Kostarika produkuje 100 % elektřiny z OZE

Především díky vydatným srážkám v prvních třech měsících letošního roku, které umožnily bohatou výrobu elektřiny ve vodních elektrárnách, byla Kostarika schopna pokrýt 100 % spotřeby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (OZE). Tento latinskoamerický stát je již delší  dobu znám pro svou náklonnost k obnovitelným zdrojům. Jako důkaz vláda odsouhlasila nevytěžení bohatých zásob ropy, jež byly objeveny podél kostarického pobřeží.

V minulém roce bylo 80 % elektřiny vyrobeno právě ve vodních elektrárnách a dalších 10 % spotřeby bylo pokryto geotermálními zdroji. Celkově se země s 4,8 miliony obyvatel může pyšnit 94% podílem OZE v celkové spotřebě energie v zemi. Jak je již uvedeno výše, letos nebyl při výrobě elektřiny v Kostarice spálen prozatím ani kilogram fosilního paliva. Plně nezávislou na fosilních palivech se přitom země plánuje stát počínaje rokem 2021.

Aby nebyla Kostarika závislá pouze na vodních elektrárnách, které mohou být obzvláště v období sucha nespolehlivým zdrojem a které navíc ovlivňují floru i faunu vyskytující se v okolí využívaného toku, bude v blízké době vybudována nová geotermální elektrárna s instalovaným výkonem 55 MW, jež bude schopna zásobit elektřinou přibližně 55 000 domácností. Vláda tento projekt schválila v polovině roku 2014 s rozpočtem 958 mil. USD. Výstavba dalších dvou podobných 50 MW projektů je plánována nedaleko vznikající elektrárny.

Kostarice pomáhá v rozvoji „zelené“ energetiky mimo příznivé přírodní podmínky také výborná infrastruktura. Světové ekonomické forum  umístilo  tamní elektroenergetickou a telekomunikační infrastrukturu ve svém loňském žebříčku globálního indexu konkurenceschopnosti pro Latinskou Ameriku na 2. místo.

 

Autor:2 odpovědí na Kostarika produkuje 100 % elektřiny z OZE

  1. kaja napsal:

    Kostarika je úžasný a krásný svět. A to, že v Americe někdo dostal rozum je jenom dobře pro lesy a pralesy. A nemusí pálit tolik škodlivin jako USA.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *