Domů
Elektřina
Evropská komise v Brně zahájila kampaň o energetických úsporách
ELektroměr a úspory energie

Evropská komise v Brně zahájila kampaň o energetických úsporách

Elektřina
13 komentářů
21. březen 2018, 17:44
ČTK

Češi platí v rámci Evropské unie jedny z nejvyšších účtů za energie v poměru k příjmu. Mezi členskými státy také využívají v domácnostech nejvíce elektrické energie na metr čtvereční. Čísla prezentuje Evropská komise v kampani, kterou dnes zahájila u nákupního centra Olympia na okraji Brna. Cílem kampaně je pomoct lidem snížit účty za energie a ukázat jim jednoduchá úsporná řešení.

Před nákupním centrem stojí kamion, který na interaktivní stěně ukazuje tipy na energetické úspory u jednotlivých spotřebičů. Po neděli 25. března se kampaň přesune do Ostravy, poté do Ústí nad Labem, uvedli zástupci projektu na tiskové konferenci.

„Přijeli jsme sem mluvit s obyčejnými lidmi, abychom jim navrhli drobné změny v domácnostech, které by jim mohly ušetřit až 20 procent nákladů na energie,“ řekl vedoucí jednoho z oddělení Evropské komise Renatas Mazeika.

Vysoké účty platí Češi i přesto, že ceny energií v zemi jsou jedny z nejnižších. Vzniká tak problém energetické chudoby.

„Česká republika vynakládá každoročně přes 13 miliard korun na příspěvky a doplatky na bydlení. Z této částky je přibližně sedm miliard určeno na účty za energie,“ uvedl expert Petr Holub z aliance Šance pro budovy.

Radiátor
Ilustrační foto

Lidem budou na místě radit také experti z časopisu dTest.

„Například lednička dokáže spotřebovat až pětinu energie ze všech spotřebičů v bytě. Když je plná, spotřebuje míň energie, než když je prázdná,“ řekl Marcel Ivánek z časopisu dTest.

Zdůraznil environmentální význam snižování spotřeby. V roce 2017 už 2. srpna lidstvo spotřebovalo více zdrojů, než je planeta schopná za rok obnovit.

Brno je první zastávkou kampaně, v Ostravě pokračuje od 28. března do 1. dubna a v Ústí nad Labem od 4. do 8. dubna. Na konci dubna se kamion přesune do Rumunska, v květnu do Řecka a poté do Portugalska.

Zuzana Slámová tmd dvd

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(13)
C
21. březen 2018, 18:28

Neodpuostím si jízlivou poznámku: Kdyby se tak raději věnovali mzdové konvergenci.

Celkem by mne ale zajímalo z jakých čísel ta největší spotřeba na metr čtvereční vyšla, jestli za tím není elektrotopení, nebo velikost bytů, jestli to brali jen ze spotřeby domácností, nebo celé ekonomiky... S tím se dá tak hrozně čarovat.

Petr
22. březen 2018, 13:44

Nejpravděpodobněji za tím bude ta podměrečná velikost bydlení, u nás máme i na Evropu nadprůměrně paneláků, a zároveň s dost malými byty třeba i vůči Číně.

Z toho zároveň vyplývá, že ty plány na nové levnější paneláky pro "sociální" bydlení jsou padlé na hlavu, a pro svobodné a samotné migranty by měli sloužit přednostně staré paneláky, a u nové výstavby klidně i panelákové by se měl stát naopak zaměřit na bydlení pro velké tří generační rodiny, kde budou prarodiče hlídat děti, když jsou rodiče v práci, a později se tam rodina postará co nejdéle i o přestárlé prarodiče, co už nezvládají chodit a normálně fungovat.

K přespání pro lidi, co nemají ani čas na to bydlení, a drtivou většinu doby tráví v práci mají správně sloužit podnikové ubytovny hled u továren nebo kanceláří, aby v širokém okolí nevznikali zbytečně zácpy a jejich lidé, co makají dvanáct hodin denně ještě nemuseli trávit tolik doby cestováním, že nemají ani čas na kvalitní spánek.

A nevznikali potom třeba v průmyslu takové opakované nehody až nakonec smrtelné, jako u těch na lidech příšerně šetřících debilů v Unipetrolu, kterým by měl stát teď zařídit pokutu minimálně 10 miliónů pro rodinnu každého usmrceného.

Vláďa
22. březen 2018, 19:23

Zlatý Český paneláky. V Číně kuchyň 3m2, obývák 6m2. Opravdu příkladné. Hlavně jednoduchá okna v oblasti kde bylo v zimě i -18ctC.

Petr
22. březen 2018, 19:30

Jste musel být v ubytovně pro chudé venkovské migranty, jinak skutečně v Číně mají v bytech (mimo ně často taky, ale tam to nemá kvůli často neexistujícmu modernímu topení cenu porovnávat) více m2 na obyvatele než ve středu Evropy v Česku.

Vláďa
23. březen 2018, 06:25

V Číně neznají pojem migrant. Pohyb lidí je přísně řízen a rodiny se sejdou pouze v době Čínských novoročních svátků. To se do vlaku nedostanete. Byl jsem v bytě provozního ředitele elektrárny kterou jsme tam dodávali.

Martin Pácalt
22. březen 2018, 10:53

Poměrně velká část lidí má o úsporách velmi zkreslené představy. Byl jsem svědkem sporu, kdy se sousedi trumfovali, kolik komor má rám jejich plastového okna (6/8komor). Přitom ani jednoho nenapadlo, že u okna je rozhodující součinitel prostupu tepla rámu, zasklení a celkové Učko. Stejné je to i s přesvědčováním sousedů ve společenstvích vlastníků, kdy panují tak neuvěřitelné mýty o kontaktním zateplení domu (plísně), aniž by se hledělo na pravou příčinu a nápravu (pravidelné větrání, nucené větrání).

Tím chci říct, že to není vždy jen otázka peněz a finančních možností, ale mentalitou lidí, kteří si z vět vyzobávají jednotlivá slova a nebo poslouchají "místní tetky", které jen šíří technické nesmysly a jednou v myšlenkových kolejích obyvatel starých chalup s masivní spárovou průvzdušností. Těžko těmto lidem připomínat, že energie a hypotéky za investice dokud je čas, nebudou věčně nízko.

Výše zmíněné miliardy jsou důsledkem (na straně inkasa za energie) jednoduše toho, že sociálně vyloučené lokality tvoří obvykle staré činžovní bytovky a nebo nezateplená panelová výstavba se zanedbanou údržbou, které jsou nejčastěji na energetické stupnici v pásmu G a H, čili holá mizerie. Na straně nájemného by, myslím, pomohlo zastropování na nějakém poměrném dílu místně obvyklého nájemného. Není možné vyplácet 20 000,- za 1+1 v Ústí, kde nefunguje ani dálkové vytápění.

Petr
22. březen 2018, 13:58

To je způsobeno spíš v těchto oborech pracujícími dobrosery, kteří dávají veškerou svou energii do ochrany cikánů, kteří na to celodenní flákání potřebují pěkně teplíčko, jako doma v Indii.

Pracující lidé se naopak zahřívají prací a domů chodí převážně jen spát pod izolující peřinu.

A hlavní oběti bílí důchodci s nízkými penzemi jen z půl století těžké práce a placení krvavých 50% daní, kteří jsou moc poctiví nebo si neumí vyběhávat všechny ty čím dál složitější (pro mafiánská a zločinecká uskupení či kmeny ideální) sociální dávky, umírající na chřipky z prochlazení, tolik neřvou o diskriminaci v pláč podporujících médiích, protože jsou na tvrdý život v osamění a smrt v zapomění zvyklí.

C
23. březen 2018, 13:03

Petře, nechcete si jít tyto své výlevy psát jinam? Nevím třeba na Novinky, nebo mimibazar?! Začíná to tu být otravné.

Jestli se Vám to nelíbí a máte s tím tak velký problém tak se pakujte s tím něco dělat, nevím třeba udělejte monstrdemonstraci, možná přijdu na čumendu, ale tady už s tím laskavě přestaňte a věnujte se věcem spojeným s energetikou což žvanění o tzv. dobroserech a pod asi není ne?

Martin Pácalt
23. březen 2018, 15:16

Pane C, zapomněl jste ještě na nepatřičné žvanění o africko-asijských uprchlících(Petra bych tipoval na voliče SPD), gramatické chyby (opět častý jev u voliče SPD) a plané sprosté nadávání na EU.

Milan Vaněček
23. březen 2018, 15:53

Já bych nezobecňoval s tím SPD, jeho voliči které znám jsou vysoce vzdělaní občané a obdivují švýcarskou demokracii.

C
23. březen 2018, 17:48

Nojo, nemusím snad vypisovat všechno ne?

To je jedna možnost, další možnost je že je to zaměstnanec jednoho z Pětěrburských tollhausů.

Pane Vaněčku,

směl bych se jen zeptat kolik těmto vzdělaným občanům je? Aniž bych tu jakkoliv chtěl činit rozbroje na základě věku, tak ten také hraje roli. Ano, také by se mi líbilo kdybychom byli jako Švýcaři, ale nemáme na to kulturu, to si přiznejme že nám tu Rus nadělal dost problémů (dopad Němce byl přece jen menší a omezenější, byť také velký, mohl nám na oplátku alespoň vrátit po válce Lužici).

S dovolením nemáme na jakýkoliv Švýcarský model prostě lidi, vnější formu snad bychom i udrželi, stříknout vlaky na červeno plácnout tam lvíčka, nataht dráty, udělat si jezera a nafejkovat velehory, to umíme (aby pročla v 90. první EC tak se to schválně tahalo po vysočině protože pro ni prošla "alpská" kritéria), ale neumíme dodat Švýcary a demokracii. Než došli k přímé, tak si prošli také obdobím nepřímé s peticemi, ale to je tak dávno, že na to asi pánové zapomínáme.

Cožpak, pánové, může národ, kde doposud polovina, nebo snad i 2/3 žila v totalitě despotického systému, si vládnout jako národ, který si za sto let neprožil jedinou velkou válku a totalitu? Jestli u nás se lidi klepali před bombardéry, tak ve Švýcarsku byl největší problém nedostatek uhlí pro posuny? (douglas-self. com/MUSEUM/LOCOLOCO/swisselec/swisselec5a. jpg)

Milan Vaněček
23. březen 2018, 17:59

Bylo to na abiturientském srazu, takže věk pensijní. Jinak typický Švýcar či Bavor se moc neliší od typického Čecha (moje osobní zkušenost). Demokrat se referenda bát nemůže.

C
23. březen 2018, 22:15

Pane Vaněčku,

jste si jistý že typický Švýcar či Bavor je podobně zvrácenou bytostí jako

Demokrat nemusí mít strach z referenda,pokud hodlá ignorovat co se stalo v průběhu minulého století. Z důvodu naplavení mnoha nebezpečných ideologií a uměle vypjaté doby, z toho strach, popravdě, mám. Znáte snad události minulého století.

Navíc tu myslím příliš mnoho lidí neví jak se s demokracií zachází, plete si ji s anarchií, nebo způsobem jak se dostat k totalitní moci. Podle mne je otázka jestli by pro nás nebyla lepší konstituční monarchie, i vzhledem k silným monarchstickým rysům, které připisujeme úřadu prezidenta. Existence prvku poněkud mimo politický systém by byla myslím stabilizující.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se