Globální spotřeba energie vzroste do roku 2035 o třetinu, uvádí studie BP

Celosvětová spotřeba energie má v průběhu následujících 20 let stoupnout o 34 %. Hlavními důvody nárůstu poptávky po energii budou podle britské společnosti BP růst světové populace a ekonomiky. Nejvýraznějšího rozvoje by se měly dočkat obnovitelné zdroje, nejmenšího růstu naopak uhlí.

I za současné situace na světových energetických trzích a poklesu tempa rozvoje Čínské ekonomiky poroste v horizontu následujících 20 let poptávka po energii. Podle posledního vydání BP Energy Outlook vzroste světová spotřeba energie do roku 2035 o 34 %, v průměru tedy o 1,4 % ročně. Následující dekády by měly být ve znamení značných změn v energetických mixech zemí a přechodu k nízkouhlíkové energetice.

Spotreba energie podle regionu a paliv

Vývoj globální spotřeby energie a jednotlivých zdrojů energie. Zdroj: BP

„V době poklesu cen ropy a plynu není důležité pouze přizpůsobit se současným těžkým podmínkám, ale rovněž připravit se na budoucí výzvy. Energetika je běh na dlouhou trať a my potřebujeme dlouhodobou perspektivu, jak se bude prostředí, v němž se pohybujeme, vyvíjet.“

Bob Dudley, generální ředitel skupiny BP

Ropa a plyn zůstanou klíčovými zdroji energie

Navzdory rapidnímu nárůstu významu jiných zdrojů, zůstanou fosilní paliva podle BP dominantním zdrojem energie, přičemž pokryjí až 60 % očekávaného nárůstu poptávky. V roce 2035 by se poté měly podílet na celkové spotřebě energií z 80 %.

Největšího nárůstu poptávky ve skupině fosilních paliv by se měl s 1,8 % dočkat zemní plyn, následovaný ropou s necelým jedním procentem. Nejpomalejším tempem poroste poptávka po uhlí, jehož podíl na energetickém mixu má v roce 2035 dosáhnout historického minima, přičemž jeho roli druhého nejvýznamnějšího zdroje energie má nahradit právě zemní plyn.

Rocni narust poptavky po palivech

Roční nárůst v poptávce po jednotlivých zdrojích energie. Zdroj: BP

Více než z poloviny by se měl na nárůstu poptávky podílet sektor elektroenergetiky, přičemž třetinu z potřebné energie pokryjí obnovitelné zdroje. Významný růst světových ekonomik se projeví v rostoucí poptávce po ropě, zejména v Číně a Indii.

Štítky: , , , ,


3 odpovědí na Globální spotřeba energie vzroste do roku 2035 o třetinu, uvádí studie BP

 1. Milan Vaněček napsal:

  Přání otcem myšlenky. Je vidět že studii dělal British Petrol.
  Ale ať dělá studii kdokoliv (s výjimkou ČEZu), vychází mu že nárust spotřeby energií je v rozvíjejících se ekonomikách, ne v ekonomikách OECD. V nejvyspělejších ekonomikách, jako Německo energetická spotřeba nepatrně klesá i při solidním růstu HDP.

  • Josef napsal:

   Žvanění o OZE je tady už od roku 1990, zatím tyto zdroje pokrývají asi 1,3% potřeb lidstva, myslím tedy slunce , vítr a geotermální energie. tento podíl byl dosažen jen díky naprosto brutálním dotacím. Skutečné ceny těchto zdrojů už nebudou klesat , protože jsou nestabilní a o co klesnou ceny panelů a střídačů o to stoupne cena regulace, takže zůstanou drahé a jejich cena bude s tím jak poroste jejich podíl růst ne klesat. Osobně myslím ,že BP jejich vliv v příštích 20 letech spíše nadsadila.

   • Milan Vaněček napsal:

    Žvanit mohu já i vy. Ale to že v USA investují už řadu let investoři svoje peníze převážně do OZE je skutečnost a ne žvanění. Asi k tomu mají důvod , na nátlak z Bruselu to nebude…..

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *