Uhelná elektrárna Eggborough ve Spojeném království.

Křetínského EPH uspěl v britské kapacitní aukci se svou elektrárnou Eggborough

Ve Velké Británii proběhla včera okolo poledne další z kapacitních aukcí, tentokrát pro zajištění dostatku výkonu na období 2017/2018.  V aukci uspěla i uhelná elektrárna Eggborough českého EPH, která pro své čtyři bloky získala kontrakt na dobu jednoho roku.

Výsledkem včerejší aukce je cena 6,95 £/kW, kterou dostanou zdroje o celkovém výkonu 54,43 GW na dobu jednoho roku. Se svou nabídkou uspěla i Eggborough Power Limited, dceřiná společnost EPH, která v Británii provozuje uhelnou elektrárnu o výkonu 2 GW. V rámci aukce si tak elektrárna zajistila roční kontrakt na výkon 1 820 MW.

Vzhledem k velmi nízké výsledné ceně a skutečnosti, že aukce probíhala pro výkon na období 2017/2018, není překvapivé, že výraznou většinu z 54,43 GW vysoutěžily s 50,13 GW stávající zdroje. Jako druhá v pořadí se umístila s 2,36 GW elektrická propojení, na nové zdroje zbylo pouhých 1,73 GW.

Struktura výkonu jednotlivých zdrojů, jež uspěly v kapacitní aukci. Zdroj: nationalgrid

Struktura výkonu zdrojů, jež uspěly v kapacitní aukci. Zdroj: nationalgrid

Co se týče struktury jednotlivých zdrojů, největší díl získaly již tradičně paroplynové elektrárny (22 GW). S téměř pětinovým podílem se na druhém místě umístily elektrárny spalující uhlí či biomasu (10,48 GW), následované jadernými elektrárnami se 7,88 GW.

Provoz měl být původně ukončen již před rokem

Kontrakty získané v kapacitních aukcích zřejmě zachránily elektrárnu Eggborough před ukončením provozu, ke kterému mělo podle dřívějších plánů dojít v březnu loňského roku.

O ukončení provozu původně informoval EPH začátkem září 2015 s tím, že zahájil proces jednání se zaměstnanci, vládními představiteli a dalšími subjekty. V polovině prosince téhož roku se však objevila naděje na zachování provozu v podobě nabídky britského National Grid na zajištění rezervního výkonu během zimy 2016/17.

Přestože kapacitní platby mohou dočasně pomoci ekonomice provozu uhelných bloků elektrárny Eggborough, s plánem na ukončení provozu všech uhelných elektráren ve Velké Británii do roku 2025 je budoucnost zdroje nejistá.

Stávající elektrárnu by nicméně mohla nahradit nová 2GW paroplynová elektrárna, jejíž osud bude záviset na výsledcích dalších kapacitních aukcí a vývoji ceny plynu.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *