Domů
Elektřina
Jednotný design jaderného reaktoru má Číně pomoci uspět na zahraničních trzích
Pohled do reaktoru jaderné elektrárny Santa Maria de Garoña. Zdroj: Nuclenor
Pohled do reaktoru jaderné elektrárny Santa Maria de Garoña. Zdroj: Nuclenor

Jednotný design jaderného reaktoru má Číně pomoci uspět na zahraničních trzích

Čína schválila plán dvou tamních státních jaderných developerů podporovat jednotný design čínského jaderného reaktoru, který má zemi pomoci urychlit výstavbu jaderných bloků a pomoci čínskému jadernému průmyslu prosadit se na trzích v zámoří.

Čína se v současné době snaží realizovat svůj ambiciózní jaderný program, který by zemi měl do roku 2030 zajistit výkon v jaderných elektrárnách na úrovni až 200 GW. Současně by však chtěla se svými reaktory expandovat za hranice, avšak zdlouhavé schvalovací procesy znamenají pro řadu projektů značné zpoždění.

Čínské státní společnosti China National Nuclear Corporation (CNNC) a China General Nuclear (CGN) již delší dobu spolupracují na vývoji čínského jaderného reaktoru známého jako Hualong 1, přesto však navzdory nátlaku ze strany tamní vlády pokračují na vývoji svých návrhů odděleně.

CNNC v současnosti buduje svou verzi reaktoru Hualong v jaderné elektrárně Fu-čching, přičemž první blok má být spuštěn v roce 2019. První blok mimo území Číny společnost plánuje dokončit v roce 2020 v Pákistánu, výstavba dalšího bloku se má rozběhnout ve stejném roce v Argentině.

Společnost CNG rovněž pracuje na svém prvním jaderném reaktoru, který vzniká u čínského města Fang-čcheng-kang ležícího u pobřeží na jihovýchodě země. Tento blok má sloužit jako referenční zařízení pro navrhovaný projekt britské jaderné elektrárny Bradwell.

Čína hodlá konkurovat tradičním dodavatelům

Podle plánu, který čínští regulátoři schválili v minulém týdnu, se společnosti dohodly na užívání jednotných technických standardů při výstavbě reaktorů Hualong. Společnosti rovněž převedou práva k duševnímu vlastnictví pod Hualong International, joint venture založené společnostmi v minulém roce.

Podle pekingské konzultační společnosti oslovené agenturou Reuters by dohoda, která má podporu tamního energetického úřadu, mohla zatlačit na dlouhodobé rivaly a přimět je k užší spolupráci.

Čína svým vlastním designem jaderného reaktoru hodlá konkurovat pokročilým reaktorům, jakými jsou AP1000 Westinghousu nebo EPR francouzské Arevy. Navzdory založení joint venture však CGN a CNNC zahájily vývoj reaktoru Hualong 1 odděleně.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se