Námraza na vedení

Kvůli silnému větru a sněžení se bez elektřiny včera ocitlo 11 tisíc odběratelů

Kvůli silnému větru a sněžení se ve středu ocitlo bez elektřiny zhruba 11.000 odběratelů společnosti ČEZ. Mezi nejpostiženější oblasti patřily Krkonoše, Jizerské a Krušné hory. Hodinu před půlnocí bylo bez dodávek ještě na 2,5 tisíce odběrných míst, momentálně čeká na obnovení dodávek asi 500 míst, hlavně v oblasti Žacléře a Mariánských Lázní. ČTK to dnes řekla mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.

„Všechny dodávky elektřiny obnovíme během dopoledne či v odpoledních hodinách,“ uvedla.

Další distributor elektřiny – společnost E.ON – podle svého mluvčího Vladimíra Váchy žádné mimořádné problémy kvůli počasí nezaregistroval.

Silný nárazový vítr a mokrý těžký sníh způsobil od středečního poledne 25 poruch na vedení vysokého napětí a další stovky na napětí nízkém.

„Nejhorší situace byla ve středu mezi 12:00 a 13:00. Bez elektřiny se následkem silného větru a sněžení ocitlo na 11.000 odběrných míst. Pracovníci poruchových čet okamžitě vyjížděli do terénu a snažili se poruchy co nejdříve opravit a dodávky elektřiny obnovit,“ uvedla Holingerová.

Pracovník na vedení

Ilustrační foto

Situaci komplikoval energetikům obtížný terén. Kromě horských oblastí na západě a severu republiky řešili i poruchy na Chebsku, Chrudimsku, v okrese Frýdek-Místek a Jeseník nebo v okolí středočeského Nymburka.

„Zde jsme měli obrovské problémy se k poruchám s těžkou technikou v podmáčeném terénu dostat,“ poznamenala mluvčí.

Nejčastější příčinou poruch byl pád stromů a větví do vedení, které trhaly vodiče, na Semilsku popadaly i sloupy vedení vysokého napětí.

Vítr dosahoval na vrcholech hor v nárazech rychlosti až téměř 130 kilometrů v hodině. Na Lysé hoře naměřili 129 kilometrů za hodinu, na Šeráku 115 km/h a na Sněžce 111 kilometru v hodině.

Autor:6 odpovědí na Kvůli silnému větru a sněžení se bez elektřiny včera ocitlo 11 tisíc odběratelů

 1. David napsal:

  U nás na vesnici jsme bez proudu na pár sekund na pár minut při každém silnějším větříku :(. Máme tady na ulici dva stromy které větvema zasahují do vedení. Hlásil jsem to pomalu už před půl rokem. Napsali že se na to mrknou no a po půl roce žádná změna :(. závidím těm kteří maji elektriku vedenou v zemi.

  • energetik napsal:

   Nejste sám a to chtějí navýšit distributoři měsíční paušály. ERÚ by mělo distribuční sítě více rozdělit a vyhlásit věřené výběrové řízení na jejich správce s časovým omezením na cca 5 let.

   • C napsal:

    Pozor, to nemusí být jen distributorem, nedávno se řešil u příbuzného nebezpečný strom (nemocný, plný hub a jmelí, ohrožující dva domy a vedení, navíc na hrázi), městu to trvalo nějakých 10 měsíců, takže ještě jsou v normě, navíc jde jen o větvě. U nás stromy a keře kolem vedení prořezávalo kdysi město během výměn výbojek ve světlech (asi po dohodě s distributorem).

    Dobré je s tím poslat i fotku daného stromu a situace.

   • frank napsal:

    zrovna u sítí by to krátkodobé pronájmy na cca 5 let vedl\ jen k “ flikovací strategii“ a postupné degradaci

    • energetik napsal:

     Při těch ziscích na zakázkách na veřejné distribuční síti které současným distributorům přiznává ‚nezávislé‘ ERÚ by kterýkoli jiný menší distributor i pod tlakem čekají konkurence v pořadí sám ve svém zájmu hledal co by ještě mohl na distribuční síti vylepšit.
     Naopak současný stav kdy mají distributoři ‚své jisté‘ aniž by zvedli zadek, vede k “ flikovací strategii“ a postupné degradaci a když vylezete ven a zvednete hlavu na vedení, tak se o tom přesvědčíte na mnoha místech na vlastní oči.

   • Petr napsal:

    Tím to není, zde jde zjevně o neúnosný stálý nárůst byrokracie včetně „zelené“, která dostává už roky přednost před užitečnou prací ve stále více oborech.
    Řešením může být buď zvýšení soutěžení mezi jednotlivými státy EU v přetahování podnikatelů a průmyslu jako v USA, nebo přeměna EU naopak po čínském supercentralizovaném vzoru.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *