Kanada urychlí plány na vyřazování uhelných elektráren. Podle včerejšího výroku kanadské vlády země javorového listu plánuje elektrárny spalující uhlí uzavřít do roku 2030. Jedná se o postoj ostře kontrastující se sousedními USA, kde se nově zvolený prezident Donald Trump zavázal k oživení tohoto sektoru.

Podle kanadské ministryně životního prostředí, Catherine McKennové, nařízení o uhlí v Kanadě, které urychluje stávající harmonogram, bude brát v úvahu postoje provincií, z nichž některé se staví proti federálním plánům pro boj proti změně klimatu.

Vláda bude podporovat přechod pomocí mechanismu financování veřejného a soukromého sektoru skrze Canada Infrastructure Bank, bližší podrobnosti oddělení Mckennové ovšem nezveřejnilo.

Čtyři kanadské provincie stále vyrábí elektřinu z uhlí uhlí: Alberta, Saskatchewan, Nové Skotsko a Nový Brunšvik. Splnění cílů bude pro některé obtížné, jelikož přechod může být nákladný a to i s federální pomocí, tvrdí Joe Aldina z PIRA Energy Group.

Určitá odvětví budou naopak z tohoto kroku mít prospěch, jak se provincie budou snažit prozkoumávat nové oblasti, nebo rozvíjet stávající pro pro získávání energie.

„Britská Kolumbie, Quebec a Manitoba disponují značnými vodními zdroji. Očekával bych rozvoj zemního plynu a obnovitelných zdrojů energie.“
Joe Aldina z PIRA Energy Group

Podle kanadského plánu, bude některým elektrárnám umožněno dále vyrábět, pokud bude dosaženo rovnocenného snížení emisí jinde.

„Naším cílem je, aby kanadská elektřina byl do roku 2030 z 90 % bezemisní.“
Catherine McKennová, kanadská ministryně životního prostředí

Reakce jednotlivých provincií byly smíšené. Nový Brunšvik a Nové Skotsko oznámení přivítali, premiér Nového Skotska navíc oznámil samostatný cap-and-trade systém pro regulaci emisí, který je v souladu s federálním plánem na snižování emisí.

Klimatický ministr Alberty, Shannon Phillips, řekl, že jeho provincie zůstává tímto opatřením nedotčena, jelikož již disponuje plánem na redukci výroby elektřiny z uhlí se stejným harmonogramem.

Premiér Saskatchewanu, Brad Wall, který již dlouhou dobu odolává federálním plánům na zpoplatnění emisí uhlíku, řekl, že vláda McKennové porušila závazek o spolupráci v záležitostech týkajících se životního prostředí s jednotlivými provinciemi.

„Saskatchewan vyhodnotí dopady dnešního oznámení federální vlády na životní prostředí a hospodářství naší provincie.“
Brad Wall, premiér Saskatchewanu

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *