Dobíjecí stanice Supercharger. Zdroj: Tesla

K plánu automobilek vystavět rychlodobíjecí stanice se hlasí první energetická firma

O významný plán pěti automobilek, kterým je v Evropě vystavět kolem 400 rychlodobíjecích stanic, projevila zájem německá energetická společnost innogy. Automobilky již oznámily, že jejich partnerství je otevřené a první dobíjecí stanice by měly vyrůst již v příštím roce.

Oznámení o společném plánu automobilky Audi, BMW, Daimler, Ford a Porsche proběhlo v minulém týdnu a již nyní se hlásí zájemci o účast na projektu, který zahrnuje cca 400 rychlodobíjecích stanic s výkonem 350 kW. Vyšší výkon umožní nejen rychlejší nabíjení, ale i současné nabíjení více elektromobilů.

Dobíjecí stanice by měly vyrůst především blízko hlavních dopravních tahů.

„Iniciativu automobilek pochopitelně vítáme, je to ten správný krok k tomu, abychom mohli dále významně rozvíjet elektromobilitu. Dokážeme si velice dobře představit, že bychom se do projektu zapojili.“
Norbert Verweyen, ředitel sekce elektromobility v innogy

Společnost innogy je v Německu lídrem v oblasti elektromobility mezi ostatními energetickými společnostmi. Aktuálně po celé Evropě provozuje cca 5000 dobíjecích stanic, z toho 3000 v Německu, které si stanovilo cíl mít na silnicích do roku 2020 milion elektromobilů.

Dobíjecí stanice v České republice

Současná iniciativa je zřejmou odpovědí na expanzi společnosti Tesla, která již nyní buduje vlastní sítě rychlodobíjecích stanic známé pod názvem superchargers. První supercharger je již i v České republice. V polovině tohoto roku byl otevřen na benzínové stanici u Humpolce.

dobijeci-stanice-pro-elektromobily-u-elektrarny-ledvice

V České republice chce do nových rychlodobíjecích stanic investovat společnost ČEZ, která se chystá postavit díky prostředkům z evropského programu Connecting Europe Facility přes 40 stanic. EU se na stavbě dobíječek bude podílet z 85 %.

Stavět by se měly především podél hlavních silničních tahů. Celkem 42 stanic by mělo být postaveno do konce roku 2018.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *