Solární elektrárna

HN: 21MW solární elektrárnu v Brně kupuje za 1,7 mld. Kč skupina Jufa

Solární elektrárnu u brněnského letiště v Tuřanech kupuje za zhruba 1,7 miliardy korun skupina Jufa podnikatelů Jana Chrenka a Jiřího Fasta. Prodej takzvaného Brno Solar Parku má být podepsán během dneška po téměř třech letech jednání. Informují o tom dnešní Hospodářské noviny (HN). Elektrárna o rozloze 40 hektarů a výkonu přes 21 megawattů je čtvrtým největším solárním zdrojem v Česku.

„Jednání byla dlouhá, dohoda byla hotová už loni v srpnu, od té doby ji schvalovali akcionáři parku,“ řekl deníku Chrenko.

Současnými majiteli elektrárny jsou firmy Letiště Brno, SE Solar a Proxy – Finance.

Chrenko spolu s Fastem v Česku skupuje solární elektrárny od konce roku 2011. Zatím se jim jich podařilo získat 20. Nově je chtějí sdružovat pod společnou firmou Jufa.

„Chceme být co nejtransparentnější. Za vším stojíme jen my a banky,“ uvedl Chrenko.

Solární elektrárna

Ilustrační foto

O brněnskou elektrárnu se podle HN mělo ucházet hned několik známých hráčů, mimo jiné skupiny DRFG a Natland nebo podnikatel Tomáš Pitr. Kolik se ale přesně sešlo nabídek, nechtěla poradenská společnost Deloitte, která celý proces pro prodávající akcionáře zajišťovala, komentovat.

Jufa nyní s nově nabytou elektrárnou vlastní zdroje o celkovém výkonu přes 52 megawattů, což jí podle listu v rámci tuzemského trhu zajišťuje celkové třetí místo.

Jedničkou je od roku 2010 s výkonem 125,2 megawattu polostátní gigant ČEZ. Druhé místo patří společnosti Energy21, kterou loni koupil čínský investiční fond China-CEE, za kterým stojí tamní exportní banka.

Autor:Jedna odpověď na HN: 21MW solární elektrárnu v Brně kupuje za 1,7 mld. Kč skupina Jufa

  1. Petr napsal:

    Aneb jak i brněnské letiště prodalo nevýhodně pozemky, jen za běžnou tržní cenu té naplánovaně končící elektrárny až se vyberou pevně slíbené zisky, na kterých se bude dát už za 10 let zase stavět, a v budoucnu by se jim velmi hodily.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *