Mezinárodní energetická agentura nařčena z omezování OZE

Mezinárodní energetická agentura (IEA) je nařčena, že nadržuje energetickým  sektorům s uhlím, ropou, zemním plynem a jádrem.  Každoroční reporty IEA dlouhodobě podkopávají vliv obnovitelných zdrojů a zpomalují tak jejich vývoj po celém světě. Politické a obchodní vlivy na agenturu by měly být důkladně prozkoumány, tvrdí Energy Watch Group.

Energy Watch Group (EWG) je nezávislá a nezisková mezinárodní síť vědců a politiků, která si dala za úkol podávat objektivní zprávy o situaci v energetice. Dle nové studie EWG publikované v úterý se Mezinárodní energetická agentura provinila vůči obnovitelným zdrojům.

Konkrétně se má jednat o dlouhodobé podrývání potenciálu obnovitelných zdrojů, zvlášť solárních a větrných elektráren. Agentura prý naopak podporuje konvenční zdroje energie, jako je ropa či jádro.

Na vině jsou každoroční reporty World Energy Outlook (WEO), které mezi lety 1994 a 2014 udávaly zavádějící informace ohledně solární a větrné energetiky. WEO má přitom silný vliv na politické i ekonomické rozhodování států po celém světě v rámci energetiky.

Prezident EWG Hans-Josef Fell prohlásil:

IEA omezovala přechod světové energetiky po mnoho let . Nepravdivé WEO předpovědi vedly k vysokým investicím do jaderného sektoru a sektoru s fosilními palivy. Tím se zbrzdil vývoj obnovitelných zdrojů po celém světě a podkopával se boj proti změnám klimatu.“

Ačkoliv solární a větrný sektor rostl za poslední dekádu exponenciálně a tento vývoj se očekává i do budoucna, IEA neustále předpokládá růst lineární. Dle predikcí IEA by v roce 2030 měly být obnovitelné zdroje zodpovědné pouze za 14 % světové výroby elektřiny. Na základě růstu za minulých dvacet let se dá ovšem podle EWG toto číslo odhadovat na 60 %.

Predikce versus realita

Každoroční reporty WEO jsou odsouhlaseny mezivládní organizací OECD, která zahrnuje 34 ekonomicky nejrozvinutějších států po celém světě, kam patří i Česká republika. Některé z těchto států mají vysoké investice v průmyslu s konvenční energetikou a proto EWG vyzývá vědeckou a občanskou komunitu k bližšímu přezkoumání politických a obchodních vlivů na IEA.

WEO report z roku 2010 predikuje světovou solární kapacitu v roce 2024 na 180 GW. Této kapacity bylo přitom dosaženo letos v lednu.

Reálná kapacita větrných zdrojů v roce 2010 předčila o 260 % odhady z roku 2002 a o 104 % odhady z roku 2004. Odhady z roku 2002 pro rok 2030 se naplnili o dvacet let dříve, tedy již v roce 2010.

Nezávislí analytici měli přesnější odhady na vývoj obnovitelných zdrojů než IEA. Navíc WEO odhady ohledně potenciálu uhelného průmyslu v posledních letech nezohledňují nejnovější trend, kterým jsou divestice v uhelném sektoru a začátek opouštění tohoto sektoru Čínou.

WEO mezi lety 2000 a 2006 také vysoce přecenila výrobu elektřiny z ropy.

Co se týče jádra, WEO reporty stále předpokládají roční růst jádra zhruba o 10 GW pro příštích deset let, a to navzdory mírnému poklesu výroby z jaderných zdrojů za posledních deset let (v posledních dvou byl mírný nárůst).

Zdroj úvodního obrázku: www.cea-ace.ca

Autor:2 odpovědí na Mezinárodní energetická agentura nařčena z omezování OZE

  1. Josef napsal:

    No předpoklad ,že OZE budou mít podíl 60% na výrobě energie za 14 let je zcela mimo realitu. když si dnes koupím jeden rohlík , zítra 2 neznamená to , že za týden jich koupím 128. Potenciál OZE – větru a slunce je omezený a stabilní OZE se rozvíjejí jen málo.

    • Milan Vaněček napsal:

      Realita v roce 2030 bude mezi 14 a 60%. Všechny OZE nerostou exponenciáně (voda) a každá exponenciela někdy končí. Co je ale jisté že OZE budou vyrábět v roce 2030 mnohem více elektřiny než JE.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *