Koridor rychlonabíjecích stanic Berlín-Mnichov je dokončen (video)

Projekt rychlonabíjecích stanic pro elektromobily na trase mezi Berlínem a Mnichovem byl dokončen. Na dálníci A9 se rozprostírá 8 rychlonabíjecích stanic, které jsou od sebe vzdáleny nejvýše 90 kilometrů.

Rychlonabíjecí stanice byly vytvořeny ve spolupráci BMW, Siemens a E.ON, jako německou vládou sponzorované demonstrativní propojení mezi Bavorskem a Saskem s názvem Elektromobilita spojuje.

Na 430 km dlouhém úseku mezi Berlínem a Mnichovem je nyní k dispozici 8 rychlonabíjecích stanic , vzdálenost mezi nimi nepřesahuje 90 km, čímž je zajištěno, že koridor může být využíván velkou většinou elektrických vozidel na současném trhu.

Koridor rychlonabíjecích stanic "Elektromobilita spojuje" mezi Berlínem a Mnichovem

Koridor rychlonabíjecích stanic „Elektromobilita spojuje“ mezi Berlínem a Mnichovem

Stanice spojující Berlín a Lipsko byly dostupné veřejnosti již od května 2014. Celý koridor byl dokončen nyní se zprovozněním poslední stanice v Desavě (Dessau). V souladu se směrnicí EU o zavedení infrastruktury pro alternativní paliva je každá ze stanic dostupná skrze přípojku stejnosměrného nabíjení dle normy CCS (maximální výkon 50kW) a přípojku střídavého nabíjení normy IEC (maximální výkon 22kW).

Přístup ke stanicím je možný skrze SMS platební systém, tj. nabíjecí stanice mohou být používány jakýmkoliv mobilním telefonem, který je aktivován pro německé platební služby.

Cena stejnosměrného nabíjení činí 3 euro (81 korun) za 10 minut, střídavé nabíjení stojí 2 euro (54 korun) za 30 minut. Například BMW i3 s dojezdem okolo 160 km je v demonstrativním videu (níže) nabito do 30 minut.

Jedna z rychlonabíjecích stanic na dálnici A9 mezi Berlínem a Mnichovem.

Jedna z rychlonabíjecích stanic na dálnici A9 mezi Berlínem a Mnichovem.

Německý program demonstrativních projektů elektromobilty

V roce 2011 se německá vláda rozhodla podniknout kroky na podporu elektromobility a implementovat je skrze propagační program s názvem „Ukázka elektrické mobility“.

Ve vybraných regionech jsou integrovány technologie demonstrativních a pilotních projektů, jež jsou vytvářeny v úzké spolupráci mezi průmyslem, vědou, vládou a v rámci kterých jsou testovány inovativní technologie elektrické mobility.

Propojení Bavorska a Saska bylo vybráno německou vládou v roce 2012 jako jeden z demonstrativních projektů na základě doporučení nezávislé odborné poroty. Seznam projektů je následující:

 • Living Lab BWe mobil (Baden-Württemberg)
 • Mezinárodní ukázka elektrické mobility (Berlín-Brandenburg)
 • Naše „koňská síla“ se stává elektrickou (Dolní Sasko)
 • Elektromobility spojuje (Bavorsko-Sasko)15 odpovědí na Koridor rychlonabíjecích stanic Berlín-Mnichov je dokončen (video)

 1. Peter napsal:

  Pre mňa z toho vychádza toto: trasa má 585km a mala by trvať 5h. S bmw i3 z videa by som musel 4x dobíjať to znamená +2h a platil by som 8e s tým že pokaždé aj káva atd… dajme tomu + 6e (a to som na nemecke ceny este skromný) na zastávku to máme dokopi 32 eur. S napríklad ford fiestou TDI to mám cca za 40e a o 2h kratšie. Myslím že to nemá zmysel pokial nebudú schopný nabiť auto do 2minút kto sa chce ohánať emisiami a podobne tak nech si uvedomí že pokial budú kamiony na naftu tak to nemá moc zmysel….

  • David Vobořil napsal:

   V tom máte samozřejmě naprostou pravdu. Jak vychází z Vaší úvahy, cesta konkrétně s BMW i3 (ovšem například i s eGolfem, který má podobný dojezd) nemá při absolvování celé trasy z Berlína do Mnichova velký smysl.

   Na druhou stranu, pokud se majitel takového vozidla rozhodne na absolvování například cesty z centra Berlína do Lipska (190 km), kterou lze zvládnout s 1 zastávkou, díky tomuto projektu ví, že se nemusí o dojezd obávat. Z tohoto pohledu projekt smysl má a s rostoucím pokrytím rychlonabíjecích stanic se zvýší i počet řidičů, jejichž potřeby budou uspokojeny.

   Je jasné, že pro řidiče, kteří absolvují dlouhé vzdálenosti často, je dojezd elektromobilů velkou komplikací, proto například BMW v rámci Add-on Mobility majitelům i3 zapůjčí na delší trasy automobil s konvenčním pohonem. I z tohoto kroku je patrné, že současné cenově dostupné elektromobily na dlouhé cestování zatím nejsou.

  • Zbyněk Krebs napsal:

   Ono je třeba nahlížet na to, že elektromobilita je zatím (s vyjímkou Tesly) brána pro městský a příměstský provoz. Z toho důvodu jsou veškeré úvahy typu s dieslem to ujedu rychleji za jen lehce vyšší náklady zcestné.
   I autorům toho projektu je jasné, že jen málokdo pojede celou cestu, ale jde o to umožnit to těm, co to chtějí zkusit a podpořit ty, kteří na dané trase potřebují jet třeba jen část úseku.

  • Radovan Burkovič napsal:

   Jak psali pánové Vobořil a Krebs, bavíme se o malých městských elektromobilech (sám mám od 4/2014 elektrický Peugeot Ion) a tam potřebujete opravdu jen občas jezdit do okolních měst. Pro mne to s dojezdem dálničními rychlostmi okolo 80 km znamená samozřejmě utrpení a na konci mít vždy rychlonabíječku, ale menšími rychlostmi do okolních měst Ostravy (Opava, Havířov, Karviná, Frýdek-Místek, Ostravice, Nový Jičín, Kopřivnice atd.) jezdím na otočku naprosto běžně. Ani tam nepotřebuji využívat s letním dojezdem bez topení +-136 km pomalé nabíjení, které tam většinou mají. A to mám vývojově 6 let starý elektromobil. Protože jsem projezdil republiku nejen v tomto, ale i v Nissanu Leaf či Nissanu eNV200, tak čím modernější elektromobil, tím větší dojezd. Tesla je samozřejmě mimo tyto limity a navíc Superchargery si staví pro svoje zákazníky sama. A co 300 km se zastávka na hodinku s obědem hodí.

 2. Zbyněk napsal:

  Osobně mě spíš překvapuje, že tam mají jen standardy CCS a Mennekes. Tak nějak bych čekal, že tam bude i Chademo.

  • Tomáš napsal:

   To je bohužel dost škoda, důvod tohoto rozhodnutí neznám… Ještě více mne ale překvapily ty ceny, ale zas na druhou stranu někdo tu investici zaplatit musí, navíc valná většina nabíjení elektromobilů se odehrává doma, neboť jsou primárně stejně určeny (vyjma Tesly) na městské/příměstské použití.

   • Peter napsal:

    Viete čo by ma zaujímalo, aká je predstava domáceho nabíjania. Pretože tie malé približovátka ako i3 a podobne si kúpi niekto kto je sám nie rodina a veľa takýchto ludí býva na sídliskách. Ťahať kábel z pivnice cez okno na parkovisko asi nebude riešenie takže nabíjanie na sídlisku si naozaj moc neviem predstaviť. Rodina s RD si kúpi väčšie auto ale pravdaže tam už aj cena väčšia pre mnohé rodiny nedosiahnuteľná…. Vieťe ako to plánujú v budúcnosti vyriešiť?

    • Tomáš napsal:

     Dobry den,
     se sidlisti mate pravdu, tahat „prodluzku“ z okna by bylo prinejmensim usmevne. Mluvilo se o tom, ze by byly male nabijeci stanice na parkovistich, ale vzhledem k cenam elektroaut se toto zatim v neresi, vice se resi dobijeni na cestach (i pro plug-in a seriove hybridy je to pouzitelne), tzn tyto koridory, napriklad ABB to ma hezky zmaknute.

     Co se tyce nabijeni u RD, tak i ja ve svem okoli jiz pozoruji rodiny, kterej maji male priblizovadlo do mesta (Up, LEAF) a k tomu velke rodinne vozidlo, u tech RD je to v pohode do chvile, kdy potrebujete nabijet neco vetsiho, coz vam pripojka nemusi vzdy utahnout.

    • Radovan Burkovič napsal:

     U rodinného domku to opravdu není problém, stačí venku na fasádě zásuvka 230V 16A se samostatným jističem. Sám to tak mám a můj malý městský Peugeot Ion tam výkonem 2,2 kW (šlo by i maximum 3,6 k W) dobiju za necelých 7 hodin přes noc nočním proudem v sazbě D27D Elektromobilita.
     Na sídlištích to řeší lidé různě, členové sdružení APEL (Asociace pro elektromobilitu) třeba v plechové krabici zamčenou zásuvkou vyvedenou ze sklepa s podružným elektroměrem (jednou měsíčně platí předsedovi družstva) a dokonce jsou i ti, co si hodí ze 4.patra dolů kabel.
     Jinak se můžeme inspirovat ve Skandinávii, kde jsou elektrozásuvky u parkovišť běžné. Spalovacím autům tam majitelé v zimě nahřívají motorový prostor, aby je po ránu vůbec nastartovali.

  • Radovan Burkovič napsal:

   Nedivte se, jsou to Němci. Těm japonské CHAdeMO (v překladu zkratka Nedáte si čaj? = doba na rychlonabití) nikdy nevonělo, navíc v evropské normě CCS Combo viděli vždy možnost zastavit nástup japonských elektromobilů (Nissan 5 let na evropském trhu a Mitsubishi 6 let). Ono z historie je známý souboj Beta versus VHS (a kdo dnes ještě má videopřehrávač, že?) nebo současný problém s nejednotnými nabíjecími konektory mobilních telefonů. Takže se měli kde inspirovat. Legrace je, že rychlonabíjecí stojany francouzské firmy DBT mají dodnes problémy tyto 2 standardy skousnout a jakmile jsou na 1 stojanu zároveň, tak střídavě nefunguje – viz 9 rychlonabíječek ČEZu v ČR, aktuálně nejede ta v Ostravě už 5 dní.

 3. Martin napsal:

  Video má dvě vady na kráse.
  1. Nabíjení bylo aktivované kartou a ne přes sms bránu jak je uvedeno v článku.
  2. K čemu ta paní potřebovala klíče od auta? K nastartování a otevření BMW i3 klíče nepotřebujete, ty může mít i spolucestující třeba v kapse. 🙂

  • David Vobořil napsal:

   Dobrý postřeh, Martine.
   1) Ačkoliv je ve videu znázorněn přístup k nabíjecí stanici prostřednictvím karty, přístup prostřednictvím SMS brány je také možný viz oficiální stránka projektu http://schaufenster-elektromobilitaet.org/de/content/projekte_im_ueberblick/projektsteckbriefe/projekt_3275.html

   – informace je dostupná v posledním odstavci, kde je uvedeno, že stanice jsou přístupné mimo SMS také skrze „Laderoaming“ neboli systém, kdy jsou majitelé elektromobilů vybaveni přístupovými kartami, které fungují napříč celým Německem.

   2) Pravda, klíče stačí mít v kapse 🙂

   • Martin napsal:

    Přístup ke stanicím je možný skrze SMS platební systém, tj. nabíjecí stanice mohou být používány jakýmkoliv mobilním telefonem, který je aktivován pro německé platební služby.
    Už to někdo vyzkoušel s českým operátorem??

  • Radovan Burkovič napsal:

   Přímo na tomto koridoru ne, ale v Rakousku, Německu, Holandsku, Belgii a Dánsku ano a nefunguje to. Lidé jsou tam ale vstřícní a tak stačilo oslovit kolemjdoucí a hned první za svého mobilu zavolal na příslušné číslo a stanici odemknul. nabízené peníze odmítnul. Zkušenost kolegy, co byl s malým městským elektromobilem až ve Španělsku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *