Solární letoun překonal na své cestě kolem světa rekord v nejdelším letu bez mezipřistání

Solární energií poháněný letoun Solar Impulse, se kterým se momentálně švýcarští piloti pokoušejí obletět zeměkouli, překonal při své cestě přes Tichý oceán rekord v nejdelším letu bez mezipřistání, jež do té doby činil 76 hodin.

Solar Impulse, jež vzlétl v pondělí z Japonska k sedmé části z celkových dvanácti na své 35 000 km dlouhé cestě kolem světa, by měl dnes přistát na Hawaii. Stroj je střídavě pilotován Švýcary Andre Borschbergem a Bertrandem Piccardem a vydal se na cestu 9. března z Abu Dhabi. Celková doba cesty je odhadována na 25 dní letu rychlostí 50 až 100 km/h.

„Dokážete si představit, že sluncem poháněný letoun bez paliva dokáže nyní letět déle než tryskové letadlo?“ říká s nadšením Piccard.

„Toto je jasná zpráva, že čisté technologie mohou dosáhnout nemožných cílů.“

Letoun váží přibližně stejně jako rodinný sedan a jeho křídla jsou pokryta 17 000 solárními články. Studie, návrh a konstrukce letoun trvaly 12 let a jeho první verze překonala v roce 2009 výškový rekord a rekord v uletěné vzdálenosti pro člověkem řízený solární letoun.

Příští úsek na pouti kolem světa pro Solar Impulse bude z Honolulu do Phoenixu (USA) a poté přes Atlantický oceán zpět do Abu Dhabi.

„Zážitek z letu je tak intenzivní, že se dokáži soustředit pouze na přítomný okamžik…,“ dodal ve svém prohlášení Borschberg.

Zdroj úvodní fotografie: bgr.com

Autor:Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *