníků na území Latinské Ameriky.  Vůz, který nese příznačné jméno 100 % EcoPowered, loni úspěšně absolvoval závod Rally Maroko a v kategorii vozů s pohonem 4×4 obsadil páté místo.

Acciona je španělská firma, která se věnuje obnovitelným zdrojům. Závodního vozu tudíž využívá hlavně k propagaci své značky a OZE. Vůz začala vyvíjet v roce 2012. Zajímavostí jsou technické specifikace vozu, který disponuje motorem o výkonu 250 kW a hlavně 6 bateriemi o celkové kapacitě 140 kWh, což je o 40kWh více, než nabízí Tesla v nejnovějším modelu. Dojezd je udáván v terénu v rozmezí 200-400 km s omezenou rychlostí na 150 km/h. Tesla slibuje u nejsilnější baterie dojezd až 600 km. Kromě několika baterií má na střeše umístěn panel o výkonu 100 W, kterým napájí bezpečnostní prvky.

Paradoxní je, že přes prohlášení firmy o vybavení vozu inovativním a rychlonabíjecím systémem, byl vůz loni diskvalifikován kvůli tomu, že se dostavil pozdě na start, protože nestihl dobít baterie.

Zdroj úvodní fotografie: www.acciona.com

Autor:Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *