Domů
Německo
EPH po odkupu aktiv Vattenfallu výrazně vzrostou emise CO2
Uhelná elektrárna Eggborough

EPH po odkupu aktiv Vattenfallu výrazně vzrostou emise CO2

V minulém týdnu oznámila agentura Reuters, že uhelná aktiva společnosti Vattenfall odkoupí česká společnost EPH. EPH se tak stane jednou z nejvíce znečišťujících energetik v systému EU ETS a Vattenfall se díky tomu přibližuje cíli, kterým je stát se nízkouhlíkovou společností.

Uhelná aktiva Vattenfallu, která byla předmětem prodeje, patří v portfoliu společnosti k těm nejvíce znečišťujícím zdrojům. O tom mluví i poslední data Evropské unie, ze kterých plyne, že uhelná elektrárna Jänschwalde je pátým největším zdrojem znečištění v systému EU ETS (23,3 mil. tun CO2 ročně).

Další z elektráren, která byla předmětem prodeje, je elektrárna Schwarze Pumpe, která se v seznamu největších znečišťovatelů zařadila na deváté místo (12,2 mil. tun CO2 ročně). Do první dvacítky znečišťovatelů v EU ETS je zařazena i elektrárna Boxberg IV (12. místo – 10,2 mil. tun CO2) a Boxberg III (20. místo – 8,6 mil. tun CO2).

Kromě toho má EPH ve vlastnictví také hnědouhelnou elektrárnu Lynemouth, černouhelnou elektrárnu Eggborough a podíly v maďarských a italských plynových elektrárnách.

Podle zdrojů Reuters budou aktiva společnosti Vattenfallu prodána EPH zejména proto, že nabídl kladnou cenu. Dlouho se přitom spekulovalo o záporné ceně aktiv, která jsou v současné době kvůli nízkým cenám elektřiny na burze prodělečná.

Elektrárna Jänschwalde
Elektrárna Jänschwalde zdroj: Vattenfall

V letech 2018 a 2019 by měly být z prodaných aktiv dva bloky elektrárny Jänschwalde o výkonu 500 MW převedeny do kapacitní rezervy, kterou německá vláda připravila v loňském roce.

Výrobní portfolio EPH se díky nákupu aktiv stane více závislé na cenách emisních povolenek v systému EU ETS. Ty se v současné době obchodují za 5,6 EUR za tunu CO2 a vrátily se k mírnému růstu od letošních minim kolem 4,7 EUR za tunu. Stále jsou výrazně níže, než se ceny pohybovaly v loňském roce, kdy se cena pohybovala okolo 8 EUR/t CO2.

Vattenfall se chce stát odpovědnou energetikou s nízkými emisemi

Jedním z důvodů prodeje hnědouhelných aktiv v Německu byl i závazek Vattenfallu, který chce snížit své emise na 21 mil. tun CO2 ročně (pro srovnání: pouze elektrárna Jänschwalde ročně vypustí cca 23 mil. tun CO2). Prodej aktiv ve výsledku sníží pouze emise společnosti Vattenfall, nikoliv emise CO2 v evropském měřítku.

Úvodní fotografie: Steve F [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se