Budova vedení společnosti EDF v Paříži

Francouzská vláda se zavázala pomoci EDF s realizací Hinkley Point

Francouzská vláda je připravena poskytnout EDF finanční pomoc potřebnou pro zahájení výstavby jaderné elektrárny Hinkley Point ve Velké Británii, včera to uvedl ministr hospodářství Emmanuel Macron. O výši a podobě finanční pomoci rozhodne vláda do května.

Generální ředitel EDF Jean-Bernard Lévy v dopise zaměstnancům minulý týden uvedl, že společnost nehodlá podniknout další kroky k uskutečnění projektu bez záruk francouzské vlády. Francouzská vláda, která vlastní 85 % EDF, chce projekt za každou cenu uskutečnit a zavázala se tak poskytnout finanční pomoc, jedná se o důležitý signál pro EDF.

„Pokud věříte v jadernou energetiku, nemůžete říci, že se nebudete podílet na největším jaderném projektu na světě. Neuskutečnění Hinkley Point by byla chyba,“ sdělil Macron personálu EDF během návštěvy jaderné elektrárny v Civaux ve Francii.

Macron uvedl několik variant, jak by vláda mohla EDF pomoci, mezi možnostmi je varianta navýšení kapitálu nebo přijímat dividendu v akciích namísto peněžních prostředků.

„Udělali jsme to tak letos (příjem dividendy formou akcií) a zvážíme možnost pokračovat tak i v příštích letech,“ uvedl Macron.

Ministr novinářům prozradil, že vláda o strategii a finanční pomoci EDF rozhodne do května.

Projekt Hinkley Point rozdělil představenstvo EDF na dva tábory, generální ředitel s francouzskou vládou by nejraději učinili rozhodnutí co nejdříve. Minulý týden společnost kvůli obavám o vlivu projektu na její finanční budoucnost opustil finanční ředitel Thomas Piquemal.

Předběžná podoba dvou nových bloků s reaktory EPR, které mají vzniknout v sousedství reaktorů Magnox a AGR.

Předběžná podoba Hinkley Point C – dvou nových bloků s reaktory EPR, které mají vzniknout v sousedství reaktorů Magnox a AGR. Zdroj: EDF Energy

EDF v zisku, cash flow tlačí dolů rozsáhlé investice

Ačkoliv je EDF zisková, rozsáhlé investice výrazně zatěžují její cash flow. Společnost si jen na vyplacení dividend musela v posledních letech půjčit miliardy euro, čímž navýšila svůj čistý dluh na 37 miliard euro, více než dvojnásobek své tržní hodnoty.

EDF bude také muset sehnat miliardy euro na záchranu další státní společnosti – jaderné strojírenské skupiny Areva, jejíž část zabývající se jadernými reaktory EDF převzala.7 odpovědí na Francouzská vláda se zavázala pomoci EDF s realizací Hinkley Point

 1. Peppa napsal:

  půjčit si na dividendy, to je nápad!

  • Lkotek napsal:

   Ta společnost je podle selské logiky už dávno po smrti. Doba vymknutá z kloubů šílí.

   • Milan Vaněček napsal:

    Ano, žádná selská logika už nefunguje. Jaderná energetika se stala věcí víry, přečtete si co říká francouzský ministr hospodářství v článku: …Pokud VĚŘÍTE v jadernou energetiku, nemůžete říci, že se nebudete podílet na NEJVĚTŠÍM jaderném projektu na světě…..
    Ano, buď věříte na největší zdroje anebo si uvědomíte, že veškerý život na zemi, veškerá příroda, potraviny, … závisí na slunci, vodě a větru.

    • nikdo napsal:

     Souhlasim, proto by jsme meli nechat slunce, vitr a vodu prirode a ne je zneuzivat pro sve mrske potreby.

    • Mikeš napsal:

     přesně, zatím co energetika postavená jen na OZE je čistě otázkou logiky, racionality a vyššího uvědomění

    • Ondra napsal:

     Nebo si uvědomíte, že veškerej život na Zemi závisí na „jaderný energetice“, resp. fúzi, která probíhá na/ve Slunci.

     • Jan Veselý Jan Veselý napsal:

      Ano, je plně k dispozici obří fúzní reaktor. Jeho provoz je automatický, blbuvzdorný, spolehlivý, v bezpečné vzdálenosti a zadarmo.
      Teď už jen pracovat na technologiích, jak tu energii využít.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *