Rekordní podíl výroby elektřiny z OZE v Německu

IRENA: Cena elektřiny z fotovoltaiky a větru bude stále klesat

Podle nové zprávy Mezinárodní agentury pro obnovitelnou energii (IRENA) bude významný pokles ceny solárních a větrných zdrojů z posledních let pokračovat i do budoucna. V průběhu následcích 10 let by ceny mohly klesnout o desítky procent.

Při nastavení správných regulačních rámců a politik by dle agentury IRENA mohly průměrné ceny elektřiny z fotovoltaiky klesnout do roku 2025 ve srovnání s rokem 2015 až o 59 %, v případě offshore větrných elektráren o 35 %, onshore elektráren o 26 % a koncentračních solárních elektráren o 43 %.

„Již v průběhu několika posledních let jsme byli svědky dramatického poklesu cen solárních a větrných technologií a tato zpráva ukazuje, že ceny budou nadále klesat. Nové solární a větrné zdroje jsou těmi nejlevnějšími na mnoha trzích kolem celého světa, další cenový pokles rozšíří tento trend a posílí snahy přechodu z fosilních paliv na obnovitelné zdroje.“

Adnan Z. Amin, ředitel agentury IRENA

Budoucí pokles cen bude výrazně záviset na nákladech celého systému (tj. ceny invertorů, stavebních prací, atd.), technologických inovacích a managementu. Mnoho zemí by se tak dle agentury mělo zaměřit na zavádění opatření, která mohou snížit náklady právě v těchto oblastech.

„Historicky byly náklady zmiňovány jako jedna z hlavních překážek přechodu k obnovitelným zdrojům, ale to se teď změnilo,“ dodává Adnan Z. Amin14 odpovědí na IRENA: Cena elektřiny z fotovoltaiky a větru bude stále klesat

 1. Martin Hájek napsal:

  Z pohledu EU dobrá zpráva jen zdánlivě. Pokud má dojít k dalšímu poklesu nákladů, tak tyto technologie nepůjde vyrábět v EU. Takže EU přijde i o ta pracovní místa, která se v OZE průmyslu podařilo za krvavé dotační peníze vytvořit a ještě nebyla smetena globální konkurencí. Argument pro další dotování OZE pak nebude úplně udržitelný, protože jeho podstatou byla právě ta úžasná nová pracovní místa v EU, bez nich moc není důvod OZE dotovat, což znamená, že se v EU prakticky přestanou stavět. EU s výjimkou Velké Británie žádné nové významnější výrobní kapacity příštích 10 let nepotřebuje. OZE by tak musely být konkurenceschopné na úrovni proměnných nákladů klasických elektráren, což je i při plánovaných poklesech cen s výjimkou fotovoltaiky na střechách budov v jižních zemích EU stále sci-fi.

  • Milan Vaněček napsal:

   Pane Hájek, bohužel se ve fotovoltaice neorientujete. Hlavní náklad při stavbě (třeba na vaší střeše) je lokální práce montérů (stavba, elektrozapojení) a papírování. Fotovoltaický panel je jen důležitá součástka, jako mikroprocesor ve Vašem počítači, s cenou mezi 1/2 a 1/4 celého systému =FV elektrárny. A v budoucnu bude ta součástka ještě lacinější (a v USA, Japonsku a možná i v Evropě se budou vyrábět jen ty špičkové panely s největší účinností). Zatím z prvé desítky výrobců ve světě jsou dva z USA, First Solar je špička mezi tenkovrstvými panely a Sunpower mezi nejúčinnějšími monokrystalickými Si panely.
   Ale obecně: na výrobu FV panelů potřebujete mnohem méně pracovníků než na jejich instalaci. To jen k Vaší obavě o pracovní místa v Evropě. Jinak měniče (další drahá součástka) se vyrábějí třeba i v ČR.
   A dotace pro FV v EU brzo vymizí, určitě mnohem dříve než případná dotace pro JE Hinkley Point či nové Dukovany.

   • Martin Hájek napsal:

    Louky a pole osázená panely jsou snad už za námi. Pokud se bavíme o umístění panelů na střechy domů, tak těžko bude panel jen 1/2 nebo dokonce 1/4 investice. To asi budete trochu mimo spíš Vy. Tedy pokud nezapočítáváte i cenu baterie pro skladování vyrobené elektřiny. Tady uznávám, že by EU mohla ještě nějakou dobu konkurovat a baterie se v EU snad nějaké vyrábět budou. Montáže panelů jsou fajn, ale nejsou to ta úžasná dobře placená místa v nových průmyslových oborech, které mají nahradit dobře placená místa v tradiční energetice.

    • Milan Vaněček napsal:

     Pane Hájek, jste úplně mimo. Navštívil jste někdy továrnu co vyrábí FV panely? Já ano a prováděl mě tam můj bývalý doktorand, co tam dělal provozního ředitele.
     Samozřejmě, žádná místa ve fotovoltaice nejsou tak dobře placená jako místa v jaderné elektrárně. Ale to snad není nic špatného.
     Jen v jedné věci s Vámi souhlasím: „dobře placená místa v tradiční energetice“ se cítí ohrožena novými zdroji energie (slunce, vítr).

     • Martin Hájek napsal:

      No trestné to určitě není. Jenom bych si dovolil upozornit, že když dobře placená místa nahradíte hůře placenými místy, tak společnost jako celek chudne. To je tvrdá realita a je dobře, že ji na rozdíl od zelených věrozvěstů neskrýváte.

 2. Josef napsal:

  Cena el. energie z fotovoltaiky už neklesá z větru také ne a klesat nebude. Protože to co ušetříte na výrobě , dáte na distribuci a regulaci sítě a ještě to nebude stačit , cena el. energie z nestabilních zdrojů roste s jejich podílem na celkové spotřebě a to nikoli lineárně ale s určitým exponentem.
  Další věcí co už bylo řečeno ,že cena samotných panelů není pro konečnou cenu určující. Například střídač stojí možná 60% ceny panelů, pak je tu montáž atd. Jinými slovy v ĆR se FV el. nevyplatí ani kdyby ty panely byly zadarmo , a proto se u nás také nestaví možná se to někomu nelíbí ,ale je to prostě fakt. Co se týče vytváření umělých pracovních míst , pak to jsou argumenty rozbíječů strojů – dělat něco složitě ,aby lidi měli práci – chudne tím celá společnost nic více. Tím samozřejmě nechci tvrdit ,že pro jiné země , může být el. energie z FV panelů nebo větru nejlevnější , jenže my u nás asi 500MW elektrárnu jako stojí v Nevadě nepostavíme , pak je cena montáže a celé technologie na 1kW někde jinde , stabilita a roční výroba vzhledem je klimatu také a o tom to je.

  • Milan Vaněček napsal:

   Pane Josefe, bohudík je to jinak. Když si vlastníci rodinných domků v ČR dají na své střechy cca 4-6 kW fotovoltaiky tak dostanete v ČR pětigigawatovou elektrárnu, ale nemusíte od ní budovat nové dálkové vedení jako z několika Temelínů. Nyní takový systém stojí cca 35 tisíc za instalovaný kW, každý rok to bude levnější.
   Na úložný bateriový systém (v Německu za rok 2015 již u cca 40% instalací na domech s FV) si my se čtvrtinovými příjmy musíme ještě počkat. Ale až cena klesne na 1/4 (tak za 5 let) tak už to bude u nás běžné jako v Německu.
   Takže v období jaro-podzim budete soběstační, v zimě stejně musíte topit (plyn, dřevo), ve velkých teplárnách pak kogenerace teplo-elektřina a budoucí obrovské zimní přetoky velmi levné el. energie z Německých větrných elektráren.
   A po roce 2030, kdy už bude ve světě (u nás lze vývoj zbrzdit třeba o 30 let-viz Státní energetická politika) dominovat OZE už začne přicházet do průmyslové výroby akumulace elektřiny z OZE do chemické energie (tu můžete skladovat měsíce či roky).
   V roce 2050 už bude ve světě i u nás jiná energetika než ta na kterou jste byl zvyklý. To je scénář který se realizuje na západ od nás, to není můj výmysl.

   • Martin Hájek napsal:

    🙂 Není nad smělé vize. O to tvrdší je pak srážka s realitou.

    • Milan Vaněček napsal:

     Pane Hájek, je velký rozdíl mezi sovětskými plánovači v minulosti a silou kapitálu ve vyspělých zemích, který se přelévá tam, kde neomylně cítí největší zisk (pro Vaši informaci: z OZE, ne z jádra).

     • nikdo napsal:

      O neomylnosti kapitalu ve vyspelych zemich me presvedcila treba krize z roku 2008.

     • Milan Vaněček napsal:

      Je rozdíl mezi bankovními (banksterskými) spekulacemi které stály za krizí 2008 a investicemi do průmyslové výroby (el. energii potřebuje každý a stále, odbyt zaručen, cena ne).

     • Martin Hájek napsal:

      No vidíte, a já myslel, že si ty panely budou dávat domácnosti na střechy za svoje. A on je podpoří mezinárodní kapitál. To jsou věci, vidíte mnohem dál než ostatní, kam se hrabe Bittner, to se nedá srovnat!

     • Milan Vaněček napsal:

      Dobrej fór. Pro pochopení opakuji znovu: Když si vlastníci rodinných domků v ČR dají na své střechy cca 4-6 kW fotovoltaiky tak dostanete v ČR pětigigawatovou elektrárnu, ale nemusíte od ní budovat nové dálkové vedení jako z několika Temelínů. Nyní takový systém stojí cca 35 tisíc za instalovaný kW, každý rok to bude levnější. Na úložný bateriový systém (v Německu za rok 2015 již u cca 40% instalací na domech s FV) si my se čtvrtinovými příjmy musíme ještě počkat. Ale až cena klesne na 1/4 (tak za 5 let) tak už to bude u nás běžné jako v Německu.
      To je mé sdělení, to jsou fakta, o tom mohu diskutovat.
      Samozřejmě, pro ČR bude potřeba dalších cca 20 GW na brown fields, průmyslových halách, rekultivovaných uhelných skrývkách, … někdy po roce 2030, kdy už bude FV nejlevnější zdroj (samozřejmě bez dotací). To investují ti co mají kapitál, je zcela mimo obraz že by své peníze investovali do JE. Toto je vize, které se teď můžete smát, já Vám to nezazlívám. Čekám na další Váš fór….

    • Josef napsal:

     No dobře tak 260W panel = 4800 dejme tomu 20ks. pak tu máme měnič = 60 000, a 30 tisíc instalace + držáky , kabeláž. Takže jsme na 186 tisících přibližně tedy Váš odhad. Roční přínos při 950 hodinách a ceně el. energie 2kč /kWh ( topná sazba) = 10. tisíc prostá návratnost 18,6 roku a to už nebudou soláry fungovat, navíc cena el. energie je ve skutečnosti 1,4Kč Kwh , protože těch 60 haléřů se platí za nesmyslné OZE. Takže ve skutečnosti je návratnost 26,5 roku. Ale dejme tomu že je to těch 18,5 když Vám nic neodejde což je sci-fi a když všechnu el. energii spotřebujete – opravdu nevím co bych třeba dnes v poledne dělal s 5,2kW výkonu. I kdyby ty FV panely byly zadarmo a cena pak byla kolem 100 000 je to stejně nenávratné , ( prostá návratnost je 10 let) protože el. energii potřebujete večer a v zimě. Navíc je tu cena regulace sítě , kterou prostě někdo také musí platit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *