Domů
Elektromobilita
Elektrické taxi, které jezdí bez řidiče. Nechali byste se svézt? (video)
Autonomní elektrické taxi AUTONOM CAB. Zdroj: NAVYA
Autonomní elektrické taxi AUTONOM CAB. Zdroj: NAVYA

Elektrické taxi, které jezdí bez řidiče. Nechali byste se svézt? (video)

Auta bez řidičů v posledních letech již nejsou sci-fi a autonomní taxi se pomalu stávají realitou. V autonomních vozidlech poháněných elektřinou řada začínajících automobilek vidí možnost, jak vyřešit problémy se stále houstnoucí dopravou, a s ní spojenou zhoršující se kvalitou ovzduší ve velkých městech.

Výjimkou není ani francouzská společnost NAVYA, která vyvíjí vozidla pro veřejnou přepravu osob. Posledním počinem společnosti je autonomní taxi AUTONOM CAB, které společnost na začátku letošního roku předvedla poprvé v Severní Americe, ve městě v Las Vegas.

Taxi bylo od začátku navrhováno jako autonomní, a nedisponuje tak ovládacími pedály ani volantem. Díky úspoře prostoru vzhledem k chybějícímu místu řidiče tak vozidlo nabízí dostatek prostoru pro 6 cestujících. Cestující si taxi mohou přivolat přes aplikaci ve svém chytrém telefonu. Pokud by se však při jízdě cítili nepohodlně, mohou taxi zastavit nouzovým tlačítkem, které se nachází přímo ve vozidle.

„S uvedením vozidel jako AUTONOM CAB doufáme, že nastartujeme zásadní změnu v dostupných možnostech městské mobility ve městech v Severní Americe i mimo ni. Autonomní, individuální a sdílené, toto jedinečné řešení mobility přináší odpověď na hlavní výzvy, kterým čelí obyvatelé při cestování ve městech i v jejich okolí.“

Christophe Sapet, generální ředitel NAVYA

Vozidlo pohání jeden elektromotor, jehož nominální výkon dosahuje pouhých 15 kW, lze jej však krátkodobě přetížit až na 25 kW. Taxi by i tak mělo být podle společnosti schopno dosáhnout rychlosti až 90 km/h, od začátku však bylo koncipováno pro městský provoz při běžné maximální rychlosti 50 km/h. Napájení vozidla zajišťuje baterie s kapacitou 22 či 33 kWh, která by měla vystačit pro 10 hodin provozu.

O bezpečnost provozu se stará řada senzorů

Autonomní taxi využívá moderní, multisenzorovou technologii s minimálně 10 senzory Lidar (metoda měření vzdálenosti pomocí laserového paprsku), 6 kamerami, 4 radary, 2 anténami pro navigační systém a 1 inerciální měřicí jednotkou (IMU), která pomocí kombinace gyroskopů a akcelerometrů podává informace o zrychlení a orientaci v prostoru. Kombinace takto velkého počtu senzorů má zaručit mimořádnou spolehlivost a bezpečnost provozu automobilu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Max
18. únor 2018, 13:39

Samozřejmě, protože tě neokrade a pojede nejryjší cestou z bodu A do bodu B.

Monika
4. duben 2018, 11:43

Ano, nechala...co, ale budou dělat řidiči, a nejen oni v budoucnu? Automatizace se netýká jen dopravy, ale taky průmyslu, některých služeb, atd. Cca 50% pracovních pozic je ohrožených. Půjde se polovina lidí pást? :-(

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se