průmyslové emise

Kanada přitvrzuje. Uhelné elektrárny plánuje odstavit do roku 2030

Kanada urychlí plány na vyřazování uhelných elektráren. Podle včerejšího výroku kanadské vlády země javorového listu plánuje elektrárny spalující uhlí uzavřít do roku 2030. Jedná se o postoj ostře kontrastující se sousedními USA, kde se nově zvolený prezident Donald Trump zavázal k oživení tohoto sektoru.

Podle kanadské ministryně životního prostředí, Catherine McKennové, nařízení o uhlí v Kanadě, které urychluje stávající harmonogram, bude brát v úvahu postoje provincií, z nichž některé se staví proti federálním plánům pro boj proti změně klimatu.

Vláda bude podporovat přechod pomocí mechanismu financování veřejného a soukromého sektoru skrze Canada Infrastructure Bank, bližší podrobnosti oddělení Mckennové ovšem nezveřejnilo.

Čtyři kanadské provincie stále vyrábí elektřinu z uhlí uhlí: Alberta, Saskatchewan, Nové Skotsko a Nový Brunšvik. Splnění cílů bude pro některé obtížné, jelikož přechod může být nákladný a to i s federální pomocí, tvrdí Joe Aldina z PIRA Energy Group.

Určitá odvětví budou naopak z tohoto kroku mít prospěch, jak se provincie budou snažit prozkoumávat nové oblasti, nebo rozvíjet stávající pro pro získávání energie.

„Britská Kolumbie, Quebec a Manitoba disponují značnými vodními zdroji. Očekával bych rozvoj zemního plynu a obnovitelných zdrojů energie.“
Joe Aldina z PIRA Energy Group

Podle kanadského plánu, bude některým elektrárnám umožněno dále vyrábět, pokud bude dosaženo rovnocenného snížení emisí jinde.

„Naším cílem je, aby kanadská elektřina byl do roku 2030 z 90 % bezemisní.“
Catherine McKennová, kanadská ministryně životního prostředí

Reakce jednotlivých provincií byly smíšené. Nový Brunšvik a Nové Skotsko oznámení přivítali, premiér Nového Skotska navíc oznámil samostatný cap-and-trade systém pro regulaci emisí, který je v souladu s federálním plánem na snižování emisí.

Klimatický ministr Alberty, Shannon Phillips, řekl, že jeho provincie zůstává tímto opatřením nedotčena, jelikož již disponuje plánem na redukci výroby elektřiny z uhlí se stejným harmonogramem.

Premiér Saskatchewanu, Brad Wall, který již dlouhou dobu odolává federálním plánům na zpoplatnění emisí uhlíku, řekl, že vláda McKennové porušila závazek o spolupráci v záležitostech týkajících se životního prostředí s jednotlivými provinciemi.

„Saskatchewan vyhodnotí dopady dnešního oznámení federální vlády na životní prostředí a hospodářství naší provincie.“
Brad Wall, premiér SaskatchewanuJedna odpověď na Kanada přitvrzuje. Uhelné elektrárny plánuje odstavit do roku 2030

  1. Pavel napsal:

    Jediný smysluplný přístup zvolilo Ontario.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *