Elektromobily mohou být řešením problémů s čínským ovzduším

Elektromobily jsou v dnešní době velmi propagované a dlouhodobě si budují pevnou základnu na trhu s osobními automobily. Ekologické vozy jsou přínosem pro celý svět, nejvíce ze současného vývoje automobilismu, aspoň co se čistoty ovzduší týká, může vytěžit Čína.

Čína, jakožto stát s extrémně rychlou industrializací a rostoucí ekonomikou, má neustále se zvyšující podíl majetných lidí, kteří stejně jako zbytek populace touží po luxusu a pohodlí. Čína je v současnosti rovněž světovou jedničkou v produkci aut a samozřejmě si nezadá ani množstvím užívaných vozů, což s sebou samozřejmě nese i problémy v podobě dopravních zácpy.

Smog a vysoká koncentrace prachových částic jsou v Pekingu a dalších městech na denním pořádku. Znečištění je mnohdy tak veliké, že zahaluje město do škodlivé mlhy, jejíž dýchání je ekvivalentem 40 vykouřených cigaret za den. V automobilech, kdy většina řidičů tuto jedovatou směs vhání ventilací přímo do svého vozu, je situace vůbec nejhorší.

S neustále rostoucím početem aut se situace může nadále zhoršovat

Elektromobily přínaší Číně, která se doslova topí ve vlastních zplodinách, částečné řešení . Do roku 2020 by podle některých odhadů mělo být na čínských silnicích na 200 milionů automobilů a předpokládá se další růst trhu. Náhrada spalovacích motorů za elektromotory samozřejmě nebude lehká, ale charakter trhu situaci samozřejmě značně ovlivní.

Čína je rovněž jedničkou v oblasti investic do udržitelných zdrojů energie. V posledních letech investuje miliony dolarů do solárních, vodních, větrných a jaderných elektráren a snaží se tak napravit problémy se špatnou kvalitou ovzduší. S vyšším rozvojem elektromobility by se očista vzduchu urychlila.

Dokonce i náhrada pouhé třetiny čínských aut by byla rovněž dobrou zprávou pro západní civilizaci. Čínské ovzduší není pouze interním problémem, ale škodliviny jsou větry přenášeny např. i do USA. Předpokládá se, že třetina znečistění San Francisca má původ právě v kontinentální Číně.

Autor úvodní fotografie: Simone RamellaNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *