Fukušima: Japonsko ukončilo evakuaci města Naraha, radiace je na bezpečné úrovni

Japonská vláda ukončila evakuaci města Naraha, která následovala po havárii jaderné elektrárny ve Fukušimě v roce 2011. Radiace údajně klesla na bezpečné hodnoty.

7 400 obyvatel města má dovoleno vrátit se do svých domovů poté, kdy bylo v sobotu zrušeno 4 roky staré nařízení o evakuaci.

Naraha, 20 km jižně od jaderné elektrárny Fukušima, byla první ze sedmi obcí, jež byly nuceně evakuovány z důvodů kontaminace zářením po masivním zemětřesení a vlně tsunami, která před čtyřmi lety zasáhla elektrárnu. Událost si vyžádala 16 000 lidských životů a více než 2 500 lidí je stále pohřešováno. Žádné z úmrtí ovšem není připisováno přímo jaderné katastrofě, ačkoliv několik úmrtí nastalo při následné evakuaci.

Podle vlády po dekontaminačním procesu úroveň radiace klesla na úroveň, která je považována za bezpečnou .

Město představuje modelový příklad, jelikož většina obyvatel zůstává opatrná, kvůli přetrvávajícím obavám o zdraví a nedostatečnou infrastrukturu. Od začátku zkušebního období, které začalo v dubnu, se navrátilo pouze 100 z téměř 2 600 domácností.

„Naše hodiny se daly znovu do pohybu. Ukončení evakuačního nařízení je jedním z důležitých kroků, ale je to pouze začátek.“ Yukiei Matsumoto Starosta Narahy během ceremonie konané v dětském parku

Podle Matsumota je strach z radiace a jaderné bezpečnosti stále přítomen a město čeká dlouhá cesta za obnovou. Do září by mělo být bez lékařské kliniky a nová prefekturální nemocnice nebude připravena začít přijímat pacienty až do února příštího roku.

Obchod s potravinami zahájil službu bezplatných dodávek červenci a nákupní centrum otevře v roce 2016. Mnozí obyvatelé, kteří nemají vlastní dopravní prostředek, čelí při svých každodenních potřebách omezeným možnostem.

Pro snížení obav byl každý z obyvatelů vybaven osobním dozimetrem, díky kterému může sám kontrolovat úroveň radiace. 24 hodin denně běží monitorování v čistírně vody a testování vody na přítomnost radioaktivních materiálů.

Úvodní fotografie: Jun TeramotoNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *