Domů
Elektřina
Fotosyntéza - možný směr v energetické soběstačnosti

Fotosyntéza - možný směr v energetické soběstačnosti

Tým výzkumníků z Optical Bio Microsystem na Concordia University v Montrealu v Kanadě vyvinul mikrotechnologii fotosyntézy buněk, která může být použita jako zdroj elektrické energie. 

Tato technologie umožňuje získat čistou energii z fotosyntézy a dýchání sinic za ekonomicky přijatelných podmínek a může být i skvělým zdrojem bezuhlíkové energie v budoucnosti. Tým v čele s Dr. Muthukumaran Packirisamy, výzkumným předsedou Optical Bio Microsystem v laboratoři na Concordia, započal s výzkumem zařízení.

Čistá bezuhlíková energie má vysoký předpoklad stát se potenciálním řešením pro zmírnění globálního oteplování. Hlavním zdrojem čisté energie je záření ze Slunce, které emituje každou hodinu více energie než lidstvo spotřebuje za celý rok. Tato myšlenka byla hlavní motivací pro tým z Concordia University, kteřý přišel s účinnou metodou pro získávání energie z fotosyntézy řas.

Příroda ukazuje směr vývoje

Fotosyntéza a dýchání se uskutečňují v rostlinných buňkách, při těchto procesech dochází k přenosu elektronů. Hlavní koncept zahrnuje odchyt těchto elektronů, které jsou uvolňovány ze sinic. Fotosyntetický článek sestává z anody, katody a membrány propouštějící protony.

 

Mikrofotosyntetický článek. Zdroj: solarthermalmagazine.com
Mikrofotosyntetický článek. Zdroj: solarthermalmagazine.com

Anodová komora se skládá ze sinic a uvolňuje elektrony na povrchu elektrody s oxidačně-redukčním činidlem (tzv. redoxní reakce), které je přítomno na katodě. Externí zátěž je připojena k extrakci elektronů. Vytvořený článek by mohl dosahovat napětí naprázdno 993 mV a hustoty výkonu 36,23 W/cm². Výkon elektrického článku může být zvýšen snížením rozteče elektrod a jeho efektivním navržením.

Tyto mikrofotosyntetické články mohou najít významné využití ve vojenských a bezdrátových aplikacích. Nicméně stále existují překážky, které je nutné překonat. Největším problémem je konstrukce anodo-katodové komory, která je schopná produkovat proud o vysokých hodnotách a o vysokých výkonech. Tým výzkumníků z Optical Bio Microsystems pracuje na výrobě článku, který je i ekonomicky přijatelný.

Zdroj: solarthermalmagazine.com

Úvodní fotografie: www.ledgrow.sk

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se