Evropská síť provozovatelů přenosových soustav elektřiny (ENTSO-E) ve svém výhledu na zimu 2016/2017 tvrdí, že je Evropa z pohledu výkonové přiměřenosti dostatečně připravena. I přes vynucené odstávky jaderných elektráren ve Francii by měly být provozované zdroje schopny pokrýt normální i zvýšenou spotřebu elektřiny.  

ENTSO-E v rámci zimního výhledu zkoumalo v případě Francie i situace, kdy by teplota spadla o 3 °C pod průměr v prosinci a o 5 °C pod průměr v lednu. V kombinaci s očekávanou pokračující odstávkou 13 jaderných elektráren v prosinci a 9 jaderných elektráren začátkem ledna by podle ENTSO-E mohly vzniknout „napjaté situace“.

„Situace ve Francii může ovlivnit sousedící státy včetně Belgie a Velké Británie,“ uvádí ENTSO-E ve svém zimním výhledu.

ENTSO-E zároveň dodalo, že jak francouzský provozovatel přenosové soustavy RTE, tak jeho belgický protějšek Elia, mají k dispozici několik opatření, která mohou v případě potřeby využít. Tato opatření zahrnují výkonové rezervy a smlouvy s průmyslovými odběrateli, kterým může být přerušena dodávka elektřiny.

Náklady na rezervu ve Velké Británii rostou

Odstávky jaderných elektráren ve Francii způsobené obavami o odolnosti některých komponent (v říjnu bylo současně odstaveno až 20 z celkových 58 francouzských jaderných elektráren) způsobily růst ceny elektřiny na evropských trzích.

Například ceny elektřiny na britských krátkodobých trzích vzrostly začátkem listopadu o desítky procent, když se k obavám o nedostatek importu elektřiny z Francie přidala slabá výroba větrných elektráren.

Soustava Velké Británie by nicméně měla být na zimu jak podle ENTSO-E, tak podle britského provozovatele přenosové soustavy National Grid, dostatečně připravena.

Hlavním opatřením, které bude mít National Grid v případě potřeby k dispozici je 3,6GW výkonová rezerva. Ta letos vyšla britského provozovatele přenosové soustavy na 122 milionů liber (zhruba 3,9 mld. Kč), což je více než trojnásobek ve srovnání s loňskou zimou.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *